Dnes je 1. 02. 2023

Firmy nejčastěji tankují ve čtvrtek, vyplývá ze statistik nákupní aliance Axigon

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Kvě 28th, 2015
0 komentářů

Když řidič v Česku vyrazí tankovat na firemní kartu, nejčastěji tak učiní ve čtvrtek mezi osmou a devátou hodinou ranní. Vyplývá to ze statistik nákupní aliance Axigon. Sdružuje na deset tisíc členů, kteří natankují měsíčně více než 300 000 litrů pohonných hmot. Šetří přitom až čtyři koruny na každém litru.

„Firmy nejvíce tankují ve čtvrtek (18,8 % celkového objemu). Téměř každý desátý litr firmy ale natankují o víkendu (5,7 % v sobotu, 5,2 % v neděli). Kromě firem, které pracují i o víkendech je to dáno i tím, že řadě řidičů umožňují společnosti využívat firemní vozidla i pro soukromé účely,“ přiblížil generální ředitel nákupní aliance Axigon Damir Duraković. Rozložení tankování během pracovního týdne je ale podle něj poměrně vyrovnané – rozdíly se pohybují do 1,5 procentního bodu.

Zmíněné procentuální rozložení však neplatí pro super prémiové palivo V-Power Nitro+. Pro to je jednoznačně nejsilnějším prodejním dnem neděle (18,6 % oproti průměru 5,2 %). A z dat nákupní aliance Axigon za první kvartál roku 2015, které pocházejí z akceptační sítě 900 čerpacích stanic po celém Česku a zahrnují přes 50 000 transakcí, dále vyplývá také nejčastější denní doba tankování. Řidiči nejčastěji nádrže plní mezi 8. a 9. hodinou ranní (8,2 %). Více se začíná tankovat už od 6 hodin ráno (4,1 %). Odpolední špička pak přichází mezi 14. a 15. hodinou (7,8 %), pak výtoč klesá. Mezi 6. hodinou ranní a 18. hodinou odpoledne se vytočí 80 % celkového objemu. Nejméně se tankuje mezi 2. a 3. hodinou ranní (0,7 %).

Díky nákupní alianci Axigon přitom řidiči mohou výrazně ušetřit. Bez toho, že by se její členové museli zavázat k nějaké minimální spotřebě pohonných hmot, poskytuje tankovací karta Axigonu slevu 1,20 koruny na litr u všech čerpacích stanic Shell. Řidiči navíc mohou platit takzvané plošné ceny, bez ohledu na to, zda tankují u dálnice, kde ceny bývají jinak vyšší, či někde na okresní silnici. Znamená to úsporu až 4 koruny na litr. I oproti průměrným cenám na trhu ušetří více než korunu. Například v Jihomoravském kraji tak předešlý týden řidiči zaplatili za pohonné hmoty průměrně 32,87 korun, s Axigonem v síti čerpacích stanic Shell ale pouze 31,76 koruny.