Dnes je 9. 12. 2022

Komentář odborníka k druhé vlně EET: problémy budou mít menší prodejny, podpora státu je nedostatečná

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Úno 20th, 2017
0 komentářů

Zavádění elektronické evidence tržeb (EET) se blíží do své druhé fáze. Od března se bude vztahovat i na obchodníky. Odborníci očekávají, že kvůli nové povinnosti skončí některé malé samostatné obchody na venkově. Méně starostí mají ti, co jsou součástí obchodní sítě.

Zavedení EET v druhé vlně přinese problémy zejména menším prodejnám. Pro ně začínají náklady na 10.000 korunách. Prodejny hlavně na vesnicích s počtem obyvatel méně než 1 000 mají problémy již dnes i bez EET. V tomto směru je velmi špatně nastavená podpora státu. Po dobu 25. letého působení naší společnosti na trhu, nám stát nijak nepomohl, právě naopak. Pro menší prodejny spočívá velké riziko v tom, že si na poslední chvíli pořídí pokladnu, která dlouhodobě nebude vyhovovat, a poté si budou muset za nějaký čas pořídit pokladnu novou.

Větší prodejny jsou už na systém napojeny

V síti CBA je asi 950 prodejen, z nichž 40 je vlastních či franšízových, zbytek je smluvních. Autentizační údaje si aktuálně vyzvedla zhruba polovina prodejen. Zatímco větší prodejny již zkouší a jsou napojeny, problém může nastat u menších prodejen, které stále čekají.

Vzhledem k tomu, že jsme se na EET připravovali dlouho dopředu, naše vlastní prodejny jsou nachystané a spuštění EET nebude problém. Co se týče smluvních prodejen, tam je situaci složitější. Máme tým techniků, abychom prodejnám zavedení EET co nejvíce usnadnili. Ti pomáhají prodejnám podle jejich požadavků a potřeb, buď přímo se zavedením našeho pokladního systému, nebo například s výběrem a instalací nových pokladen. Zájem vše řešit přímo od nás centrálně byl ale jen desetiprocentní.

Autor komentáře: Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ