Dnes je 8. 05. 2024

Jak se daní zisk z cenných papírů? U českých řeší daň emitent. Pozor však dejte u těch zahraničních, ale i na případný prodej

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů

Dluhopisy firem nabízejí poměrně zajímavé zhodnocení. Roční úrok se obvykle pohybuje kolem dvou až tří procent, a to je výrazně více než například u spořicích účtů. Daní se zisk? A pokud ano, tak jakým způsobem? V případě, že jste koupili cenný papír, nebo o jeho pořízení uvažujete, a nejste si jistí, přečtěte si následující článek. Poradíme vám, jak na to.

Dluhopisy jsou v podstatě půjčkami, při kterých se jejich vydavatel – tedy emitent – zavazuje v předem sjednaném termínu majiteli cenného papíru vypůjčenou částku vyplatit, a to včetně úroků. Tento úrokový příjem je však ze zákona vnímán jako jakýkoliv jiný příjem, a z toho důvodu je nutné jej také zdanit.

„V případě, že se jedná do dluhopisy, které jsou vydané společností sídlící na území České republiky, jsou tyto výnosy daněny 15% srážkovou daní. Pro majitele těchto dluhopisů je důležité to, že tuto daň odvádí emitent. Nový majitel tedy dostane na účet částku již po zdanění. Takový příjem pak není třeba uvádět v daňovém přiznání,“ vysvětluje Tomáš Musil ze společnosti High Corporation Invest.

Na pozoru by se však měli mít lidé, kteří nakupují dluhopisy od emitentů pocházejících ze zahraničí. V těchto případech totiž nastává jiná situace. Jedná se totiž o příjem ze zahraničí, a proto je nutné ho v daňovém přiznání uvést. „Pokud byla v zahraničí již odvedena daň a mezi Českou republikou a danou zemí existuje smlouva o zamezení dvojího zdanění, je možné využít v přiznání zápočet daně sražené v zahraničí,” doplňuje informace Tomáš Musil.

Poslední možnou situací, kterou mohou majitelé cenných papírů řešit, je jejich prodej. V případě, že dluhopis nakoupíte na burze a po nějaké době se ho rozhodnete prodat, bude se jednat o příjem z prodeje cenných papírů. Patnáctiprocentní sazba daně z příjmů fyzických osob se ovšem netýká celé částky. Od příjmů z prodeje cenných papírů je možné odečíst náklady, které jsou spojené s jejich pořízením, a zdanit pouze zisk ze samotného prodeje.

V určitých případech je pak příjem z prodeje cenných papírů od daně zcela osvobozen. Musíte však splnit několik podmínek. Jednou z nich je předpoklad, že splníte tříletý časový test – to znamená, že od chvíle, kdy cenný papír nakoupíte, uplyne doba delší než tři roky. V druhé řadě je pak případ, kdy příjem z prodeje dluhopisů nepřesáhl v daném zdaňovacím období 100 tisíc korun. Touto situací nemyslíme zisk pouze zisk z prodeje, ale skutečně celkový příjem – tedy celou částku, kterou jste za prodané dluhopisy získali.

 

Komerční sdělení