Dnes je 1. 03. 2024

Jak zabavit děti o víkendu? Vezměte je na tobogány nebo hladit rejnoky

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Bře 25th, 2015
0 komentářů

V pracovním týdnu jsou rodiče rádi, když zvládnou děti vyzvednout z kroužků a napsat s nimi úkoly. O víkendu však mají konečně volno a chtějí ho obvykle strávit se svými potomky aktivněji. Většina rodičů usiluje o jejich všestranný rozvoj a ví, že sobota před televizí není nejlepší variantou. Počasí však na začátku jara k výletům do lesa příliš neláká a hrady a zámky jsou ještě zavřené. Proto jsme připravili čtyři tipy, kam s rodinou vyrazit o víkendu. Užijete si zábavu a děti se zároveň něco nového naučí nebo vyzkouší.

Děti se vyřádí na vodních skluzavkách

K výletu do vodního ráje Aqualand Moravia nebudete muset děti přemlouvat. V novém akvaparku v Pasohlávkách na Břeclavsku se rodina zabaví na celý den. V areálu je 16 skluzavek, které mají celkovou délku 1,7 kilometru. Tatínci a starší děti, které mají dost kuráže, mohou vyzkoušet strmou skluzavku Kamikadze. Do bazénu prosviští z výšky 13 metrů. Naopak maminky se s mladšími potomky mohou svézt na pozvolné Niagáře. První tempa pak děti mohou natrénovat ve velkém bazénu s geotermální vodou o teplotě 30 stupňů. Rodiče s nimi nově proplavou i do venkovního bazénu s vodou o teplotě 33 stupňů, kde je čeká výhled na Pálavu a Novomlýnské nádrže. Odpočinek od vodního dovádění pak celé rodině nabízí wellness část. „Nově do naší wellness zóny mohou i děti, a to každou neděli. Většina ostatních akvaparků to neumožňuje, ale pro rodiče je to velká výhoda, protože jinak by mohl relaxovat jen jeden z nich a druhý by musel hlídat děti v bazénu,“ vysvětlila Jaroslava Němcová, manažerka saunového světa akvaparku Aqualand Moravia. Pro rodiny je nejvýhodnější speciální vstupné pro 2 dospělé a až 3 děti od 100 centimetrů. Děti do výšky 100 centimetrů mají vstup zdarma. Aqualand je otevřený od 10 hodin dopoledne do 21 hodin večer.

Projděte se korunami stromů

Pokud na víkend hlásí hezké počasí, vezměte děti do přírody. Tentokrát nepůjde o obvyklou procházku lesem, která se může zdát dětem zvyklým na počítač málo zajímavá. Stezka korunami stromů poblíž přehrady Lipno na Šumavě je určitě nadchne. Vyvýšená trasa je dlouhá 675 metrů a končí 40 metrovou vyhlídkovou věží. Za dobrého počasí z ní návštěvníci uvidí i vrcholky rakouských Alp. Po cestě jsou pro děti připravena zábavná didaktická stanoviště, na kterých zjistí, proč je důležité chránit přírodu. Také je čekají tři místa s lanovými překážkami. Stezka je bezbariérová, a proto s sebou klidně vezměte i kočárek. Z vyhlídkové věže se zájemci sklouznou po nejdelším suchém tobogánu v České republice. Je dlouhý 52 metrů a jeho převýšení je 24 metrů. Zvlášť děti ocení, že se mohou klouzat i opakovaně. Rodinné vstupné stojí 440 korun. V březnu je stezka otevřená od 10 hodin dopoledne do 16 hodin odpoledne. V sezoně je trasa otevřená déle do večera.

Ve Zlíně si pohladíte rejnoky

Má vaše dítě rádo zvířata? Vezměte ho do zoologické zahrady v Lešné u Zlína. Na návštěvu bude vzpomínat ještě dlouhé měsíce. K největším zážitkům totiž patří hlazení rejnoků. Unikátní expozici za 25 milionů tamní zoo otevřela loni na podzim. V mělkém bazénu se slanou vodou se prohání dvacet rejnoků, kteří patří k druhu siba ománská. Návštěvníci si je mohou pohladit. Nejdřív si však musí sundat šperky a hodinky a umýt si ruce. Ještě větším zážitkem je jejich krmení. Dětem můžete koupit misku s kousky ryb za 30 korun. Ty pak maso vezmou do ruky a dají ho pod vodu. Potravu rychle zpozoruje některý z rejnoků a připlave si pro ni. O potomka se vůbec nemusíte bát. Siby nemají zuby a krmení nasají spolu s vodou. O víkendu je však lepší přijít zavčas. Rejnoci každý den spořádají 6 kilo masa, a pokud přijde hodně návštěvníků, příděly se vyprodají. Děti v zoo uvidí i slony, žirafy a lvice. Za vstup zaplatí rodina se dvěma dětmi 380 korun. Areál je otevřený od 8.30 ráno do 17 hodin odpoledne. Od dubna se prodlužuje otevírací doba o hodinu.

Fyzika je zábava

Pokud si vaše ratolesti příliš nerozumí s přírodními vědami, vezměte je do VIDA! science centra v Brně. Tam zjistí, že i fyzika, biologie nebo chemie může být zábavná. Centrum, které otevřelo loni v prosinci, se rozkládá na ploše o rozloze 4 600 metrů čtverečních. Děti i dospělí si vyzkouší 150 interaktivních exponátů. Čeká je třeba zemětřesná deska, oceán v láhvi nebo kolo na laně. K oblíbeným stanovištím patří například obří srdce, které měří tep, nebo vodní svět, na kterém děti porozumí základním principům fyziky. Rodiče se však nemusejí bát, že se děti namočí a zbytek prohlídky stráví ve vlhkých šatech: poblíž jsou k dispozici sušičky. Prohlídku o víkendu třikrát denně zpestří speciální představení plné pokusů. Program trvá 40 minut a návštěvníci například zjistí, jestli jde banánem zatlouct hřebík nebo jak vyrobit prskavku, která hoří pod vodou. Na představení je však dobré přijít s předstihem, protože kapacita sálu je omezená. Rodinné vstupné stojí 490 korun. Otevřeno je od 10 hodin dopoledne do 18 hodin večer.