Dnes je 25. 07. 2024

Komentář: S prevencí andropauzy je nutné začít včas. Pomůže pohyb, spánek i sdílení pocitů

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Lis 15th, 2022
0 komentářů
Srdeční choroby: obezita, cigarety, málo pohybu a muži po padesátce

Zatímco o menopauze existuje ve společnosti poměrně široké povědomí, o mužském přechodu neboli andropauze se příliš nemluví. Přesto dokáže nemalou část mužské populace potrápit poměrně rozsáhlými důsledky, jako jsou prudké změny nálad, ztráta libida, přibývání na váze, nebo dokonce úzkosti a deprese. K oslabení těchto nepříjemných symptomů přitom častokrát stačí včasná prevence. Problematiku andropauzy a preventivních kroků ke zmírnění jejích důsledků popisuje ve svém komentáři renomovaný sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

 

Za mužským přechodem stejně jako u menopauzy stojí hormony. Konkrétně se bavíme o testosteronu, primárním mužském pohlavním hormonu, který hraje ústřední roli ve vývoji reprodukčních orgánů a také sekundárních pohlavních znaků. Nízká hladina testosteronu a jeho snížená aktivita je hlavní příčinou andropauzy. Její symptomy se vyskytují u necelé poloviny mužů, a to typicky mezi 50. a 60. rokem života.

 

Nežádoucí projevy: poruchy spánku a přibírání

 

Na rozdíl od ženského přechodu se symptomy andropauzy objevují zprvu postupně a v malém množství. Obvykle to začíná bolestmi hlavy, podrážděností, problémy s koncentrací a poruchami spánku. Pokles testosteronu vede také k řídnutí a pomalejšímu růstu vousů a tělesného ochlupení. Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Objevovat se může i zvýšená lámavost nehtů. Zároveň často klesá svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů tloustne, zejména ve střední a horní části těla. V důsledku obezity pak hrozí vážnější rizika, a to zejména onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda. Proto je nezbytné příznaky neignorovat a zmíněným projevům mužského přechodu zavčas předcházet. Včas znamená ideálně před tím, než se příznaky andropauzy objeví. Začít tedy neuškodí již po čtyřicítce.

 

Zdravý jídelníček jako základ prevence

 

Základem prevence andropauzy je bezesporu zdravý životní styl. Na místě je přestat s kouřením, omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a nastavit vyvážený jídelníček, který napomůže s udržením optimální váhy, jež je klíčová. Doporučuji více zařadit luštěniny, brambory, červenou řepu nebo špenát. Tyto potraviny obsahují draslík, který mimo jiné napomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku. Chybějící vitamíny ve stravě je možné dodat pomocí doplňků stravy, příkladem je Sarapis pro muže. Jeho složení je přizpůsobeno přímo pro období andropauzy a obsahuje třeba extrakt z ženšenového kořene, hořčík, mateří kašičku, železo a vitamíny, které přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.

 

Nezapomínejte na kvalitní spánek i dostatek pohybu

 

V souvislosti s mužským přechodem je dobré klást důraz na kvalitní spánek. Testosteron totiž tělo v hojnější míře tvoří právě v noci, v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Proto byste organismu měli denně dopřát 7 až 9 hodin spánku. Důležité je též naučit se odbourávat stres a nepodceňovat nutný odpočinek. Zbavení se stresu totiž umožňuje kvalitnější spánek. To jde ruku v ruce s přiměřenou fyzickou aktivitou, díky které organismus aktivně relaxuje. Ideální je aerobní cvičení, k němuž patří například svižnější chůze, cyklistika či plavání. Pohyb navíc podstatně přispívá k udržení svalové hmoty.

 

Emoční stabilita a preventivní prohlídky

 

Andropauza je v neposlední řadě doprovázena emocionálními, psychologickými a behaviorálními změnami. To má nezanedbatelný dopad na psychiku mužů, obzvlášť, vezmeme-li v potaz, že je přechod často doprovázen krizí středního věku, či dokonce jejím spouštěčem. Z tohoto důvodu je dobré o pocitech mluvit, ať už s odborníky, nebo s blízkými. Sdílení pocitů přináší úlevu a přispívá k lepší náladě a emocionální pohodě. Výhodu mají muži, kteří jsou v kvalitním partnerském vztahu a věnují se koníčkům či zájmovým aktivitám, které jim dávají určitý pocit naplnění. Nedílnou součástí života, a to nejen v momentě přechodu, by měly být také pravidelné preventivní prohlídky a konzultace s odborníky. Pokud totiž přírodní cesta ke zmírnění projevů nepomůže, existuje možnost nastoupení na substituční hormonální terapii vedenou lékařem z oboru andrologie, urologie, endokrinologie či sexuologie.