Dnes je 28. 03. 2024

7 netradičních fitness sportů do bazénu, které prospívají zdraví, posilují kondici a snižují stres

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Srp 9th, 2017
0 komentářů
7 netradičních fitness sportů do bazénu pro vaše zdraví a dobrou kondici

Pravidelný pohyb patří mezi hlavní pilíře zdravého životního stylu, protože prokazatelně prospívá lidskému organismu. Panující horka a teploty vysoko nad třicítkou ovšem fyzickou aktivitu spíše limitují. Jak na to, abychom se mohli pohybu věnovat i v takovém počasí? Vyzkoušejte sporty, které můžete provozovat přímo z bazénu. Přinášíme vám sedm tipů na aktivity, které svědčí zdraví, a navíc se při nich příjemně ochladíte.

Sportování ve vodním prostředí má svá specifika, kvůli kterým je dnes velmi vyhledávanou příležitostí, jak protáhnout tělo a zvýšit fyzickou kondici. Voda má totiž až 800krát větší hustotu než vzduch a vzniká v ní 12krát větší odpor, který přirozeně působí proti našemu pohybu. Následkem toho jsou cviky intenzivnější, vydáváme více energie a snáze snižujeme tělesnou hmotnost. Ve vodě pohybujeme celým tělem, díky čemuž rozvíjíme svalstvo rovnoměrně. Na celý povrch těla působí navíc vztlaková síla, která nás nadlehčuje. Nepřetěžujeme klouby a pohybový aparát, zároveň se bráníme riziku úrazu, proto je vodní cvičení vhodné i pro starší věkové kategorie či lidi s pohybovým omezením.

Tip č. 1: Aqua aerobik

Populární formou vodního cvičení je dnes především aqua aerobik, s jehož pomocí posilujeme vytrvalost, učíme se správně držet tělo a koordinovat pohyb, zvyšujeme kapacitu plic a zlepšujeme dýchání. To vše za doprovodu rytmické hudby. Na rozdíl od ostatních forem aerobiku se lidské tělo ve vodě nepotýká s žádnými otřesy. Aqua aerobik je tak vhodný i pro jedince, kteří trpí bolestmi kloubů či problémy s páteří. Při vodním aerobiku lze používat různých cvičebních pomůcek, technik i hloubek vody. Dá se navíc provozovat venku i v krytém bazénu.

Tip č. 2: Aqua gymnastika

Právě aqua gym neboli vodní gymnastika je další oblíbenou formou kondičního cvičení v bazénu. Tento druh sportování využívá cvičební prvky běžné pro suchozemskou gymnastiku, přenáší je do vody a obohacuje je o základní plavecké dovednosti. Aqua gymnastika podporuje rozvoj pohybu, koordinaci různých částí těla i rovnováhu a posiluje schopnost ladného pohybu. Má nižší fyzickou náročnost než aqua aerobik, který je zaměřen spíše na posílení těla, vytrvalosti a fyzické kondice, proto si ji mohou dopřát i lidé se zdravotním omezením, těhotné ženy či lidé seniorského věku. Obvykle se cvičí v bazénu s hladinou do úrovně hrudníku. Aqua gym je oblíbený především pro svoji komplexnost. I během krátké chvíle člověk protáhne a posílí celé tělo a i ve vodě se může pěkně zapotit. Lekce aqua gymu se navíc mohou obměňovat podle nálady cvičenců. Jednou tak jde o náročné posilování, podruhé lze zařadit více tanečních prvků,“ vysvětlila Blanka Marková z Aqualandu Moravia, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet aqua gym dvakrát denně.

Tip č. 3: Aqua jogging

Běh se stal fenoménem dnešní doby, proč si ho tedy neužít i ve vodě? Aqua jogging původně vznikl jako rehabilitační technika pro pacienty po úrazu. Běhání ve vodě totiž šetří pohybové ústrojí a hodí se i pro lidi, kteří si nemohou z určitých důvodů, například kvůli prodělanému úrazu, vážné nemoci či nadváze, dovolit běhat po tvrdém povrchu. Díky tomu, že voda nadlehčuje, se lidé zlehka odrážejí ode dna bazénu a následný dopad nezpůsobí takový náraz jako běžný běh. Pro zvýšení intenzity je poté možné použít speciální návleky se závažím. Ty zvyšují namáhavost cvičení, ovšem nezatěžují klouby, kyčle ani vazy. Zajímavým, i když velmi náročným zážitkem je poté běh se závažím po dně hlubokého bazénu.

Tip č. 4: Aqua jóga

Vodní variantu má také jóga. Ta oproti cvičení na souši obměňuje některé cviky a zařazuje alternativy pozic, které se běžně provádějí na podložce. Svaly jsou při aqua józe uvolněnější, proto se obvykle cítíme příjemněji, lépe se soustředíme na cvičení a protahujeme tělo s menší obtíží. Díky tomu si mohou ve vodě zacvičit i lidé s pohybovým omezením, pro něž není suchozemská jóga vhodná. „Bazén pro aqua jógu by měl mít teplotu 29 až 32 °C, aby se svaly dostatečně prohřály a uvolnily. Při nižších teplotách vody totiž hrozí strnutí svalstva, křeč a následně možný úraz,“ doporučuje Blanka Marková z Aqualandu Moravia.

Tip č. 5: Aqua spinning

Tato varianta vodního cvičení u nás zatím není tolik známá ani rozšířená, ovšem ve světě si již získala řadu příznivců. Aqua spinning nebo také aqua cycling přenáší běžnou spinningovou techniku včetně zařízení do bazénu. Cyklotrenažér je upravený pro potřeby vodního posilování, jeho součástí není kolo a rám je jemnější. Je zcela ponořený ve vodě, zatímco horní polovina těla zůstává nad hladinou. Odpor vody zintenzivňuje šlapání, díky její rotaci také dochází k přirozené masáži svalstva dolních končetin. Na rozdíl od spinningu na souši necítíte únavu, díky čemuž se můžete více soustředit na cvičení. Aqua spinning má i příznivý vliv na srdce a plíce a podporuje zdravé hubnutí.

Tip č. 6: Floatfit

Pozoruhodnou vodní fitness aktivitou je takzvaný floatfit, který spojuje cvičební prvky bosu, TRX či cross-trainingu a provádí se na speciálních podložkách, jež plavou na hladině bazénu. Jedná se o velmi namáhavé, ale o to efektivnější cvičení. Zlepšuje stabilitu těla, zapojuje všechny svaly, podporuje ohebnost a sílu. Navíc jej doprovází zábava, protože udržet se při některých dynamických cvicích na podložce je takřka nereálné.

Tip č. 7: Aqua combat

Mezi aerobní aktivity provozované v bazénu se řadí také aqua combat, tedy boxování ve vodě. To se podobně jako aqua aerobik pojí s dynamickou hudbou a využívá základních boxerských prvků. Cvičenci někdy bývají vybaveni i speciálními boxerskými rukavicemi přizpůsobenými do vodního prostředí. Cvičení se zaměřuje na výuku sebeobrany, ale podporuje též snižování hmotnosti, zpevňování těla a uvolnění psychického napětí po celodenní námaze. Voda v kombinaci s výbušným pohybem rovněž zlepšuje kardiovaskulární a respirační funkce těla.