Dnes je 3. 03. 2024

Loni český trh poprvé ovládly Li-Pol baterie, poptávka po Li-Ion článcích po desítkách let klesla

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Led 24th, 2023
0 komentářů
Nové trendy změní neekologický přístup. S dosluhující baterií měníme celý smartphone

Češi začali ve větší míře pořizovat kvalitnější lithium-polymerové (Li-Pol) baterie, změna nastala po desetiletích. Podíl prodaných Li-Pol akumulátorů loni tvořil 59 % z celkové poptávky. Zájem rostl na úkor tradičních lithium-iontových (Li-Ion) článků. Vyplývá to z prodejních statistik internetového obchodu BatteryShop.cz za loňský rok. E-shop v roce 2022 zaznamenal výrazné meziroční zvýšení zájmu o baterie do notebooků i záložních zdrojů. Nově svou nabídku rozšiřuje na hlavní evropská marketplaces.

 

Přestože jsou Li-Pol baterie na trhu již od roku 1996, jejich prodej dlouho zůstával minimální. Nejzásadnějším rozdílem mezi lithium-polymerovými a lithium-iontovými bateriemi je forma elektrolytu. Zatímco Li-Ion baterie používá tekutý elektrolyt, u Li-Pol baterie je elektrolyt pevný či gelový a má vyšší hustotu uchované energie. Díky tomu jsou Li-Pol akumulátory lehčí, kompaktnější a mají širší využití, zároveň jsou ale nákladnější. Proto se v minulosti používaly v prémiových přístrojích.

 

„Ještě před třemi lety tvořil podíl prodeje Li-Pol baterií pouze 15 procent. Trh dlouhé období ovládaly Li-Ion články, které zase vytlačily niklové akumulátory. Zájem o Ni-MH baterie pak v loňském roce skoro vymizel,“ popisuje změnu poptávky českých zákazníků Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do mobilních přístrojů na českém trhu. „Za nárůstem poptávky po Li-Pol bateriích stojí větší zájem Čechů o prémiové mobilní telefony a notebooky, zejména značky Apple,“ doplnil Tlapák.

 

Internetový obchod BatteryShop.cz v roce 2022 zaznamenal meziroční nárůst prodeje v několika segmentech. Nejvíce poptávka narostla v případě baterií do čteček čárových kódů (79 %), notebooků (59 %) a záložních zdrojů (22 %). Právě akumulátory značky T6 Power do záložních zdrojů představovaly v loňském roce nejprodávanější produkty e-shopu. Zájem byl rovněž o baterie do notebooků značky Dell Inspiron a HP.

 

„V roce 2022 jsme museli reagovat na problémy v dodavatelském řetězci, protože lhůty pro přepravu se prodloužily asi na dvojnásobek. Proto jsme reagovali zvýšením dodávek, abychom pokryli rostoucí poptávku. A to se nám podařilo,“ upozorňuje na nedostatky v logistice Radim Tlapák.

 

BatteryShop.cz aktuálně rozšířil prodejní kanály a své produkty značky T6 Power nabízí například prostřednictvím Amazonu, Kauflandu, ale i na předních e-shopech, jako je Alza.cz, Mall.cz a Allegro. „Novinkou pro letošní rok je výrazné posílení naší nabídky na marketplaces v rámci celé Evropy. Navíc plánujeme naši nabídku i dále rozšiřovat, a to o baterie pro fotovoltaiku a elektrokola,“ uzavírá Radim Tlapák s výhledem do roku 2023.