Které otázky byste si měli zodpovědět, než se pustíte do investování
V posledních letech se investování do cenných papírů zpřístupnilo i široké veřejnosti, a to především v důsledku rychlého rozvoje online platforem. Vidina snadných a přitom vysokých výnosů se však v očích nezkušených investorů může změnit v noční můru, při které mohou přijít o většinu volného kapitálu. Každý, kdo uvažuje nad vložení svých financí do některého z investičních nástrojů, by si měl zodpovědět několik základních otázek – a to ještě dříve, než se do samotného investování pustí. A mimo to by se měl také poradit s odborníkem.
Otázka 1: Z jakého důvodu chci investovat?
„Hned na začátku by si měl každý investor položit otázku, jakých cílů chce investováním dosáhnout. Je totiž podstatné vědět, zda se investorovi jedná o okamžitý zisk, zajištění do budoucna, nebo například ochranu naspořených financí před inflací. Na základě toho lze pak nastavit konkrétní investiční strategii,” říká Tomáš Musil ze společnosti High Corporation Invest.
Otázka 2: Mohu si investování dovolit?
Podstatným faktorem je mimo jiné objektivní zhodnocení stavu financí, ale také toho, zda si investování vůbec můžeme dovolit. Je nutné si také říci, jaké máme k dispozici prostředky a jaké prostředky se chystáme v budoucnu investovat, a to jak pravidelně, tak nepravidelně. Důležité je také si uvědomit, zda se bez investovaných financí obejdeme, tedy zda máme vytvořenou dostatečnou finanční rezervu.
Otázka 3: Jaké zhodnocení očekávám?
Stěžejním faktorem pro určení toho, kam prostředky vložit, je míra očekávaného zhodnocení. „Investor, který očekává zhodnocení pohybující se lehce nad hranicí inflace, bude spíše volit konzervativnější investiční produkty, jako jsou termínované vklady a firemní dluhopisy. Agresivnější a rizikovější investiční strategie je naopak typická pro vyšší výnosy,“ vysvětluje Tomáš Musil.
Otázka 4: Kolik času jsem ochotný investování věnovat?
Dalším podstatným faktorem je čas. Mnozí profesionálové se investování věnují prakticky nonstop, vzdělávají se, ale sledují také trendy. V případě, že se chce začínající investor svému portfoliu věnovat sám, měl by mít dostatečné množství znalostí, ale také volného času. V opačném případě je podle Tomáše Musila rozumnější zvolit pasivní formu – tedy nechat si vložená aktiva plně spravovat odborníky, kteří investicím více rozumí.
„Na zmíněné otázky by si měl každý odpovědět sám. Podle našich zkušeností je však pro začínající investory nejbezpečnějším způsobem obrátit se na profesionály. Ti každému pomohou udělat si jasno v tom, jakou cestou by se měli zájemci vydat. Spolehlivě také odhadnou, do jaké míry je dobré investovat sám a v jakém případě je naopak vhodné nechat správu investičního portfolia na odbornících,” dodává specialista společnosti High Corporation Invest Tomáš Musil.
Komerční sdělení