Dnes je 25. 04. 2024

Firemní dluhopisy – zajímavá investice s nízkými vstupními náklady

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Dub 10th, 2021
0 komentářů

Slušný výnos a relativně nízké vstupní náklady. To jsou stěžejní výhody firemních dluhopisů, které jsou v posledních letech stále oblíbenější. Na trhu lze snadno najít dluhopisy s úrokem kolem 2-3 % ročně a vstupní investice přitom mohou začínat už na jednotkách či desítkách tisíc korun.

Spořící účty již dávno nepřinášejí svým majitelům kýžený užitek – úroky na nich jsou dlouhodobě na velmi nízké. Lidé, kteří mají volných pár desítek tisíc korun, tak často řeší, kam své prostředky vložit. Poměrně snadnou cestou jsou firemní dluhopisy.

„Jde o cenné papíry, který zavazují vydavatele dluhopisu, takzvaného emitenta, vyplatit jejich majiteli vypůjčenou částku včetně úroku, a to v předem dohodnutém termínu. K dluhopisům se dostanou lidé nejčastěji prostřednictvím dluhopisových podílových fondů, ale také přímým nákupem od subjektu, který dluhopisy vydává,“ uvádí Roman Outrata ze společnosti Infin.

Nabídka českých firemních dluhopisů se v posledních letech značně rozrostla. Peníze můžete půjčit například firmě, která plánuje rozšířit výrobu, postavit bytový dům, nebo vyvíjí unikátní software. Nabídka dluhopisů je opravdu velmi pestrá, přičemž oproti státním dluhopisům jsou ty firemní rizikovější, ale nabízejí zase vyšší výnos.

„Výnosy jdou ruku v ruce s rizikovostí a najdou se emise s výnosem atakujícím hranici 10 procent. Standardně se výnos pohybuje kolem 2-3 procent, přičemž splatnost dluhopisů bývá nejčastěji od dvou do pěti let od emise. Po uplynutí této lhůty tak majitel dluhopisu dostane zpět částku, kterou do cenného papíru vložil a k tomu navíc smluvený úrok,“ říká Roman Outrata.

Výhodou investice do firemních dluhopisů jsou podle Romana Outraty relativně nízké vstupní náklady. „Jde o jednotky až desítky tisíc korun. Na své si tak přijdou ti neopatrnější investoři i ti odvážnější. Nízké vstupní náklady navíc umožňují investorů diverzifikovat své portfolio a snížit tak případné riziko,“ dodává.

Komerční sdělení