Dnes je 24. 04. 2024

Generačních zaměstnavatelů v ČR ubývá

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Bře 28th, 2018
0 komentářů
Generačních zaměstnavatelů v ČR ubývá

Otec, na kterého v jeho profesi naváže syn a následně i vnuk. To je hlavní charakteristika takzvaných generačních zaměstnavatelů, kterých však na českém trhu postupně ubývá. Hlavním důvodem je podle personalistů větší konkurence zahraničních firem a také profesní nestálost mladé generace. Dlouhodobé a stálé zaměstnání dnes hledají především lidé ve středním věku.

Proč v ČR generačních zaměstnanců ubývá?

Obrázek, kdy zaměstnanec stráví v jedné firmě celou svoji pracovní kariéru, aby na něj v jejím průběhu postupně navázali i jeho potomci, je v českém prostředí čím dál větší raritou. Generačních zaměstnavatelů totiž postupem času ubývá. Podle personalistů je důvodů pro tuto skutečnost hned několik. „Souvisí to s faktorem vzdělání a více možnostmi, které dnešní trh práce nabízí. Existuje stále spousta lidí, kteří celý život působí u jednoho zaměstnavatele. Jsou to lidé okolo padesátého roku života. Jejich děti však do těchto firem často nenastoupily. Děje se tak pravděpodobně proto, že do Česka se v posledních letech dostává daleko více zahraničních investorů a lidé mají více možností výběru,“ uvedla Gabriela Kodenková, personalistka ze společnosti Talentica.cz zaměřující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

Odborníci i průmyslové firmy volají po reformě vzdělávání, protože Česko nemusí mít dostatek kvalifikovaných pracovníků pro Průmysl 4.0

Firmy tedy přímo nezanikají, ovšem hlavně kvůli odlišným preferencím nastupující generace postupně ztrácejí titul generační zaměstnavatel. „Mladší lidé mění práci ve více frekventovaných intervalech, které se postupně zkracují. Ne jeden průzkum dokazuje, že dnešní absolventi vysokých škol mění často první zaměstnání po roce či dvou. Chtějí získat více zkušeností z různých firem, než si najdou to, v němž setrvají déle,“ uvedla Kodenková. Podle ní však i dnes existuje spousta lidí, kteří vyhledávají dlouhodobé stabilní zaměstnání, jedná se však především o zástupce takzvané generace X, tedy o lidi narozené mezi roky 1965 až 1985.

50 milionů korun do větrných elektráren v Evropě investuje strojírenský koncern ZKL

Generační zaměstnavatelé bývají podle personalistů spjati spíše s ekonomicky slabšími tuzemskými lokalitami. Jejich počet zde klesá, děje se tak ale pomaleji než v hospodářsky vyspělejších oblastech. Typickými generačními zaměstnavateli jsou přitom firmy z tradičních technických oborů jako strojírenství nebo elektrotechnika, které i přes menší či větší změny působí v Česku více než půlstoletí. Jedním z nich je i brněnský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek. „V našem případě se projevuje tradice dlouhá více než 70 let. Mezi zaměstnanci tak lze najít celé rodiny, od dědečků až po jejich vnuky, kteří právě startují svoji kariéru. Generační žezlo se tu předává v rámci rodiny,“ uvedl personální ředitel společnosti Rostislav Brodecký.

Benefity

Jedním z důvodů, proč mladší generace volí jinou profesní dráhu než jejich rodiče, může být i systém zaměstnaneckých benefitů. „Generační zaměstnavatelé toho oproti například zahraničním společnostem tolik nenabízejí. Snaží se přizpůsobovat modernějším firmám, ale jde to velmi pomalu,“ uvedla Kodenková. Podle Brodeckého je však jedním z hlavních benefitů generačního zaměstnavatele stabilita a jistota dlouholetého zaměstnání. „Pojem stabilní firma lze dnes najít téměř ve všech pracovních nabídkách. Často se však jedná spíše o ujišťující frázi, neboť tohoto zaměstnavatele ještě dostatečně neprověřil čas. Stabilita je devízou především generačních zaměstnavatelů, kteří na trhu působí nepřetržitě několik desetiletí. Stabilitu ostatně velmi dobře demonstrují i zaměstnanci, kteří zde setrvají celý svůj pracovní život,“ doplnil personální ředitel.

1,1 miliardy Kč navýšení provozního zisku a mírný nárůst tržeb letos hlásí výrobce ložisek ZKL

Pro potenciální pracovníky však nejsou klíčové pouze zaměstnanecké, ale také osobní benefity při působení v dané firmě. Podle průzkumu společnosti Erudio Patria z loňského roku přitom zaměstnanci v tomto ohledu nejvíce upřednostňují příjemné pracovní prostředí. Velmi často si ho spojují s firmami s menším počtem zaměstnanců, které tak mohou lépe poznat. „Existuje předsudek, že ve firmě, jež má přes 100 zaměstnanců, nemusí být tak přátelské prostředí jako u menších společností. Vždy to ale závisí na snaze a ochotě zaměstnavatele. V případě generačních zaměstnavatelů se proto dá často hovořit o jedné velké sehrané skupině, která se nejen díky četným rodinným vazbám velmi dobře zná,“ uzavřel Brodecký.