Gel vyvíjený v české laboratoři pomáhá snížit riziko při operaci střeva
Operace tlustého střeva patří mezi radikální chirurgické zákroky. Zároveň jsou s ní spojená rizika, která vedou k pooperačním problémům. Česká biotechnologická společnost Contipro ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy vyvíjí gel, který pomůže chirurgům během zákroku a sníží riziko vzniku pooperačních komplikací.
Nejdůležitější rolí tlustého střeva je zahušťování střevního obsahu a jeho posouvání ven z těla. Dochází tu ke vstřebávání iontů a kyselin. Místní bakteriální flóra se též podílí na tvorbě vitamínů a zabraňuje přemnožení patogenních bakterií. Při vzniku neprůchodnosti střev je v mnohých případech nutná operace.
„K radikální chirurgické léčbě u pacientů dochází nejčastěji po odhalení nádoru, avšak problémy vyžadující chirurgický zákrok mohou být způsobeny i různými zánětlivými poruchami,“ říká chirurg Karol Kyslan.
Komplikace při šití střeva mohou vést až k reoperaci
Pokud by při této diagnóze nebyl zákrok proveden, u pacienta by došlo k rozvratu vnitřního prostředí, narušení střevní bariéry s rozvojem šokového stavu a následné smrti. Po diagnostice problémů a nařízení zákroku se proto přistupuje k odebrání kratší či delší části střeva. Po odstranění určité části střeva, dochází ke spojení zbylých konců.
„Pro úspěch celého zákroku, je potřebné splnit tři hlavní aspekty. Konce střeva musíme sešít v beznapěťovém stavu, při dobrém prokrvení a důraz se klade i na vytvoření dostatečné šířky,“ vysvětluje Kyslan.
Po úspěšném odejmutí části tlustého střeva chirurg oba konce přišije k sobě, přičemž během a po zákroku může nastat hned několik komplikací. Mezi nejčastější patří porucha hojení střevní spojky, tedy místa sešití. „Samotný šev na tlustém střevě není totiž nikdy úplně těsný. Z toho důvodu může docházet k úniku obsahu střev a bakterií do oblasti malé pánve. To může způsobovat závažné infekce, zpomalovat hojení rány a až ve dvaceti procentech případů dokonce dochází k rozpadu celého švu, což vyžaduje novou operaci,“ vysvětluje Martin Pravda, výzkumník společnosti Contipro.
Nedokonalé sešití po radikálním zákroku se přitom může projevit v podobě komplikací po několika hodinách i v řádu dní. „Hlavní indikace toho, že něco není v pořádku, nám už v krátkém čase po operaci ukáže CRP, tedy ukazatel zánětlivých hodnot, ale i jiné infekční markery. Pacient též cítí bolest, protože infekce proniká ze střeva do břišní dutiny a dráždí pobřišnici, eventuálně se vytváří ohraničené hnisavé ložisko a dochází k možnosti sepse. Ve vážných případech může nastat i úmrtí pacienta,“ doplňuje Karol Kyslan.
Gel pomůže chirurgům i pacientům
Tyto vážné komplikace způsobují velké nepříjemnosti pacientům i nemocnicím, kterým se zvyšují náklady na zdravotní péči. Problém je, že při specificích onemocnění v tlustém střevě je operace často jedinou možností. Je proto nezbytné se zaměřit na snižování rizika vzniku komplikací ještě během operačního zákroku.
Problematikou se zabývá česká biotechnologická společnost Contipro, která patří mezi světové lídry ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové. Vědci a výzkumníci v laboratořích vyvíjí inovativní produkty, které jsou založené na aktivních farmaceutických surovinách. Ve spolupráci s prestižní Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové Contipro vyvíjí také gel, který nastartuje a urychlí hojení ran.
Bude využitelný právě při operacích tlustého střeva a bude se aplikovat přímo na místo sešití. „Gel se použije při operaci jako prevence proti komplikacím a reoperacím. Zabraňuje totiž netěsnosti rány, likviduje bakterie a urychluje hojení,“ říká Martin Pravda, který se na vývoji gelu podílí.
Použití gelu, jehož základem je kyselina hyaluronová, přináší snížení rizika vzniku pooperačních komplikací. Tento inovativní způsob poskytne výhodu chirurgovi, který operaci vykonává, a také pacientovi, který se může z náročného zásahu rychleji zotavit. „Gel v případě kompatibility může zvýšit bezpečnost operace. Samozřejmě, samotné hojení po zákroku si stále žádá svůj čas, avšak můžeme mu poskytnout výborné podmínky a snížit tak riziko případných komplikací,“ uzavírá Kyslan.