Dnes je 27. 01. 2023

Mezinárodní turnaj ve futsalu pro nevidomé bude poprvé hostit Brno

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Dub 26th, 2018
0 komentářů
Mezinárodní turnaj ve futsalu pro nevidomé

Brno bude o víkendu 28. a 29. dubna vůbec poprvé hostit zápasy Středoevropské ligy futsalu pro nevidomé. V závěrečném kole se rozhodne o celkovém vítězi 2. ročníku mezinárodní soutěže. Mezi sebou se utkají hráči z pěti týmů a tří zemí. Domácí celek Avoy MU Brno má šanci vybojovat titul v mezinárodní ligové soutěži.

Brněnský celek je přitom nováčkem letošního ročníku. „Fungujeme už od roku 2008 a naším tradičním rivalem byl pražský tým. Několikrát do roka jezdíme i na mezinárodní turnaje. Středoevropská liga byla ale novou výzvou a láká nás na ní především prestiž mezinárodní soutěže. Zároveň je tento turnaj pro nás takový milník, protože to bude poprvé, co budeme soupeře hostit v našem domácím městě,“ hodnotí za pořadatelský tým Jitka Graclíková.

Hřiště pro nevidomé

Utkání se uskuteční v jundrovském areálu U Hrocha. Najít hřiště, na kterém by bylo možné odehrát zápasy ve futsalu nevidomých, není podle Jitky Graclíkové jednoduché. „Musí být velké 40×20 metrů a jeho nedílnou součástí jsou mantinely, které hráči používají pro orientaci. Pro hráče je také důležité slyšet zvuk míče. Uvnitř něj jsou kuličky, které chrastí o plíšky, a lidé si často mylně myslí, že jsou to rolničky. Hřiště proto musí být v nějakém tišším prostředí, sluch je pro hráče klíčový,“ popisuje Graclíková. Doposud v Brně vhodné hřiště s dostatkem šaten chybělo a mezinárodní turnaje pořádali nevidomí futsalisté v Bučovicích. 6. ročník Bučovice Blind cupu se tam odehraje i letos na přelomu června a července.

Pravidelné turnaje pro mladé

Soupeři brněnského celku ve Středoevropské lize jsou dva polské týmy z Krakova a Vratislavi, maďarský celek z Budapešti a pražský rival. Po posledním odehraném kole si brněnský tým drží před soupeři desetibodový náskok. Slavnostní výkop turnaje provede Petr Lesenský, předseda spolku Dětský Futsal, jenž se jako jediný v ČR specializuje na pořádání pravidelných turnajů pro mladé futsalisty. „Provázání mládeže s hendikepovanými sportovci považuji za ideální nástroj k posílení pokory a empatie – hodnot, které jsou základem úspěchu. Čím dříve se hráčům vštěpují, tím lépe. Na této spolupráci dětí s nevidomými futsalisty může český futsal ve všech směrech vydělat. Jsme za toto partnerství moc rádi,“ vysvětluje Petr Lesenský.

Bučovice budou hostit prestižní futsalový turnaj nevidomých. Přijedou i paralympionici z Řecka a Velké Británie

Víkendový turnaj zahájí domácí tým Avoy MU Brno, proti němuž se v sobotu o půl desáté dopoledne postaví maďarský celek LÁSS Budapest. Sobotní program končí v 18.15. Znovu se futsalisté na hřiště vrátí v neděli v 9 hodin ráno. Celý turnaj i druhý ročník Středoevropské ligy zakončí ceremoniál v neděli tři čtvrtě hodiny po poledni.

O futsale pro nevidomé

Stejně jako v běžném futsale je na hřišti z každého týmu pět hráčů. Jediný vidoucí je brankář, který ve své obranné třetině hřiště pomáhá svým spoluhráčům jako navigátor. Ve střední třetině nevidomým svými instrukcemi napovídá trenér od postranní čáry, v útoku pak navigátor, který stojí za brankou soupeře.

Aktuální tabulka po 4. odehraných kolech

  Název týmu Odehrané Vstřelené góly Obdržené góly Body
1. Avoy MU Brno 16 19 1 38
2. Tyniecka Kraków 16 16 7 28
3. UKS Sprint Wroclaw 16 10 15 19
4. LÁSS Budapest 16 8 10 16
5. BSC Praha 16 5 25 5

 

Rozlosování víkendového turnaje a další podrobnosti naleznete zde.