Dnes je 15. 04. 2024

Letní dovolené 2019: Pětina Čechů vyrazí do Řecka, v závěsu je Turecko s Egyptem

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Kvě 20th, 2019
0 komentářů

I letos vyrazí nejvíce Čechů na letní dovolenou do Řecka. Podle statistik cestovní agentury Invia zamíří do této dlouhodobě nejoblíbenější destinace rovných 21 procent turistů. Druhé místo obsadilo se 13 procenty Turecko, které o pouhé půl procento předběhlo třetí Egypt. Lidé, kteří zakoupili pobyt u cestovní agentury Invia, nejčastěji preferovali leteckou dopravu do čtyřhvězdičkových hotelů se stravováním all inclusive. Nejvíce turistů vycestuje na dovolenou v sobotu 29. června. Rekordmanem tohoto léta je pak rodinná dovolená na Maledivách v délce 75 dní.

Řecko opět vítězem, sekundují Turecko s Egyptem

Řecko zůstává u českých cestovatelů i v tomto roce nejvyhledávanější zemí, kde stráví letní dovolenou. „Pobyt ve slunném Řecku si zakoupilo celkem 21 procent turistů. Opět tak obsadilo v letních dovolených první příčku. Nejvíce lidí zamíří na ostrovy Kréta, RhodosKorfu,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která prodává nejvíce online zájezdů v Česku. Doplňuje pak, že průměrná cena zájezdu na osobu je 16 tisíc korun. Druhou TOP zemí je Turecko. Tam se vydá 13 procent turistů, jež zakoupili pobyt u cestovní agentury Invia. Nejčastěji zamíří do oblastí Alanya, Side či Kemer a průměrná cena zájezdů lehce přesahuje 17 tisíc korun. Hned v závěsu za Tureckem je s 12,5 procenta Egypt, konkrétně s letovisky Hurghada, Marsa Alam a Sharm el-Sheikh. Zájemci zaplatili u těchto pobytů za osobu v průměru 15 tisíc korun. Šestici nejoblíbenějších zemí letní sezóny tohoto roku uzavírají Bulharsko, Chorvatsko a Tunisko.

Češi létají do čtyřhvězdičkových hotelů se stravováním all inklusive

Statistiky cestovní agentury Invia pro letní dovolené potvrzují dlouhodobé trendy českých turistů. Těmi jsou letecká doprava, hotely se čtyřmi hvězdami a neomezené stravování formou all inclusive. „Letadla jednoznačně ovládla cestování. V létě je využije 76 procent klientů. Létání už patří ke komfortu, který si lidé u dovolených dopřávají. Stejně tomu je i u úrovně ubytování a typu stravování, kdy all inclusive a čtyřhvězdičkové hotely drží dlouhodobě u českých dovolenkářů prim,“ upřesňuje Řezníčková s tím, že hotelové „čtyřhvězdy“ si užije celkem 35 procent Čechů a neomezené jídlo a pití pak preferuje 57 procent turistů. Nejvíce lidí vycestuje na svůj letní pobyt v sobotu 29. června, kdy hranice Česka opustí celkem 5 tisíc cestovatelů. Prvenství, co do délky dovolené, získala rodinná dovolená na exotických Maledivách v trvání 75 dní.

Tabulka č. 1: Prodej zájezdů podle zemí

Země Podíl na prodeji léto 2019 Průměrná cena za osobu v roce 2019
Řecko 21 % 16 000 Kč
Turecko 13 % 17 200 Kč
Egypt 12,5 % 15 200 Kč
Bulharsko 9,5 % 13 000 Kč
Chorvatsko 9 % 7 500 Kč
Tunisko 8 % 13 500 Kč

Zdroj: cestovní agentura Invia

Tabulka č. 2: Prodej dovolených podle úrovně hotelu

Typ ubytování Podíl na prodeji léto 2019
Hotel 4* 35 %
Hotel 3* 27 %
Hotel 5* 15 %

Zdroj: cestovní agentura Invia

Tabulka č. 3: Prodej dovolených podle typu stravy

Typ stravy Podíl na prodeji léto 2019
All inclusive 57 %
Polopenze 18 %
Bez stravy 9 %
Ultra all inclusive 6 %
Snídaně 5 %

Zdroj: cestovní agentura Invia

Tabulka č. 4: Prodej dovolených podle typu dopravy

Typ dopravy Podíl na prodeji léto 2019
Letecky 76 %
Vlastní 15 %
Autobus 8 %

Zdroj: cestovní agentura Invia