Dnes je 5. 12. 2022

Elektřina a plyn do domácnosti za burzovní ceny. Ceny energií jsou nahoře, zvažte tuto alternativu fixace

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Zář 30th, 2021
0 komentářů

Trh s elektřinou a plynem zažívá v posledních týdnech turbulentní období. Většina dodavatelů přistupuje k výraznému zdražení, zejména u elektřiny si odběratelé, kteří nemají fixované nízké ceny, významně připlatí. Alternativou tak v současné době může být nákup za spotové ceny, tedy ty, za něž dodavatelé nakupují na burze.

Cena elektřiny a plynu pro domácnosti posledních několik měsíců roste, v posledních týdnech pak i o vyšší desítky až stovky procent. „Velká část dodavatelů nyní přistoupila k výraznému zdražení. To pocítí zejména spotřebitelé, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou a nejsou tak proti zdražování chráněni výhodnou fixací,“ říká Michal Malaník, který spolupracuje se společností Národní energie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hledat aktuálně na trhu dodavatele, který by nabízel fixovanou cenu energie blízkou loňským cenám, je podle Malaníka prakticky nemožné. Spotřebitelé tak buď budou akceptovat zdražení a fixaci na následující období podle nových ceníků, nebo se poohlédnou po alternativním řešení.

Tím je podle specialisty společnosti Národní energie nákup energií za spotové ceny. „Nákup za burzovní ceny může být v současné době pro řadu spotřebitelů způsobem, jak se vyhnout do budoucna nevýhodné fixaci. Cena energií na spotovém trhu se neustále mění a spotřebitelé vždy platí aktuální cenu. Na případném poklesu tak oproti fixaci vydělají okamžitě,“ vysvětluje Michal Malaník.

Nákup energií za spotové ceny podle Malaníka spotřebitelům pomůže minimálně překonat současné turbulentní období. „Nemusejí v současné době studovat ceníky různých dodavatelů, které se plošně výrazně zvýšily, ale budou nakupovat energii za nejvýhodnější cenu na trhu. Jakmile se ceny vrátí zpět na rozumnou hladinu, mohou zase zvážit fixaci na dva či tři roky,“ dodává odborník.