Dnes je 13. 07. 2024

Když vadí sperma, slzy nebo vlastní pot aneb alergie, které ničí život

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Čvn 22nd, 2023
0 komentářů
Laserem proti cukrovce či tuky bojující s rakovinou aneb České úspěchy v biotechnologiích a farmacii

Alergie. Většině z nás ve spojení s tímto pojmem naskočí v mysli asociace v podobě pylu, sena, roztočů, zvířecí srsti, či třeba rohlíku. Věděli jste však o tom, že lidský organismus může přehnaně reagovat také na něco tak běžného, jako je voda či slunce? Tušíte, jaké obtíže způsobuje alergie na sperma? A co dělat, když vadí i obyčejné zipy nebo knoflíky?

 

Svědění, neplodnost a anafylaktický šok? I tak vypadá alergie na sperma

 

Zkuste si představit modelovou situaci: s partnerem si vychutnáte romantický večer, do pár minut po styku bez ochrany však začnete pociťovat v intimních partiích pálení, svědění, místy se objeví vyrážka či dokonce otok a puchýřky. Pravděpodobně máte právě alergickou reakci na sperma. „Tento typ alergie není příliš rozšířený, lidé, kteří jí trpí, však mohou mít nepříjemné příznaky. V krajních případech může dojít i k otokům jazyka, potížím s dýcháním a anafylaktické reakci,“ varuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Kromě nepříjemností po nechráněném styku však může mít alergie na mužský ejakulát nemilé dozvuky také v oblasti plodnosti. Tělo ženy totiž může v některých případech automaticky vytvářet na sperma partnera protilátky, čímž ztěžuje jeho buňkám úspěšně doputovat k vajíčku. „V případě podezření na alergii na mužský ejakulát je třeba obrátit se na lékaře, který stanoví další postup. Pokud se jedná o alergii založenou na zvýšené tvorbě protilátek, mohou pomoct antihistaminika, ale někdy je nutné použít i kortikoidy. Pokud se však jedná o poruchu buněčné imunity a tělo ženy proti spermiím bojuje, je dobré problém řešit s gynekologem. Je to totiž poměrně častý důvod neplodnosti páru,“ upozorňuje lékař. Jednou z léčebných metod je například desenzibilizace, kdy se žena opakovaně vystavuje malé dávce spermatu až do doby, kdy na něj již její organismus nereaguje negativně.

 

Alergie na vodu? Když vadí i slzy nebo sliny

 

Vadí vám, že při procházce rozkvetlou jarní přírodou kýcháte a musíte si aplikovat oční kapky či sprej do nosu, aby se vám ulevilo? Vězte, že lidé s alergií na vodu by si to s vámi jistě rádi vyměnili. Akvagenní kopřivka (neboli aquagenic urticaria), tedy alergie na vodu, je velmi vzácná reakce organismu na kontakt s vodou. Po styku s jakoukoli její formou, včetně slz, potu, deště či třeba slin jiné osoby, může dojít k nepříjemné kožní reakci.  Podle studie z roku 2018 se projevy vyskytnou do 30 minut po kontaktu s vodou a mohou trvat i dvě hodiny s tím, že nejčastěji se objevují na trupu a horních končetinách.[1] Obvykle se jedná o kopřivku, svědění, otoky nebo puchýřky. První případ byl popsán v roce 1964 a trpí jí okolo 50 lidí na světě[2]. V současné době neexistuje postup, který by alergika jeho nemoci zcela zbavil. Terapie se soustředí zejména na omezení kontaktu s vodou, případně podávání antihistaminik či zklidňujících mastí.

 

Šperky nosit můžete i s alergií na nikl, musí být ale kvalitní

 

Víte, co je společným jmenovatelem knoflíku, zipu, brýlí, sóji, fazolí, kakaa, plic kuřáků nebo třeba elektroniky? Odpověď je jasná: nikl. Stříbřitě bílý kov, využívaný v celé řadě odvětví, patří mezi nejčastější příčinu alergické kontaktní dermatitidy. Velké rozšíření této alergie souvisí pravděpodobně právě s tím, že se nikl vyskytuje v různých podobách prakticky všude a kontaktu s ním se tak téměř nelze vyhnout. Mezi projevy patří hlavně vyrážka, svědění, podráždění, případně bolestivé mokvání v místě kontaktu s alergenem. To mnoho lidí odrazuje také od nošení šperků. „Lidé si často myslí, že pokud trpí alergií na nikl, musí se rozloučit s nošením šperků. To však určitě není v dnešní době nutné. Stačí je najít kvalitního výrobce, který garantuje, že jeho šperky tento prvek neobsahují,” objasňuje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu designových stříbrných náušnic bez obsahu niklu. Alergie na nikl je neléčitelná, je proto třeba omezit kontakt s alergenem.

 

Alergie na vlastní pot? Spíš vyrážka

 

Cholinergní urtikarie. Další ze série kožních reakcí na vnější podnět. Jedná se obvykle o kopřivku a výsev puchýřků v důsledku zvýšení tělesné teploty po fyzické námaze či v okamžiku stresového vypětí. Přestože se tento stav často označuje jako alergie na pot, o klasickou formu alergie se nejedná, hovoříme spíše o vyrážce z potu. Nejčastěji se objevuje v oblasti obličeje, dekoltu, na pažích, hýždích, stehnech, v loketních jamkách či v podpaží. V takovém případě nejlépe pomůže postižené místo omýt čistou vodou, případně pomocí nedráždivého mýdla. Oceníte také chladivé gely a nošení prodyšného oděvu, který zamezuje zapařování.

 

Alergií na slunce trpí častěji ženy

 

Polymorfní světelná erupce, neboli také sluneční alergie, je stav, kdy tělo nepřiměřeně reaguje na první setkání s prudkými slunečními paprsky. Po vystavení kůže slunečnímu záření dochází k chemickému procesu a výsledné látky napadají kožní buňky. V důsledku toho se pak vyseje člověku nepříjemná kopřivka. Nejčastěji se alergie objeví při prvním jarním ozáření silnějšími paprsky, případně pak také při silném oslunění v létě, zejména při pobytu u moře. Na kůži se do několika hodin objeví krupička, kopřivka, případně až mokvající puchýře. Nejčastěji alergie postihuje ženy se světlou pletí (fototyp 1) mezi 20 až 40 lety. Pomáhá aplikovat opalovací přípravky s vysokým faktorem a následně také krémy po opalování. V případě akutní reakce můžete použít pro zmírnění příznaků třeba zásyp, tekutý pudr či Fenistil gel.

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1027811717302069?via%3Dihub

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1027811717302069?via%3Dihub