Dnes je 28. 09. 2023

Kynychová pohybem pomáhá obětem domácího násilí a radí: Zkuste to říct!

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Dub 4th, 2016
0 komentářů

Cvičitelka Hanka Kynychová má opravdu velké srdce. Kromě pomoci dětem z dětských domovů se rozhodla pomáhat i týraným ženám. Pomáhá jak jinak, než pohybem. První jarní den odstartovala v Kongresovém centru Praha její cvičební tour Pohyb pomáhá

Hanka se stala tváří preventivní kampaně projektu Zkus to říct, kterým se Policie ČR snaží poukázat na to, jak důležitá je prevence domácího násilí a násilí uplatňovaného na ženách. Tour Pohyb pomáhá má za úkol podpořit tento projekt hned v několika směrech. „Chceme poukázat na problematiku, chceme sdělit, kam se oběti mohou obrátit nebo jak můžete pomoct kamarádce, které se takové příkoří děje, a nebo třeba některým ženám pomůžeme pochopit, že to co se děje u ní doma, je domácí násilí,“ vysvětlila Hanka Kynychová. Naše nejznámější cvičitelka ví, o čem mluví. Před dvaceti pěti lety žila ve vztahu, kde bohužel domácí násilí prožila. Psychický teror a zákazy byly na denním pořádku. Nevíce ale Hanku tehdy zranilo to, že na ni její tehdejší partner vztáhl ruku. „Nebylo to sice na denním pořádku, ale několikrát se to stalo. A kdyby se to stalo jen jednou, tak muž na ženu ruku vztáhnout nesmí,“ vzpomíná Hanka na neveselé období svého života.

IMG_0076

Na slavnostní zahájení tour Pohyb pomáhá přišla Hanku podpořit celá řádka známých osobností. Leona Machálková, Ivana Jirešová, Kristýna Janáčková, Jana Adamcová, Miluše Bittnerová a Filip Jankovič se svorně shodli na tom, že Hanku vždycky rádi podpoří, protože její bohulibé projekty mají vždycky smysl.
„Doma pro nás bylo násilí tabu. Maminka nám dávala pohlavky jen za známky. Jsem tady proto, že Hanka je moje dobrá kamarádka, tak jsem ji přišel podpořit. Navíc to, co zažila, muselo být strašné,“ vysvětlil propagátor tance na podpatcích Filip Jankovič. Herečka Ivana Jirešová zase sdělila, že v případě domácího násilí by byly nekompromisní: „Kdyby na mě muž vztáhl ruku, tak bych si sbalila kufry, a nebo bych je sbalila jemu!“  Start tour Pohyb pomáhá podpořila a i Městská část Praha 4 v čele se zástupcem starosty Ing. Petrem Kováříkem.

IMG_7831

A proč se Hanka rozhodla po letech o svém příběhu promluvit a jak vlastně vznikla její spolupráce s Policií ČR?  „Hanku jsme si vybrali na základě spolupráce s jejím nadačním fondem. Děti z dětských domovů prošly v rámci tanečního soustředění Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou i policejním preventivním kurzem, kde jsme se zaměřili na jejich osobní bezpečí,“ vysvětluje pplk. Zuzana Pidrmanová, která je hlavní koordinátorkou projektu Zkus to říct, a dodává: „Hanka působí ve svém fitness clubu, kde se soustřeďují ženy, které jsou naší cílovou skupinou. Domácím násilím si prošly buď na vlastní kůži nebo je pácháno v jejich okolí.“ Hanka Kynychová na nabídku stát se tváří tohoto projektu kývla okamžitě. „Měla jsem pocit, že je to moje vnitřní povinnost. Celou tour tak beru hlavně jako poslání. Domácí násilí jsem prožila, ale hlavně jsem velmi často v kontaktu právě s dětmi z dětských domovů, které se bohužel většinou s touto formou násilí také setkaly a jejich zážitky jsou někdy opravdu hrůzné,“ popisuje  Kynychová svoje rozhodnutí zveřejnit svůj příběh a jít „s kůží na trh“. Toto rozhodnutí nebylo jednoduché, a jak Hanka sama přiznává, netušila, že se jí zážitky tak rychle vrátí. Rozjitřila staré rány. Jak ale sama vysvětluje, tour je pro ni velkým zadostiučiněním: „Přes sociální sítě se mi ozývá spousta žen s podobným či horším příběhem a na první zastávku naší tour také dorazily ženy, které mají něco podobného za sebou.“

Tour Pohyb pomáhá pokračuje 2. 4. v Rakovníku, 3. 4.  v Domažlicích a zakončena bude 16. 4. v Brně. Program je opravdu nabitý! Tři hodiny cvičení s Hankou Kynychovou, která představí všechny tři svoje patentované fitness programy Postava snů, Pevný zadek a Břišní pekáč, dále pak přednášky a besedy na téma domácí násilí a bohatý doprovodný program. Navíc každá účastnice obdrží zdarma svačinku v podobě tyčinky Fit a pro všechny je připravena výborná káva od V CAFFE – Manuele Caffé. Vstup na akci je ZDARMA.

IMG_8031

Odborný preventivní program zajišťuje Policie ČR, Bílý kruh bezpečí a Rosa.

Děkujeme partnerům, kterými jsou Úsovsko Food, a.s. – výrobce tyčinek Fit, DIETAVKRABICCE.CZ – dodavatel pravidelné stravy Hanky Kynychové, CEP, Forgi.cz, kosmetika Korff.

Informace o akci na www.kynychova.cz nebo na FB profilu Hanka Kynychová.