Dnes je 4. 10. 2022

Fotografování pomocí robotů je nejen rychlejší, ale často i zábavnější

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Lis 26th, 2014
0 komentářů

Pro někoho je fotografování koníčkem, někdo se jím živí, pro některé představuje každodenní rutinu. Ne nadarmo se říká, že dobrou fotografii lze pořídit i s podprůměrným vybavením. V některých případech může speciální automatizovaná technika zajistit nejen vyšší technickou kvalitu snímků, ale také ušetřit spoustu hodin času. Příkladem může být potřeba nafotit tisíc produktů do katalogu nebo pro e-shop.

Výbava profesionálů i mnoha fotoamatérů dnes již nezahrnuje pouze zrcadlovku a sadu objektivů. Kromě běžných doplňků jsou stále oblíbenější automatizované robotické systémy, které je možné ovládat pomocí počítače nebo tabletu. Většinou se jedná o sestavu zahrnující stůl s otočnou plošinou, robotické rameno s fotoaparátem a sadu světel. Automatizované studio však může využívat i více robotických ramen současně a otočnou plošinu dostatečně velkou i pro fotografování automobilů. Celý systém je přitom ovládán pohodlně z počítače a dokáže ušetřit spoustu času.

„Práce profesionálního fotografa má často daleko od romantické představy umělce, jehož povolání je vysněnou zábavou. Kupříkladu nafotit v krátkém čase desítky novinek pro vánoční katalog je spíše závod o čas a mechanická každodenní dřina. Využívání technologických novinek, jako jsou například robotické systémy, však může přinést technicky založeným fotografům i notnou dávku zábavy,“ vysvětluje fotograf Martin Vítek.

1000 fotek rychle a dokonale

Automatizované fotografické systémy se nejčastěji uplatňují při fotografování produktů. Modelovou situaci představuje e-shop, který potřebuje pravidelně nafotit například obuv pro svůj katalog. Pro každý pár obuvi je nutné pořídit osm snímků z předem určených úhlů a za totožných světelných podmínek. Pouhých deset produktů tak v tomto případě představuje 80 fotografií.

Robotické systémy umožňují předem definovat, z jakých úhlů má být sada fotografií nafocena. Všech osm snímků tak automatizovaná sestava pořídí po stisku jediného tlačítka. Fotografovaný předmět si systém sám natáčí na otočné plošině a robotické rameno velmi přesně a poměrně rychle přemístí fotoaparát pro každý snímek do požadované polohy. Současně je možné nafotit sadu fotografií, že kterých je následně sestavena 360° interaktivní fotografie. Pro zákazníka e-shopu to představuje možnost natáčet pomocí myši pohled na daný produkt ze všech úhlů.

Technologické novinky

Díky plné automatizaci je možné využít současně více robotických ramen nebo speciální ramena s více fotoaparáty. V jeden moment je tak možné pořídit více fotografií z různých úhlů. Fotograf přitom sedí pohodlně v křesle a vše ovládá na dálku pomocí počítače. Včetně intenzity zábleskových světel, která mohou být součástí sestavy.

Zejména v případě 360° fotografie je podstatná také postprodukce. Nafocenou sadu snímků je nutné zprostředkovat návštěvníkům e-shopu na webových stránkách tak, aby je mohli snadno prohlížet a otáčet předmětem jakoby ve 3D. Software proto nabízí přímý export snímků na server a technické řešení pro tento způsob zobrazení na stránkách e-shopu. I výsledný export a sestavení snímků do 360° interaktivní fotografie tak probíhá víceméně automatizovaně.

Převezme-li technickou část fotografování z určité části automatizovaná technika, zbývá fotografovi více prostoru pro kreativitu a na výsledcích je to znát. Kromě úspory času tak lidský prvek dodá fotografiím to, co ani ta nejdokonalejší technika nedokáže.