Dnes je 1. 03. 2024

Gynekolog: Jste v přechodu? Horkého léta se nebojte, uleví vám

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Čvc 7th, 2015
0 komentářů

S nástupem menopauzy bývají spojené menší i větší zdravotní obtíže, které ženám okolo padesáti let na psychice příliš nepřidávají. Kvůli zastavení dozrávání vajíček se přestane vytvářet estrogen,  zastavuje se menstruace a žena se cítí „jinak” než doposud. Ne všechny ženy ale prožívají klimakterium stejně. A různě na ně působí i jednotlivá roční období. Jaké účinky má léto, které je zrovna v plném proudu? Budete se divit. Pomáhá.

Návaly horka nejsou v létě tolik citelné 

Také vás několikrát za den přepadne záchvat horkosti? Pak patříte mezi 75 % žen, jejichž menopauzu návaly horka doprovází. Tento stav se řadí mezi nejméně příjemné příznaky klimakterického období žen. Nečekané přívaly horkosti nejsou ovšem v parném létě oproti ostatním obdobím tolik výrazné. Je to způsobené tím, že vysoké venkovní teploty neulevují od horka nikomu a potíme se takřka celý den úplně všichni. Rozdíl mezi tělesnou a venkovní teplotou tak není tolik citelný, což ženám trpícím klimakterickými návaly horka významně ulevuje. To dokazuje i studie, podle níž ženy žijící jižněji procházejí menopauzou méně intenzivně než ženy ze severních zemí. Jižanky jsou zkrátka na horko zvyklé.

Slunce působí pozitivně na psychiku

Klimakterium jde ruku v ruce také se změnami psychického charakteru. Ženy v přechodu se často musejí vyrovnávat s výkyvy nálad, podrážděním, nervozitou a dalšími nepříjemnými příznaky. Emocionální labilitu a neurotické obtíže přitom v létě mohou zmírnit sluneční paprsky. „Je vědecky dokázané, že počasí má vliv na naše chování, jednání a náladu. Obecně platí, že hezké počasí a sluníčko působí na naši mysl velmi pozitivně. Paprsky slunce se totiž obrazně řečeno dotýkají mozkových center, které ovlivňují lidské emoce, a mozek tak produkuje větší množství takzvaných hormonů dobré nálady. Na tomto principu funguje i léčba fototerapií, která ulevuje od depresí,” přibližuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Je-li tedy léto bohaté na sluneční světlo, psychické obtíže způsobené menopauzou jsou mírnější. Na klimakterium kromě toho působí výborně také s vedrem spojené pocení. Pot totiž vyplavuje škodliviny, a tím se tělo lépe vyrovnává se stresem a nevnímá tak intenzivně stresové situace. Přesahují-li však teploty vzduchu výrazně snesitelnou hranici, mohou se naopak podrážděnost, plačtivost, přecitlivělost, deprese a jiné klimakterické psychické problémy ještě prohloubit. V našich zeměpisných šířkách se tohoto stavu ale ženy příliš obávat nemusí.

S návaly horka lze bojovat také změnou jídelníčku

Návaly horkosti jsou při menopauze sice přirozené, ovšem na jejich vyvolání nebo intenzitě se mohou podílet i určité potraviny. Emocionální a fyzické prožívání klimakteria totiž přímo ovlivňují stravovací návyky ženy. Je dokázáno, že návaly horka vyvolávají například alkohol, káva, kořeněná a ostrá jídla, tučná strava, cukr nebo sůl. Ženy by se jim proto měly v období menopauzy spíše vyhýbat. „Proti horkosti naopak příznivě působí produkty ze sóji obsahující rostlinné hormony fytoestrogeny, které částečně kompenzují nevyvážený stav hormonů, pokrmy z červené řepy, bílkoviny a potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny, které jsou významné pro tvorbu hormonů a jsou dobré na nervy. Doporučuji také zvýšit přísun stravy s vyšším obsahem selenu, který snižuje návaly horka, a vápníku, který najdeme v mléčných výrobcích, luštěninách, brokolici nebo rybách. Vhodné jsou i potravinové doplňky přímo určené pro klimakterické období,” radí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma,která ženám v přechodu nabízí přírodní preparát Sarapis plus. Ten díky obsahu včelích produktů, šalvěje, koenzymu Q10, beta-karotenu, vitamínů a minerálů uleví ženám v menopauze. Letní měsíce tak úpravě jídelníčku významně přispívají. Na trzích i v obchodech je totiž nyní k dispozici velké množství sladkovodních i mořských ryb, luštěnin, obilovin a čerstvé zeleniny, které v horkém počasí dostatečně zasytí.

Sportem proti návalům horka, depresím i kilogramům navíc

Podle odborníků má návaly horka na svědomí i zvýšená hladina cholesterolu. Kromě zdravého stravování je tak ideální zapojit i pravidelný pohyb. Sportování působí také proti zvyšování tělesné hmotnosti, za které často mohou hormonální změny, i proti depresím, neboť se při pohybu vylučují endorfiny – hormony štěstí. Teplé letní počasí je pro venkovní sportování jako dělané a nabízí širokou paletu pohybových činností, které nejsou náročné ani nevyžadují zvláštní dovednosti. Pro ženy ve zralém věku se doporučuje svižná chůze, jízda na kole, plavání nebo třeba populární nordic walking. Skutečný pokles hladiny cholesterolu i kilogramů ovšem zaručí pouze pravidelné cvičení a střídání jeho intenzity. Pozitivní zdravotní přínos má kombinace dynamického pohybu s následným strečinkem, při kterém se tělo a svaly zklidní a protáhnou.

Bylinky pomáhají udržet hormonální hladinu i psychickou pohodu

Od zdravotních i psychických obtíží, které s sebou klimakterium přináší, uleví také pročištění organismu. Letní prázdniny a doba dovolených jsou přitom jedno z mála období, kdy očistu těla můžeme provést zcela v klidu a za pomoci léčivých bylinek. „Už babky kořenářky v dávných dobách věděly, že tyto zázračné rostlinky umějí pomoci od návalů horka, výkyvů nálad, poruch spánku i depresí, které jsou způsobené úbytkem ženských hormonů. V přechodu pomáhá například červený jetel, který obsahuje přírodní estrogeny a z něhož si můžete udělat čaj. Hormonální hladinu udržuje také andělika čínská, kterou lze dostat v podobě tinktury, olej z pupalky dvouleté, hluchavka, chmel nebo hloh,” doporučuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Klimakterické obtíže zmírňují také odvary z třezalky nebo rakytníku, které účinkují jako přírodní antidepresiva, kokoška pastuší tobolka, jež pomáhá vyrovnávat vysoký i nízký tlak, od bolestí hlavy zase uleví sedmikráska, levandule nebo kopretina. Při návalech horka působí příjemně také čaj ze šalvěje.