Dnes je 29. 03. 2024

Ekzém, astma nebo průjem? Alergen nikl potrápí i v elektronice nebo čokoládě

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 13th, 2023
0 komentářů

Nepříjemné svědění, zarudlá pokožka, mokvající puchýřky. Alergie na nikl se však zdaleka nemusí projevit jen na kůži. Přecitlivělost se může ozvat také bolestmi kloubů, padáním vlasů, astmatem nebo třeba střevními obtížemi. Nikl totiž není jen součástí často skloňované bižuterie, nachází se třeba i v příborech, obroučkách brýlí, zubních rovnátkách, kabelech, játrech nebo třeba oblíbené čokoládě. Jak působí v lidském těle? Dá se dnes citlivost na nikl léčit? A mohou vůbec alergici nosit šperky?

Nikl je stříbřitě bílý kovový prvek, který se pro své vlastnosti používá v celé řadě průmyslových odvětví. Protože má vynikající odolnost vůči korozi, najdeme ho v chemickém průmyslu, energetice i v automobilech. Jeho tepelná odolnost ho zase předurčuje například k využívání v letectví, elektrická vodivost pak v elektronice. Často je přítomný taky ve zdravotnictví, kde ho najdeme při výrobě zubních implantátů nebo třeba zubních rovnátek. Jeho vlastnosti však neoceňuje jen moderní doba, slitiny niklu byly nalezeny už v období Číny před dvěma tisíci lety.

Nikl pomáhá vstřebat železo a podporuje funkci inzulínu

Tento prvek nás tedy obklopuje tak, že je téměř nemožné se mu vyhnout. Nejen, že ho najdeme v předmětech denní potřeby, třeba v příborech či některých hrncích, ale obsahuje ho přirozeně také řada potravin. Může být překvapivé, že kromě jater či ledvinek ho najdeme převážně v rostlinné stravě. Nejvíce niklu je v luštěninách jako jsou fazole či sója. Pozadu však nezůstávají ani kakao, listová zelenina, ovesné vločky nebo ořechy. Neznamená to však, že bychom se měli těmto potravinám vyhýbat. Nikl je pro lidské tělo důležitým prvkem, který dokáže aktivovat enzymy a pomáhá s látkovou výměnou sacharidů. Také podporuje například funkci hormonu inzulínu či vstřebávání železa. Kde je tedy problém? Jak už to tak bývá – v jeho množství.

U šperků se zaměřte na ryzost, pozor si dejte na vodu z vodovodu

Všudypřítomnost niklu v běžném životě má mnohdy za následek přecitlivělou odezvu lidského organismu. To se pak nejčastěji projevuje kontaktní alergií – zčervenáním, svěděním, případně mokvajícími pupínky či odlupující se pokožkou v místě, kde se kůže stýká s předmětem z niklu. Typicky se alergie na nikl objevuje u žen, které nosí bižuterii, případně méně kvalitní stříbrné šperky s jeho příměsí. Znamená to tedy, že se mohou s nošením náušnic či prstenů nadobro rozloučit? „Lidé se určitě nemusí kvůli alergii na nikl vzdát nošení stříbrných šperků. Je však potřeba se při výběru vždy zaměřit na kvalitní produkty, které příměs tohoto prvku neobsahují. To výrobci obvykle deklarují,“upozorňuje populární influencer Erik Meldik, spoluzakladatel šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic bez obsahu niklu. „Kvalitní stříbrné šperky mají označení ryzosti 925/1000 a jsou známé také pod označením sterlingové stříbro. To znamená, že slitina obsahuje 92,5 procenta ryzího stříbra a 7,5 procenta pak tvoří příměs, nejčastěji měď. V ideálním případě by pak měly být šperky také povrchově rhodiované, což zvyšuje jejich odolnost proti oděru,“ radí Medik s tím, že velkou základnu českých zákazníků šperků USHI tvoří právě lidé se zvýšenou citlivostí na nikl.

Ačkoliv to není tak časté, přecitlivělost na nikl se může projevit i rafinovaněji – zažívacími obtížemi, bolestmi kloubů, astmatem nebo třeba padáním vlasů. Málokoho na první dobrou napadne, že je to v důsledku používání rychlovarné konvice, pití vody z vodovodu nebo vaření potravin z konzerv.

V případě alergie vytvořte ochrannou bariéru, alergenu se vyhněte

Špatnou zprávou je, že alergie na nikl prozatím není léčitelná. Dobrou zprávou je, že omezením kontaktu s předměty, které nikl obsahují, se příznaky citlivosti minimalizují. Při úklidu a čištění používejte ochranné rukavice a šetrné čistící prostředky. V oblasti péče o pleť se poohlédněte po kosmetice bez konzervantů a parfemace s hodnotou pH mezi 6,0 a 6,5. Vařte spíše ve smaltovaném nádobí a v případě elektroniky či oblečení se snažte vytvořit bariéru mezi kůží a alergenem. U mobilního telefonu tedy použijte ochranný obal, zip či knoflík u kalhot můžete podložit kouskem textilu či kůže, případně je zkusit ze zadní strany natřít průsvitným lakem na nehty. Možností je také v místě styku kůže a alergenu použít náplast. Pokud u vás již došlo k poranění kůže vlivem působení niklu, například pod prstýnkem z bižuterie nebo hodinkami, poohlédněte se v lékárně po přípravku s obsahem urey, která působí hojivě. Pokud se postižené místo zanítilo a objevila se infekce, je dobré poradit se s lékařem, který může nasadit vhodnou antibiotickou léčbu.