Dnes je 22. 04. 2024

Nebojte se fakturování! Aplikace vyřeší účty za vás

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Čvc 30th, 2018
0 komentářů
Bojíte se fakturování? Aplikace vyřeší účty za vás

Plánujete rozjet podnikání, ale nemůžete si dovolit vlastní účetní? Než se začnete poohlížet po externí firmě, zkuste dát šanci fakturačním aplikacím. Účetnictví s nimi zvládnete jen s pomocí notebooku nebo chytrého telefonu, obejdete se i bez zdlouhavého vyplňování tabulek a formulářů a nepotřebujete ani zvláštní finanční znalosti. Většina aplikací je intuitivních a dokáží vás správně navést. Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Faktura? Otázka vteřin

Fakturační aplikace pracují se šablonami, které si pamatují vaše údaje a údaje klienta doplní automaticky podle obchodního rejstříku po zadání jeho IČ. Rychlost a jednoduchost ale neznamená, že se musíte omezit na základní předlohu faktury. „Propracovanější aplikace kupříkladu nabízejí výběr z několika podob faktur v české i cizojazyčné mutaci. Umožňují dále přednastavit své logo, podpis, QR kód i další texty,“ popisuje Tomáš Loukota ze společnosti Solitea, která podnikatelům poskytuje fakturační aplikaci iDoklad. Aplikace za vás myslí na DPH podle pravidel daného státu i na přenesení daňové povinnosti. „U pravidelných obchodních akcí dokáží aplikace odesílat fakturu samy podle zadaného vzoru, což vám může každý měsíc ušetřit spoustu času,“ dodává Tomáš Loukota. U faktur po splatnosti je pak možné nastavit automatické upozornění zákazníka.

Elektronické faktury šetří až 50 Kč za kus a vyprazdňují archivy. Přesto je řada firem nepoužívá

Strašák jménem daňové přiznání

Pokud si během roku všechny účtenky a faktury ukládáte, aplikace zpracuje daňové přiznání prakticky za vás. Při uplatňování paušálních příjmů aplikace podklady k daňovému přiznání dokonce sama vygeneruje. Stejně tak vám aplikace v přiznání může sama doplnit osobní údaje. Sami si potom jen zvolíte kategorii, ve které podnikáte, sazbu paušálu a případné přerušení činnosti. Vygenerovaný soubor už stačí jen nahrát na příslušný portál ministerstva financí.

Co vám hrozí pokud jste nestihli podat daňové přiznání v termínu nebo jste zapomněli doplatit daň?

Přehled v klientech, v jejich přáních i platbách

Každý klient má specifické požadavky. Jaké to jsou, můžete naučit fakturační aplikaci a sami je tak pustit z hlavy. Ke konkrétním klientům doplňte, o jaké služby či produkty mají nejčastěji zájem, a přiřaďte k nim konkrétní ceník. Fakturace se tak ještě urychlí. A něco navíc? „Opravdu maximální zjednodušení umožňuje propojení fakturační aplikace například s vlastním e-shopem, což je možné díky volně dostupnému rozhraní API. V praxi se tak po přijetí objednávky klientovi automaticky například odešle faktura i v případě, že si objedná ve tři ráno a vy jste zrovna na dovolené,“ popisuje Tomáš Loukota.

Jak vybrat první informační systém pro malou firmu nebo živnost

Všechny příjmy a výdaje neustále pod kontrolou

Pomocí filtrů a s využíváním štítků vidíte přímo v aplikaci nejen celkové informace o hospodaření firmy, ale i data o jednotlivých pobočkách nebo zakázkách. Kromě okamžitých statistik je užitečnou pomůckou také každoměsíční přehled. V emailové schránce najdete přehled důležitých statistik – výpis vydaných i přijatých faktur za daný měsíc, jejich srovnání s předešlým obdobím, a to všechno přehledně graficky znázorněno. Zároveň v e-mailu vidíte plně uhrazené faktury a odhalíte, kolik faktur (i těch po splatnosti) ještě nemáte proplacených.

Jak se vyhnout dluhové pasti? Odborníci radí: Naučte se šetřit, nečekané výdaje hraďte z rezervy

Sdílení dat odkudkoli

Potřebujete nasdílet fakturu a přeposílání pdf přílohy z mobilního telefonu je zdlouhavé, zbytečně obtížné nebo náročné na spotřebu mobilních dat? Není nic lehčího, než vygenerovat a odeslat pouze odkaz pro zobrazení faktury v prohlížeči. Vygenerování odkazu se dá nastavit automaticky u každé platby, nebo zvlášť u jednotlivých plateb. Vyhnete se tak překážkám, jako když má například zákazník plnou mailovou schránku, když potřebujete fakturu odeslat rychle z terénu, nebo když fakturujete ze třetích zemí a chcete využít levnou a rychlou variantu. „Našim uživatelům fakturaci ještě více usnadňujeme tím, že z odkazu na fakturu vygenerovanou aplikací iDoklad je možné fakturu naimportovat přímo do jejich účetnictví v iDokladu,“ uvádí Tomáš Loukota.

Jak financovat podnikání? Do popředí se dostávají Hard Money půjčky

Virtuální archiv

Police plné šanonů, zdlouhavé vyhledávání i nepříjemnosti se špatně založenou fakturou, která zrovna není k nalezení, s fakturačními aplikacemi odpadají. Všechny účtenky i faktury zařadíte do příslušné složky v aplikaci, kde je lze zpětně jednoduše a rychle vyhledat. Faktury a účtenky, které obdržíte jen v papírové podobě, stačí jednoduše vyfotit nebo oskenovat.