Dnes je 1. 03. 2024

E.ON staví první ultrarychlou nabíjecí stanici v Německu. Cestu po Evropě usnadní i českým elektromobilistům

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Srp 31st, 2017
0 komentářů
E.ON staví první ultrarychlou nabíjecí stanici v Německu. Cestu po Evropě usnadní i českým elektromobilistům

Už koncem letošního roku by mohli řidiči elektromobilů nabít baterii svého vozu na odpočívadle Autohof Strohofer u dálnice A3 mezi Frankfurtem a Norimberkem. Společnost E.ON zde postaví první ultrarychlou nabíjecí stanici. Elektromobilisté z České republiky tak budou moci přejet přes celou Evropu bez obav z nedostatku energie.

 

Ultrarychlá nabíjecí stanice u dálnice v Německu

Nové nabíječky vznikají po celé Evropě se záměrem vytvořit celoevropskou síť rychlých nabíjecích stanic. S tímto cílem zahájí letos na podzim společnosti E.ON a CLEVER výstavbu vůbec první komerční ultrarychlé nabíjecí stanice u dálnice mezi Frankfurtem a Norimberkem. Ta vznikne na jednom z největších dálničních odpočívadel v Evropě, Autohof Strohofer, na němž zastavují motoristé projíždějící přes uzel na dálnici A3.

„Například motoristé, kteří vyjíždějí z České republiky a nabijí svůj elektromobil za 40 minut u Humpolce, by měli na jedno nabití bez problémů dojet k nové rychlonabíjecí stanici a zde během 15 minut nabít svůj elektromobil na dalších 400 kilometrů. Do budoucna by se tato doba nabíjení mohla zkrátit na 5 až 6 minut, říká Hana Pásková ze společnosti E.ON.

Početná síť nabíjecích stanic

Síť veřejných nabíjecích stanic se rozšiřuje i v Česku, kde je jich kolem stovky, z toho kolem třiceti je rychlonabíjecích. Další se za podpory evropských fondů plánují především kolem páteřních tahů. „Hlavní překážkou rozšíření elektromobility už nejsou technické limity, ale spíše obava lidí, že se jim po cestě vybije baterie. Čím početnější bude síť nabíjecích stanic a čím rychleji si budou moci motoristé nabít svůj elektromobil, tím rychleji se elektromobilita může stát běžnou součástí našich životů,“ uvádí Miloslav Fialka ze společnosti E.ON.

Odpočívadlo v Geiselwindu pojme čtyři nabíjecí místa s modulární rychlostí nabíjení od 150 do 350 kW. Odpočívadlo na dálnici A3 bylo vybráno jako první lokalita z mnoha důvodu, jedním z nich je i jeho strategická pozice propojující Frankfurt s Norimberkem. Výstavba bude zahájena letos na podzim a otevření stanice je naplánováno na konec roku.

Rychlodobíjecí stanice ale nezůstane u našich západních sousedů osamocená. Německé ministerstvo dopravy vyčlenilo ve svém programu zaměřeném na rozvoj nabíjecí infrastruktury 300 milionů euro. Vzniknout by mělo 15 tisíc nových nabíjecích míst po celé zemi.

Rozvoj elektromobility čeká i Českou republiku. „Společnost E.ON v současné době realizuje a připravuje investice do sítě rychlonabíjecích stanic v rámci dvou dotovaných projektů FAST-E a EAST-E, jejichž cílem je instalace tohoto druhu nabíjecích stanic v dopravně významných lokalitách napříč Českem. Část instalací je nyní ve výstavbě a část bude spuštěna do konce roku,“ uzavírá Miloslav Fialka.