Dnes je 4. 10. 2024

Jak v létě „nepropálit“ peníze na dovolenou za elektřinu. Naučte se šetřit a zvažte i změnu dodavatele

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 4th, 2021
0 komentářů

I když převážnou část léta, zejména v období dovolených, trávíme mimo domov, horké měsíce se na našich účtech za energie mohou významně podepsat. Díky několika užitečným tipům se přitom dá výrazně ušetřit. Léto je pak podle odborníků také obdobím, kdy je na místě zvážit změnu dodavatele, která se odrazí na našich výdajích v chladnějším období. Tím spíš to platí teď, kdy ceny energií – plynu i elektřiny – letí nahoru.

Jak na klimatizaci?

Klimatizace se vlivem rekordně teplých lét stává v podstatě nezbytným pomocníkem českých domácností. S ohledem na úsporu elektřiny je vhodné zvolit co nejúspornější model s optimálním výkonem. Vždy si předem spočítejte, jak velký prostor chcete chladit, a podle toho vyberte výkon klimatizace. Důležité je rovněž nastavení teploty, která by se od té venkovní neměla lišit o více než 7 stupňů. Nižší teplota není zdravá, protože hrozí teplotní šok při přestupu mezi interiérem a exteriérem, a samozřejmě se projeví také ve spotřebě. „Pamatujte také na to, že při chlazení klimatizací nikdy nemějte otevřená okna a ideálně zavřete i dveře, pokud vedou do místností, které chladit nepotřebujete. Nepodceňujte také pravidelnou údržbu klimatizace, zejména výměnu zanesených filtrů,“ říká Tomáš Musil, specialista tuzemského dodavatele energií Národní energie.

Zastínění a větrání z rána a v noci

Ještě úspornějším řešením je pak používat klimatizaci opravdu jen tehdy, kdy je to nutné. Ochlazení domu či bytu totiž lze dosáhnout i jinými prostředky. Velmi vhod přijde například venkovní zastínění oken, které je několikanásobně účinnější než stínění vnitřní, protože nepropouští sluneční svit k oknům a ta se pak nezahřívají. Další možností jsou odrazové okenní fólie, které se lepí na venkovní skla oken a mají v podstatě stejný účel. Držet doma chládek vám pomůže i větrání, jen si ho musíte dobře načasovat. Nemá smysl větrat, kdy slunce nejvíc „topí“ a vzduch je teplý, to raději nechávejte okna zavřená. Větrejte místo toho během noci a také časně z rána, dokud je venku chladněji.

Lednice jako číslo dvě ve spotřebě elektřiny

Vedle klimatizace je velkým „letním“ žroutem elektřiny také lednička. Vliv na její spotřebu má nejen nastavení její vnitřní teploty, ale i teplota okolí. Při okolních teplotách nad 20 stupňů se spotřeba zvedá za každý stupeň teploty třeba až o 6 procent. „Ledničku byste tak měli mít ideálně umístěnou v chladnějším koutě dál od zdrojů tepla i od oken, kterými by na ni svítilo slunce,“ radí Tomáš Musil.

Co se týče vnitřní teploty, nemá cenu ji nastavovat co nejnižší, bohatě postačí 5 až 6 stupňů. Pravidelně také ledničku odmrazujte, protože vysoká vrstva námrazy její spotřebu zvyšuje o desítky procent. Snažte se také odolávat tomu, abyste do ní ukládali nápoje či jiné tekutiny v neuzavřených nádobách. Je sice pohodlné dát si v parném létě zchladit do lednice džbánek domácí limonády, ale nedělejte to. Odpařující se tekutina totiž přispívá právě k rychlejší tvorbě námrazy. Ledničku i mrazák byste pak rovněž měli udržovat adekvátně naplněné. Ne přeplněné, ale rozhodně ani skoro prázdné. Ideální je kapacitu využívat zhruba na 70 % a potraviny mít rovnoměrně rozmístěné v celém prostoru.

Ceny energií rostou, prověřte si možnosti

Jedním z nejjednodušších a mnohdy velmi efektivních řešení, jak účty za energie snížit, je změna dodavatele. Letní období je navíc pro změnu ideálním obdobím. „Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele totiž obvykle trvá tři měsíce, takže vám přechod vyjde hezky na začátek topné sezóny. Pokud byste se pro změnu rozhodli až během podzimu, uplyne do té doby, než přejdete k tomu novému, a tedy i k výhodnějším cenám, skoro polovina sezóny a úspora nebude tak patrná,“ vysvětluje Tomáš Musil.

Ke revizi smluv na dodávky energie uživatele navíc aktuálně motivuje i růst cen, který dle odborníků jen tak neskončí. Dle portálu kurzy.cz stála 1. 7. 2020 1 MWh elektřiny na burze zhruba 1 230 korun, k 1. 7. 2021 vystoupala její cena již na 1 946 korun, což znamená meziroční zdražení o 58 procent. U zemního plynu byl nárůst ještě strmější, cena 1 MWh se od 1. 7. 2020 do 1. 7. 2021 zvedla ze zhruba 137 korun na 269 korun, tedy o 96 %.

Komerční sdělení