Jak správně vybrat boty na dovolenou? Řiďte se klasifikací obuvi a v obchodě si dřepněte, vyzkoušíte tak tuhost podrážky
Češi si průměrně za rok kupují 3 a půl páru bot a stále víc si uvědomují, že se vyplatí investovat do kvalitní obuvi, která jim vydrží několik sezon. Nákup letní obuvi se nevyplatí podcenit už jen proto, že v létě ujdete mnohem větší vzdálenosti než v zimě. Když se při výběru budete řídit takzvanou účelovou kvalifikací obuvi, nemůžete udělat chybu. Poradíme vám, jak na to.
Na návštěvu památek zvolte pevné sandály
Celý rok si natěšeně prohlížíte katalogy poznávacích zájezdů a pak si jednu dovolenou konečně vyberete. Těšíte si na nabitý program, kdy musíte vidět všechny památky, které za to stojí. Pamatujte ale, že dlouhé výlety po pamětihodnostech jsou ve velkém vedru velmi náročné. Pokud vás navíc tlačí boty, stane se vysněná dovolená katastrofickým zážitkem.
V případě poznávací dovolené zapomeňte na boty na podpatku a další módní výstřelky. V obchodech se zaměřte na vycházkovou nebo rekreační obuv. „Vhodné jsou ploché sandály se širokými pásky. Nejlepší je, pokud jsou nastavitelné, protože ve vedru nohy často otékají. Lepší jsou kožené sandály, protože se na rozdíl od textilních pásků, dokáží částečně přizpůsobit noze,“ vysvětlila výhradní distributorka značky Tamaris v České republice Iva Macháčková. Na některá místa jsou však vhodné uzavřené tenisky. Ty si nezapomeňte, pokud se například chystáte do italských Pompejí. Po ruinách města zničeného sopkou nachodíte dlouhé kilometry a všudypřítomný prach by se vám lepil na zpocené nohy.
Tip odborníka: Vybírejte si boty, které mají dobré tlumicí vlastnosti. Tvrdé dopady na asfalt mohou opotřebovávat kosti, klouby dolních končetin i páteř. Jednou z možností jsou boty s technologií Antishokk, která účinně tlumí došlap o 50 %.
V kožených žabkách nebrouzdejte ve vlnách
Potřebujete si po náročném roce plném stresu v zaměstnání skutečně odpočinout? Nejlepší variantou je dovolená plná oddechu u vody. Na tento typ dovolené jsou nejvhodnější boty z kategorie rekreační obuvi. U nich je důležité, aby nebyly příliš těžké. Každé navýšení hmotnosti o 100 gramů totiž znamená, že nohy za den uzvednou o tunu větší zátěž. Přestože toto kritérium dobře splňují pěnové žabky, které za stokorunu seženete v každém obchodě s asijským zbožím, ortopedové v nich delší chůzi nedoporučují. Dobrou volbou jsou naopak kožené, kvalitně zpracované žabky nebo nazouváky. Nevyplatí se v nich však brouzdat příbojem. Voda může kůži znehodnotit.
Tip odborníka: Pokud si kožené boty přece jen promáčíte, nechejte je volně uschnout ve stínu. Nedávejte je na přímé slunce ani k sálavému topení. Mohli byste je zničit.
Při výběru bot do hor vyzkoušejte podrážku
Pokud plánujete dovolenou v přírodě plnou turistiky, zabalte si pořádné sportovní boty. Jestliže při výšlapu cítíte každý kamínek na cestě, je jisté, že jste při výběru bot šlápli vedle. Správná sportovní obuv má silnější podrážku, která umožňuje měkkou chůzi. Zároveň je však nezbytné, aby byla boty v oblasti prstních kloubů co nejohebnější. Z chůze v tuhé botě budete brzy unavení a může vám způsobit kostní výrůstky na nártu. Proto se nezapomeňte v botách projít po obchodě a nebojte si dřepnout. Dobře tak vyzkoušíte tuhost podešve. „Večer, po návratu z výletu, tenisky rozšněrujte a nechte je vyvětrat. Budou propocené, protože v kožené botě se za chůze zvýší teplota o 10 % a v textilních modelech až o 25 %,“ uvedla výhradní distributorka značky Tamaris v České republice Iva Macháčková.
Tip odborníka: Nohy se nejvíc potí v botách ze syntetických materiálů. Proto používejte textilní nebo kožené vložky do bot, které dokáží pot a vodní páru absorbovat. Propocené vložky poté vytáhněte a nechte je volně uschnout.