Dnes je 21. 09. 2023

Lednický zámek nabídne Bídníky pod širým nebem, muzikál ztvární herci Městského divadla Brno

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvn 1st, 2014
0 komentářů

Fanoušci slavného muzikálu Bídníci se mohou těšit na koncertní verzi hry přímo pod širým nebem. Na venkovním jevišti lednického zámku ztvární příběh Hugova slavného románu herci Městského divadla Brno spolu s 30členným orchestrem. Mimořádné představení mohou diváci zhlédnout v sobotu 14. června. V hlavních rolích se představí držitelé Ceny Thálie Petr Gazdík nebo Radka Coufalová či Dušan Vitázek.

Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi, který patří mezi nejpopulárnější představení brněnského městského divadla, si mohou divadelní nadšenci letos užít i v unikátním prostředí zámeckého nádvoří. Na romantickém zámku v Lednici, nejnavštěvovanějším zámku v České republice, se příběh pařížské červencové revoluce a vášnivé lásky odehraje za doprovodu venkovního orchestru. Představení se bude konat v sobotu 14. června 2014 od 20.30 hodin. Hlavní postavu galejníka Jeana Valjeana ztvární Petr Gazdík, který byl za znamenitý pěvecký a herecký výkon v této roli oceněn Cenou Thálie. Inspektora Javerta si na venkovním jevišti zahraje Lukáš Vlček a v roli dospívající Cosetty se představí Radka Coufalová, rovněž držitelka ocenění Thálie.

Venkovní koncertní verze Bídníků navazuje na dva předešlé ročníky projektu Muzikály v Lednici. „Na nádvoří zámku se už v předešlých letech odehrála rocková opera Jesus Christ Superstar a legendární příběh tajemného Zorra. Hlavním cílem těchto akcí bylo zprostředkovat divákům trošku odlišný zážitek z těch nejpopulárnějších her, které představilo Městské divadlo Brno,“ vysvětluje Martin Kalvoda z reklamní agentury S Promotion, která akci pořádá. „Publikum si může hru vychutnat na velkém jevišti, kde vystupuje i orchestr, který je běžně divákovi ukrytý,“ dodává Kalvoda. Příběh Bídníků v areálu lednického zámku bude navíc poslední možností zhlédnout hru před prázdninovou přestávkou městského divadla.

Nevšední zážitek z venkovního představení pak zprostředkuje také areál lednického zámku, který se řadí mezi nejvýznamnější projevy vrcholného romantismu na území Česka. „Zámek výrazně podtrhává romantický děj francouzského dramatu. Dodává příběhu neskutečnou autenticitu,“ popisuje Dušan Vitázek z Městského divadla Brno, který ztvární na venkovním jevišti postavu Maria, Cosettinu lásku. „Pro všechny herce divadla je možnost zahrát si pod širým nebem a na zámku velkým zpestřením. Těšíme se na ně stejně, možná více než diváci,“ doplňuje s úsměvem. Lednický areál patří na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO a v roce 2013 byl nejnavštěvovanějším českým zámkem. Patří i mezi nejsušší místa v ČR, čímž je maximálně vhodný pro pořádání open air akcí. Muzikály v Lednici se však konají za každého počasí.

Příběh o uprchlém galejníkovi Jeanu Valjeanovi, který vychází z Hugova slavného stejnojmenného románu (1862), našel jedno z nejúspěšnějších zpracování v jevištním ztvárnění, v němž se mistrně prolínají příběhy hlavního hrdiny, jeho neúnavného pronásledovatele, policejního komisaře Javerta, malé osiřelé Cosetty, která najde domov a posléze i lásku studenta Maria, zvrhle komické dvojice majitelů hospody Thénardiérových, kteří přežívají za všech režimů. To vše na pozadí bouřlivé doby, kdy v červenci 1830 v Paříži vyrostou barikády revoluce, jíž se mnozí hrdinové děje také účastní. Davové scény se střídají s intimními, láska s nenávistí a boj s nadějí v lepší svět.

Organizátorem akce je reklamní agentura S Promotion s.r.o. Brno a agentura Ragtime.