Dnes je 23. 11. 2024

Jak regulovat sluneční paprsky a spotřebu energie? Zvolte venkovní rolety a žaluzie

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Kvě 19th, 2014
0 komentářů

Nejen v létě, ale i na jaře slunce vydatně vyhřívá interiéry bytů, domů či kanceláří. Ačkoliv si většina z nás slunečních paprsků venku užívá, v některých případech nám mohou řádně znepříjemňovat život. Kromě toho, že slunce daný interiér výrazně ohřívá, může nás také oslňovat při práci, čtení knihy nebo sledování televize. V následujícím článku vám proto poradíme, jakých možností lze využít, aby se do interiéru dostávaly sluneční paprsky jen podle vašich představ.

S nežádoucím působením slunečních paprsků se můžeme setkat na mnoha místech. Při práci u počítače, do jehož obrazovky se opírá sluneční světlo, si zbytečně unavujeme oči. Podobné je to přisledování televize nebo čtení knih ve studovně. Problémy mohou nastat i v místnostech, kde jsou umístěny servery s chlazením, chladničky či mrazničky. Tyto spotřebiče jedou na vyšší výkon, a tím potřebují i více drahé energie. Nadměrný sluneční svit v interiéru nevyhledávají ani rodiny s malými dětmi. Ty zpravidla spí v průběhu dne a slunce jim neumožňuje klidný odpočinek. Přestože lze v obývacím pokoji nebo v ložnici udržet příjemnou teplotu pomocí klimatizace, pokud svítí slunce do oken naplno, náklady na temperování výrazně rostou. Některé složky slunečního svitu mají neblahý vliv rovněž na nábytek nebo vnitřní vybavení. Textilie mohou takzvaně vyšisovat, bezbarvé nátěry degradují, přírodní i umělé materiály mění svou strukturu i barvu.

Zabraňte průniku slunce už před oknem

Ačkoliv je slunce vítaným společníkem v každé domácnosti, všeho moc škodí. A tento výrok platí u slunečních paprsků obzvlášť. Proto se i milovníci slunce poohlížejí po vhodném řešení. To v zásadě spočívá v zaclonění před nebo za skleněnou výplní oken. „Jako nejefektivnější varianta se ukazují systémy, které jsou instalovány vně domu, protože eliminují působení slunce už při vstupu do objektu,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která na trhu nabízí sortiment stínicí techniky.„Při zakrytí oken zejména materiály s odrazivou povrchovou úpravou se část slunečního záření včetně tepelné složky vrací do okolního prostředí,“ doplnil Valenta.

Rozmyslete si způsob instalace

Mezi oblíbené a účinné stínicí prvky patří v současnosti venkovní rolety nebo žaluzie. V prvním případě si můžeme vybrat mezi roletami, jež se instalují dodatečně, nebo při výstavbě nového domu. Tento výběr pak předurčuje, zda skříň s navinutými lamelami a pohonem zůstává skryta, například po zaomítnutí, pod předkladem či v rámci roletových překladů, nebo zda je takzvaně přiznaná. Boxy s pohonem přitom bývají zatepleny i ve variantě pro dodatečnou instalaci. Proto se není třeba obávat vzniku neblahých jevů, jakými mohou být tepelné mosty.

Rolety ovládejte na dálku

Za velký hit lze v současnosti považovat instalaci rolet s elektrickým pohonem a jejich napojení na centrální systém. Můžeme si tak navolit přesný čas, kdy se mají rolety třeba jen částečně zatáhnout. Kromě toho dokáží sofistikovanější systémy reagovat také na intenzitu slunečního svitu. Jednotlivé lamely bývají uvnitř vyplněny izolantem, například polyuretanem, který dále vylepšuje jejich tepelněizolační funkci. Pokud je nainstalováno větrné čidlo, mohou se rolety zatahovat i v návaznosti na blížící se silný vítr nebo bouři. Instalací předokenních rolet tak můžeme při dnešních cenách energií výrazně snížit náklady za energie a šetřit domácí rozpočet. Rolety přispívají také k odhlučnění místnosti a ochraně oken nejen před nežádoucími vlivy počasí, ale také před celkovým opotřebením.

Regulujte průnik slunce pomocí žaluzií

Kromě rolet představují efektivní stínicí prvek také venkovní žaluzie. Ty umožňují plynulou regulaci přirozeného osvětlení v domě a současně pomáhají zajistit příjemné klima i během velmi slunečných dnů. Moderní venkovní žaluzie lze montovat na novostavby, kdy se stávají součástí pláště budovy, nebo dodatečně. Nastavení správné úrovně žaluzií nevyžaduje ruční ovládání, naopak se stále více používají elektrické pohony. Nejde však pouze o komfort při užívání. „Venkovní žaluzie vybavené čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky pomohou také snižovat náklady na chlazení i vytápění budovy,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou venkovních rolet i žaluzií. „Díky větrnému čidlu jsou žaluzie rovněž chráněny před poškozením. Pokud fouká příliš silný vítr, žaluzie se automaticky zatáhne,“ dodalValenta.

Zastínění není to jediné

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že venkovní žaluzie a rolety slouží výhradně k zastínění, disponují dalšími několika funkcemi. Zatímco v letním období poskytují izolační funkci, v zimě se přidává opačný tepelněizolační efekt. Navíc vzhledem k tomu, že moderní okna jsou stále nejslabším článkem konstrukce budovy, snižují rolety a žaluzie tepelné úniky zejména v nočních hodinách. Lidé žijící v blízkosti rušných silnic, železnice nebo i restaurací či barů navíc ocení fakt, že stínicí technika přispívá k odhlučnění interiéru od vnějších zvukových vlivů. Za další benefit lze pokládat zajištění soukromí a snížení rizika vandalismu nebo kriminality. Rolety totiž představují účinnou překážku pro zloděje. Pokud si před odjezdem na dovolenou naprogramujeme dobu automatického vytažení a spouštění roletových systému, nikdo nebude mít tušení, že je dům zrovna prázdný.