Dnes je 2. 10. 2022

Haňovice na Hané sklízí tuny rajčat týdně. Jejich skleníky vytápí místní bioplynová stanice

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Úno 17th, 2017
0 komentářů

Skleníky Zemědělského družstva v malé obci na Hané slibují výnosnost až 800 tun rajčat ročně. Ve dvou obřích sklenících vytápěných místní bioplynovou stanicí se pěstují kvalitní odrůdy cherry rajčat, která končí na pultech mnoha českých obchodů. Sklizeň haňovických rajčat by na jaře měla pokrýt téměř 3 procenta z celkové tuzemské spotřeby. Výstavbou skleníků navíc vzniklo 32 nových pracovních míst. Obec má tak nejnižší nezaměstnanost v kraji a získala prestižní ekologické ocenění E.ON Energy Globe.

 Malá vesnička Haňovice na Hané vyniká svým ekologickým přístupem k životnímu prostředí, efektivními inovacemi a velmi úzkou spoluprací mezi vedením obce a Zemědělským družstvem. Posledním, v České republice ojedinělým, ekologickým projektem byla výstavba dvou velkých skleníků. Ty se rozkládají na ploše téměř pěti hektarů, což představuje prostor asi tří velkých fotbalových hřišť. Zemědělské družstvo skleníky dokončilo a uvedlo do provozu během loňského podzimu. „Začátkem října byl vysazen první skleník o rozloze jednoho hektaru. Pěstují se zde cherry rajčátka odrůdy Juanita a Angelle. První sklizeň proběhla před Vánocemi, z druhého dvouhektarového skleníku se začne sklízet v březnu,“ říká starosta obce Haňovice Arnošt Vogel.

Haňovická rajčata končí na pultech českých prodejen

Velká část z haňovické produkce rajčat zásobuje prodejny obchodního řetězce po celé České republice. „Část z produkce rajčat je možné zakoupit i v místní podnikové prodejně Zemědělského družstva Haňovice. Zájem je ale tak velký, že by se prodalo i několikanásobně více. Rajčata mohu každému doporučit. Na pohled krásně červená a i v zimních měsících chutnají jako utržená na zahrádce,“ dodává starosta Vogel. Haňovická rajčata by měla časem pokrýt dvě až tři procenta spotřeby tuzemského trhu. Zemědělské družstvo očekává plnou sklizeň od dubna tohoto roku. Pokud skleníky projdou v příštím roce zamýšlenou modernizací, množství vypěstovaných rajčat se ještě zvýší. Pro námi pěstované odrůdy je plánována roční produkce 700 až 800 tun a po modernizaci o 50 tun více. I ve skleníku však závisí konečný výsledek na průběhu venkovního počasí a od plánu se tak může lišit,“ popisuje Václav Kuba, předseda představenstva ZD Haňovice.

Energeticky soběstačná obec s nejnižší nezaměstnaností

Spolupráce obce a Zemědělského družstva během posledních let zajistila výstavbu skleníků, celkové snížení spotřebované energie díky využívání obnovitelných zdrojů a pracovní místa pro obyvatele Haňovic. Ve sklenících jich nyní pracuje 32, během nastávající sezóny se počet zvedne na 40. Skleníky vytápí místní bioplynová stanice, která v obci funguje již čtvrtým rokem a kromě skleníků přivádí teplo také do prostor obecního úřadu a kulturního domu. Právě za přístupy k životnímu prostředí a zvýšení energetické soběstačnosti získala obec Haňovice v loňském roce cenu E.ON Energy Globe. Díky soutěži a výstavbě skleníků pro pěstování zeleniny se obec stala malým mediálním centrem. Tuto pozornost medií určitě budeme chtít využít pro propagaci výrobků zemědělského družstva,“ popisuje plány do budoucna starosta Vogel. Pokud se bude pěstování rajčat dařit, plánují Haňovice skleníky přistavovat.