Dnes je 15. 06. 2024

VIDEO: Jak se změnilo Znojmo za posledních osm dekád? Lány polí nahradila fotovoltaika i nemocnice, nedaleko kláštera vyrostla plovárna

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Kvě 13th, 2020
0 komentářů

Podívat se na Česko z ptačího pohledu se dnes může díky řadě mapových aplikací každý. Jak se ale měnila známá místa v průběhu minulých dekád, již aktuální snímky neukážou. Na proměnu jihomoravského Znojma od roku 1938 se můžete podívat na koláži, kterou připravila společnost TopGis z historických i aktuálních záběrů.

Brněnská společnost TopGis se specializuje na letecké a mobilní mapování Česka. Jih Moravy naposledy snímala před dvěma lety, aktuálně připravuje nové záběry západu země. „Nejnovější snímky mají rozlišení 12,5 centimetru na pixel. Ve Znojmě ale máme z loňského roku také ortofotomapy ve výsledném rozlišení 10 centimetrů na pixel. Díky tomu jsou velmi detailní,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Historické snímky oproti tomu takové detaily nezachytily, přesto je velmi zajímavé podívat se jejich prostřednictvím na to, jak se za uplynulé roky měnila známá místa. TopGis sílu srovnání archivních fotografií s těmi současnými ukázal na příkladu jihomoravského Znojma.

„Vzali jsme několik dostupných archivních časových řad a na vybraných místech ilustrovali změny, jimiž daná lokalita prošla. První snímky se přitom datují již k roku 1938. Další poté pocházejí z let 1953, 1973 a 1976. Ty nové z let 2014 a 2018 jsou pak již pořízené při našem vlastním snímkování Česka,“ popisuje Drahomíra Zedníčková.

Na záběrech je například vidět, jak se dříve úrodné lány polí mění v dnešní fotovoltaickou elektrárnu či jak na nich roste znojemská nemocnice. Další snímky ilustrují změnu na řece Dyji po výstavbě vodní nádrže Znojmo či lokalitu v blízkosti Louckého kláštera v jižní části Znojma, kde leží vyhledávaná městská plovárna.