Elektroautům ulevuje garážování. Ale pozor na nebezpečné nabíjení
Ochrana proti přírodním živlům, poškození i vandalismu. Garážování má pro majitele vozidel jednoznačné výhody. Dvojnásobně by si je měli uvědomovat vlastníci hybridů a elektromobilů, které vyžadují specifickou péči. Jednatel společnosti Quick Stop Car Marek Zukal v článku prozradí, jak se o elektromobily starat a na co si dát při garážování pozor.
Evropu v poslední dekádě zasáhl rozvoj elektromobility. Od vozidel poháněných elektřinou nebo kombinací spalovacího motoru a baterie si lidé slibují čistší ovzduší i snížení závislosti na fosilních palivech. Společně s počtem elektroaut stoupá v České republice také množství nabíjecích stanic, jež jsou pro chod vozů nepostradatelné.
Elektromobily zkrátka potřebují zvláštní péči a na některé venkovní vlivy jsou citlivější než jejich spalovací předchůdci. To se týká i podoby parkování. Pokud nechává majitel elektroauto dlouhodobě stát mimo garáž, kde je vystaveno dlouhodobým změnám teplot, sněhu a dešti, může si s vozidlem plným elektroniky zadělat na problémy.
„Že auto při parkování venku trpí, nemusí být zpočátku vůbec patrné. Problémy se začnou projevovat v horizontu let. Nejčastěji jde o korozi karoserie a kovových dílů a potíže se součástkami, které jsou náchylné k poškození vlivem počasí,“ vysvětluje Marek Zukal, jednatel společnosti Quick Stop Car.
Náchylná baterie a elektronika
Základem každého elektromobilu je baterie, která stojí za jeho fungováním a určuje dobu dojezdu. Problémy s ní hlásí majitelé aut hlavně v zimních měsících, kdy se dojezd vozidla snižuje o 20 až 30 procent. Za potížemi stojí nižší výkon baterie i zvýšená spotřeba energie způsobená chladným počasím. Pokud automobil parkuje venku, může se tedy snadno stát, že z plánovaného odjezdu nečekaně sejde. „Taková situace může přijít v tu nejméně vhodnou chvíli. Například když je elektroauto odstaveno u letiště a čeká na majitele dva týdny v teplotách pod nulou. Baterie se v takovém prostředí s největší pravděpodobností úplně vybije,“ popisuje Zukal.
Velmi škodlivé pro baterii jsou však také extrémní letní teploty a přímé slunce, které mohou nečekaně zkrátit její životnost. „Pokud elektromobil v létě stojí venku, může dojít k samovolnému vybíjení baterie. Je proto dobré zvolit alespoň stinné parkovací místo. A samozřejmostí je také pravidelná kontrola stavu akumulátoru,“ radí Zukal.
Teplotní výkyvy mívají u spalovacích aut vliv i na výkonnost motoru. V případě elektromobilů se ale není čeho bát. Jejich motory obsahují méně pohyblivých částí, a tak přímé ohrožení nehrozí. Přímé sluneční záření ale může poškodit elektronické komponenty vozidla, jako jsou například displeje, senzory a další nezbytné součástky. Ty trpí i při dlouhodobém vystavování vlhkosti.
Podobné potíže končí nejen nepříjemnými situacemi, ale také nevyhnutelnými návštěvami servisu. Opravy by měli vždy provádět proškolení mechanici s certifikátem. V elektroautech je totiž nebezpečné napětí. „Podíl elektrických automobilů začíná být výrazný a je potřeba na to reagovat. I proto naše franšízanty a automechaniky ve spolupráci s LKQ Academy na servis těchto vozidel pravidelně školíme a certifikujeme,“ doplňuje Zukal.
Bezpečné nabíjení je základ
Nejlepší prevencí problémů s elektromobily je garážování. Garážové stání zajišťuje autu potřebnou stálou teplotu i potřebnou ochranu před počasím, kterou venkovní parkování nedokáže nabídnout. I parkování elektromobilů a hybridů v uzavřených prostorách s sebou ale nese negativa. Existuje totiž velmi nízké riziko, že vozidlo vzplane.
A požáru elektroaut v uzavřeném prostoru je nejen velkým bezpečnostním problémem, ale také oříškem pro hasiče. Velmi těžko se totiž likviduje, a to zejména ve velkých garážích. I proto pracují čeští hasiči na vyhlášce, která reaguje na rozvíjející se trend elektromobility a slibuje více prvků požární ochrany v hromadných garážích.
„Problém spočívá v tom, že automobil se spalovacím motorem uhasí hasiči za 15 minut, zatímco likvidace požáru elektromobilu se může protáhnout i na hodinu. Stojí za ním většinou vadná baterie nebo nesprávný postup nabíjení,“popisuje Zukal.
Aby k požáru v garáži nedošlo, měli by majitelé vozů používat pouze certifikovaná nabíjecí zařízení a vždy postupovat podle jejich návodu. „Z okolí nabíjeného vozu je také potřeba odstranit všechny hořlavé předměty. Pravděpodobnost, že elektroautu vzplane, je ale minimální. Podle odborníků asi jedna ku dvanácti milionům,“ uzavírá Marek Zukal, jednatel společnosti Quick Stop Car.