Dnes je 1. 03. 2024

Elektřina nepohání jen auta či skútry. Jezdí na ni dokonce i skateboard nebo cestovní kufr

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Srp 26th, 2016
0 komentářů

Elektřina se jako pohon nevyužívá jen na silnicích, ale také na vodě nebo ve vzduchu. Kromě dobře známých elektrokol si dnes můžete užít i výlet elektrolodí nebo na elektrokoloběžce. Existuje však více dopravních prostředků, které jezdí na elektřinu. Zatímco v tuzemsku aktuálně vzniká elektrický skateboard, v zahraničí se zase sbírají finanční prostředky na sériovou výrobu elektrického kufru, který turistům usnadní jejich cestování.

  1. Elektrolodě představují ekologicky šetrnou variantu výletu

Elektrolodě jsou v tuzemsku již velmi dobře dostupné. Například Vranovská přehrada nabízí k zapůjčení elektrolodě, nádrž Lipno zase elektročluny nebo hausbóty se solárními panely. „Půjčení elektrolodí je možné kombinovat i s dalšími elektro-zážitky. Na zmíněných přehradách si lze zapůjčit také kola nebo skútry poháněné elektřinou,“ říká Erika Širůčková ze společnosti E.ON. Plavba elekrolodí je navíc velmi pohodlná a ekologicky šetrná varianta výletu.

  1. Elektrický skateboard jede rychlostí až 35 kilometrů za hodinu

 Na českém trhu aktuálně vzniká elektrický skateboard XTND. Výhodou oproti klasickému skateboardu je jeho lehkost, která umožňuje pohodlné přenášení, a také vysoký výkon. Díky silnému motoru s otočným pláštěm totiž elektrický skateboard jede rychlostí až 35 kilometrů za hodinu. Celý projekt ještě není u konce, můžete si však elektricky poháněný skateboard zatím předobjednat. První kusy budou k odběru koncem letošního roku. Autoři nyní pracují na aplikaci, která bude kontrolovat stav baterie, dojezdovou vzdálenost, přepínání mezi jízdními režimy nebo zaznamenávání ujeté trasy.

  1. Letadlo na elektrický pohon obletělo celou republiku

Konstruktéři Pavel Urban a Martin Štěpánek sestrojili Phönix Elektra letadlo na elektrický pohon před dvěma lety. Tento sportovní letoun je schopný hodinového pohybu ve vzduchu. Poté je nutné přistát a dobít baterii, což trvá přibližně stejný čas jako její výdrž. Phönix Elektra má za sebou testovací let kolem celé republiky, ve kterém obstál znamenitě. Jako první v České republice jsme uletěli 1000 mil s elektrickým motorem. Přestávky na dobíjení baterie jsme sice plánovali jen na letištích, ale kvůli náhlému přistání jsme nakonec museli nabíjet i v jednom vesnickém řeznictví. Výhodou elektroletadla je, že baterii doplníte téměř všude,“ řekl o letounu jeho spolutvůrce Martin Štěpánek. Přestože je letadlová doprava na elektrický pohon teprve v počátcích, její vývoj a realizace by v praxi znamenal velkou úlevu pro životní prostředí.

  1. Tříkolky a koloběžky jsou ideální do města

 Tříkolky a koloběžky na elektřinu představují ideální dopravní prostředek na zdolávání kratších vzdáleností. Odlišují se pouze v přidaném motoru a baterii, která dodává sílu do kopců a náročnějšího terénu. Tříkolky jsou vhodné i pro přepravu menších nákladů, které lze vložit do zadní části s přepravním košíkem. Na českém trhu jsou elektrické tříkolky k dostání od 15 tisíc korun. Koloběžky na elektrický pohon jsou dostupné pro děti i dospělé. Díky své skladnosti a lehkosti jsou vhodným dopravním prostředkem do města. V ČR je na výběr z mnoha modelů, jejichž ceny se pobybují od 2 500 Kč do 50 000 Kč.

  1. Elektrický traktor získal ocenění v ekologické soutěži

Elektřina pomáhá i v zemědělství. Příkladem je elektrický traktor, který navrhli a sestrojili žáci Středního odborného učiliště v Dačicích. Jejich hliníkový elektrický traktor získal v minulém roce druhé místo v soutěži E.ON Energy Globe. „Funkční prototyp je stále testován pro možné využití v praxi. Také slouží jako osvěta v energeticky úsporné dopravě a prostředek vzdělávání nejen pro mládež. Střední odborné učiliště se s ním zúčastnilo i mezinárodního veletrhu AMPER 2015 a řady dalších akcí pro veřejnost,“ říká ředitel školy Jiří Doležal.

  1. Díky elektrickému kufru si snadno nabijete i telefon

Pojízdný elektrický kufr za vás vyřeší strasti spojené s cestováním.  Tento unikátní vynález umožňuje si na kufr pohodlně sednout a přepravovat se tak například na letišti. Navíc umožňuje také nabíjení telefonu, což ocení každý cestovatel. Prozatím je však elektrický kufr ve fázi výrobního procesu.