Dnes je 21. 05. 2024

E-shopy před prázdninami zlevňovaly kompaktní fotoaparáty, Češi mohli ušetřit v průměru 200 Kč

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Čvc 16th, 2015
0 komentářů

Lidé, kteří vyčkali s nákupem kompaktních fotoaparátů až na období těsně před začátkem dovolených, na své trpělivosti vydělali. Ceny kompaktů od dubna letošního roku mírně klesají. Zatímco koncem března stál jeden kompakt průměrně 7 733 korun, začátkem července cena klesla o 3 % na 7 536 korun. Vyplývá to z výsledků měření služby Karsa Monitor, která analyzuje ceny zboží v internetových obchodech.

Ceny kompaktů, které se oproti zrcadlovkám odlišují zejména konstrukcí hledáčku, dlouhodobě spíše klesají. Ještě v polovině září loňského roku stály průměrně 7 921 korun. Oproti současným cenám je to o 5 % více. Kompakty významněji zlevňovaly loni před vánočními svátky a také letos v lednu. V březnu šly ceny ale opět mírně nahoru. Analýza nástroje Karsa monitor ukázala, že od dubna naopak dochází k dalšímu pozvolnému snižování cen.

„Firmy se snaží přilákat zákazníky na zajímavé ceny logicky v obdobích, která nákupům nejvíce přejí. Jsou to Vánoce, které obecně generují největší množství tržeb, a pak samozřejmě doba před letními dovolenými. Lidé totiž kompaktní fotoaparáty pořizují zejména na dovolené, aby mohli dokumentovat své zážitky z prázdnin,“ uvedl Michal Ježek, ředitel Karsa Technologies, která nabízí provozovatelům e-shopů moderní cloudový nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů v reálném čase. Nejnižší průměrné ceny kompaktů jsou podle něj v červnu, květnu a prosinci.

Karsa Monitor zhodnotil též vývoj cen fotoaparátů od uvedení na trh. Ze statistik vyplývá, že prodejci zlevňují nabízené produkty, jakmile je přidají do své nabídky, aby zákazníky motivovali k nákupu. „Ti, kteří si chtějí počkat na další zlevňování, musejí vydržet zhruba další tři měsíce po uvedení nového produktu na trh. Od té doby už kompakty většinou trvale zlevňují a výchylky směrem nahoru jsou jen minimální. Například po pěti měsících nový model kompaktu zlevní v průměru o 120 korun. Samozřejmě čím déle zákazník čeká, tím levnější kompakty jsou,“ uvedl Ježek.

Nejdražší na českém trhu jsou kompakty značky Sigma, které vyjdou průměrně na více než 20 tisíc korun. „Jedná se o kompakty s pevným ohniskem, které mají speciální 3D čip a mají velice ostré snímky,“ vysvětlil důvod vyšší ceny Ježek. Naopak nejlevnější je Samsung s cenou pod 5 000 Kč. Nejvíce druhů nabízí na trhu Nikon s více než 40 typy, následuje Canon, Sony a Panasonic.

U zrcadlovek byly nejnižší ceny letos na přelomu května a června. Jeden přístroj stál průměrně 53 119 korun. Ceny zrcadlovek se příliš nemění, oproti loňskému listopadu ale v průměru zlevnily o 2 %. „I zde platí, že k dlouhodobému zlevňování dochází až po více než dvou měsících od uvedení nového přístroje na trh,“ uvedl Ježek. Lidé se na trhu setkají zejména s nabídkou značek Canon a Nikon. Jejich produkty rovněž patří k nejdražším. Naopak nejlevnější jsou zrcadlovky Pentax a Fujifilm, jež jsou oproti předchozím levnější o více než polovinu.