Dnes je 17. 04. 2024

Pět vychytávek, bez kterých se neobejde vaše letošní dovolená

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 20th, 2015
0 komentářů

Čas letních dovolených je konečně tu a s ním i méně příjemná povinnost balení. Netřeba připomínat, že naprostou nezbytností jsou platné cestovní doklady či dostatečná zásoba předepsaných léků. Letos zkuste přibalit i některé užitečné vychytávky, které mohou ušetřit čas, předcházet nepříjemnostem nebo zpříjemnit cestu.

  1. Zapomeňte na klasické šitíčko

Utržený knoflík na jediné cestovní košili či večerních šatech může být velký problém. Ne v každém hotelu totiž najdete k dispozici šití. A pokud jste si ho nezabalili s sebou, bude oblíbený kus oděvu muset zůstat po zbytek dovolené v kufru. Problém se dá ovšem zcela jednoduše vyřešit, pokud si letos přibalíte revoluční novinku s názvem TIC. Přišívač knoflíků, který se vejde do dlaně, už nedáte z ruky ani po návratu. „Se švédským vynálezem TIC knoflík přišijete zpět během několika vteřin. Bez jehly, nitě i umět šít. Stačí použít speciální svorku, nasadit knoflík, zacvaknout, pootočit a je to,“ popisuje návod k použití distributor TIC pro ČR Tomáš Petrů z BRAVO CONSULTING.

  1. Voňavá ochrana proti hmyzu

Obzvláště, pokud se chystáte do tropů, musíte přibalit účinný repelent. Neodbytní komáři ovšem dokážou potrápit například i na chatě v jižních Čechách. Na cesty exotických zemí se kromě repelentu vyplatí přibalit i vlastní moskytiéru, která vám nezabere skoro žádné místo. Ačkoliv ji řada hotelů nabízí, často bývá poškozená, a tudíž postrádá smysl. Pokud nekoupíte síť již napuštěnou odpuzujícími látkami, nezapomeňte ji před použitím důkladně postříkat repelentem. Pokud máte citlivou kůži a nedělá vám dobře neustálé stříkání či mazání repelenty, zkuste voňavé náramky. Obsahují esenciální oleje, takže budete stále krásně vonět, a zároveň odradí nepříjemný hmyz.

  1. Pohlídejte si váhu

Vy si klidně dejte ještě jednu zmrzlinu či drink, které k létu patří. Nezapomeňte však ohlídat váhu svých zavazadel, protože by se vám to mohlo prodražit. Obzvláště nízkonákladové aerolinky důsledně hlídají každé kilo navíc a připlatíte si za něj nemalé částky. Abyste se nemuseli strachovat, zda budete muset na letišti dárky z dovolené vyhazovat, pořiďte si závěsnou cestovní váhu. Zavazadlo na ni jednoduše zavěsíte a během několika vteřin víte, zda musíte kufr přeskládat.

  1. Bez telefonu ani na krok

Nemusíme připomínat, že právě dovolená je ideální příležitost, kdy mobilní telefon zastrčit hluboko do batohu a celý týden se na něj ani nepodívat. Pokud vám to ale okolnosti neumožňují nebo chcete s přáteli pravidelně sdílet své zážitky, pořiďte si solární nabíječku. Hodit se vám bude v místech, kde je obtížnější sehnat zdroj elektřiny. Nemusí to být nutně 20 v panenské přírodě. Díky solární nabíječce si nabijete telefon i během obcházení památek či muzeí.

  1. Chytré aplikace ušetří čas i místo

Pokud budete mít s sebou na cesty chytrý telefon, vyzkoušejte některou z aplikací určených cestovatelům. Nemusíte už vozit ani těžké průvodce, ani neskladné mapy. Vše budete mít na jednom místě, itinerář cesty si můžete naplánovat předem na počítači a vždy najdete nejbližší toaletu, restauraci či doporučenou pláž. Navíc řada aplikací funguje i v offline režimu a nebudete tudíž muset při používání platit za mobilní data v zahraničí.