Dnes je 7. 12. 2022

Obří rypadla, zatopený lom, lesy i pozvánka na pivo. Podívejte se na zajímavé snímky z leteckého snímkování Česka

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Úno 20th, 2020
0 komentářů

Jak vypadá z ptačí perspektivy velký povrchový lom a jeho obří rypadla? A co větrná elektrárna či geometricky přesné řady nově vysázených stromů? Na to všechno se můžete podívat díky nejnovějším fotografiím, které vznikly při loňském leteckém snímkování západu Česka.

Snímky z celé republiky

Autorem fotografií je brněnská společnost TopGis, která se specializuje na letecké snímkování a výrobu ortofotomap. V minulých letech – od roku 2014 a následně 2016 – její letadla Cessna 404 a dvoumotorová Partenavia P68 vybavená velkoformátovou kamerou křižovala oblohu nad Českem a pořídila již dvě kompletní řady snímků celé republiky.

V pořadí třetí kolo snímkování začalo loni v květnu na západě země. Zbytek republiky má pak společnost v plánu fotit letos a v příštím roce. „Výstupem jsou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak jsou vidět i různé detaily, jako třeba nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce. Z leteckých měřických snímků je však také možné mapovat ve 3D značně velké detaily na úrovni geodetického polohopisu a výškopisu,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Nejnovější snímky z ptačí perspektivy

Nejnovější snímky tak lidem umožňují prohlédnout si z ptačí perspektivy například povrchové lomy včetně obřích strojů, větrné elektrárny či nově vysázené lesní porosty. „Při snímkování západu Česka jsme ale zachytili i méně obvyklé scenerie, jako je například pozvánka na pivo do nedaleké restaurace,“ dodává Drahomíra Zedníčková.

Na celou Českou republiku se mohou lidé podívat na webu Chytremapy.cz. Fotografie z loňské západní části Česka do aplikace přibydou v průběhu letošního jara. Online aplikace vedle zobrazení samotné ortofotomapy Česka umožňuje například i snadný vstup do katastru nemovitostí. Aktualizované mapy jsou dostupné také v mapových aplikacích GisOnline.cz, které využívají města a obce.