Dovolená s dětmi v přírodě? Bez experimentů a s kvalitním vybavením
Letní prázdniny a období dovolených právě odstartovaly a řada z nás se nemůže dočkat, až odjede pryč z města a daleko od každodenních starostí se nadechne čerstvého vzduchu někde v přírodě. Jak ale absolvovat spokojený pobyt mimo civilizaci s malými ratolestmi? V následujícím článku jsme pro vás připravili několik tipů, díky kterým se stanování a trampování s malými dětmi stane nezapomenutelným a především bezproblémovým zážitkem.
- Vyberte vhodné místo: s dětmi se nevyplatí experimentovat
Ačkoliv se může zdát, že nocování v přírodě je vhodné především pro odolné jedince, v dnešní době to již neplatí univerzálně. Pokud chcete dovolenou v přírodě trávit společně se svými ratolestmi, dbejte pouze zvýšené bezpečnosti a pohodlí. Využijte oplocených areálů kempů, které zpravidla disponují také vybaveným sociálním zařízením, pitnou vodou či elektrickou přípojkou. Kromě klasického stanování je možné se ubytovat v chatkách nebo zděných budovách, popřípadě ve svém vlastním stanu či karavanu. Některé kempy nabízejí také pronájem karavanů místních. Průměrný poplatek za osobu a den se v tuzemských kempech pohybuje okolo 67 korun, za děti zaplatíte v průměru 44 korun.
- Dbejte na adekvátní vybavení a dopřejte si kvalitní spánek
Kvalitní spánek a odpočinek je základem spokojeně strávené dovolené nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče. Nezapomínejte proto přibalit kvalitní karimatky a spacáky, stejně tak jako zvážit koupi vhodného stanu adekvátní velikosti. Na českém trhu jsou aktuálně dostupné různé varianty stanů dle charakteru využití. „Pokud pořizujete stan na pěší túru a budete jej převážně nosit na zádech, dejte raději přednost odlehčeným variantám pro jednu až dvě osoby. Tyto stany vás vyjdou v průměru na 4 376 korun. Počítejte však s tím, že ultralehké stany nemusí tolik vydržet. V případě, že se chystáte na rodinný výlet a stan dáte do auta, tak vás váha nemusí zajímat a zaměřte se spíše na snadnou manipulaci,“ podotýká k výběru stanů Michal Ježek ze společnosti Karsa Technologies, která nabízí e-shopům nástroj Karsa Monitor pro analýzu cen produktů. Podle údajů Karsa Monitoru činí průměrná cena stanu pro čtyři osoby v e-shopech 6 056 Kč. Stan pro šest osob pak v průměru vyjde na 9 200 Kč.
- Do kufru patří také vhodné hračky a pomůcky do vody
Aby se i mimo svůj pokoj děti cítily co nejvíce jako doma, nezapomeňte jim přibalit jejich oblíbené hračky. Chybět by neměli nejmilejší plyšáci či talismany, je však dobré myslet také na zábavu ve volném prostoru. Děti se mohou v přírodě zabavit míčovými hrami, mohou využít pálky s balonky, ty větší ocení zase rakety na badminton nebo líný tenis. Existuje dokonce i plastová verze koulí na pétanque, které jsou naplněny vodou a jsou tak pro děti mnohem bezpečnější než originální kovový set. Pokud si s sebou na dovolenou berete kola, nezapomínejte, že zejména v přírodě je nutná bezpečnost. Malí pasažéři, kteří ještě nejezdí sami, by měli být na jízdním kole především dobře a bezpečně usazeni. „Jednou z důležitých věcí je velkoplošná ochrana před paprsky kola, která je upevněna přímo na dětské sedačce a zabraňuje tak tomu, aby se nohy dítěte dostaly do paprsků kola,“ upřesňuje Lukáš Fiala z internetového obchodu Funbaby.cz, který v tuzemsku nabízí široký sortiment kojeneckého a dětského zboží.
Kromě hraček je na dovolenou do přírody vhodné dětem přibalit různé pomůcky, zejména ty vodní, které děti využijí v blízkosti rybníků a jezer. „Nafukovací kruhy, lehátka a rukávky patří mezi dlouhodobě oblíbené stálice. Pro rodiče těch nejmenších jsou ideální plenkové plavky, které jsou znovu použitelné a tím pádem šetrné i k životnímu prostředí,“ doporučuje Lukáš Fiala.
- Jídlo a nápoje skladujte správným způsobem
Klíčem k příjemně strávenému výletu je bezesporu svačina podaná ve správný čas a na správném místě. Vzhledem k tomu, že stravovací zařízení na cestách většinou nenabízejí zdravé pokrmy, proto je nutné si jídlo a nápoje přibalit s sebou. Mimo pohodlí domova se pokrmy připravují i skladují obtížněji. Rozteklá čokoláda v batohu může nadělat pěknou spoušť, proto dětem přibalte raději než čokoládové pamlsky, sušenky, müsli tyčinky či sušené ovoce, které jsou velmi praktické na přepravu. Klasické uzavíratelné plastové krabičky umožňují uchovávat třeba nakrájené ovoce či zeleninu. Pokud s sebou na dovolenou navíc přibalíte správné suroviny, můžete snadno připravit i jednoduchá jídla na cesty, jako například těstovinový salát či rizoto.
V letním období je však nutno dbát především na pravidelný pitný režim. Ať už se jedná o kratší výlet nebo dlouhou túru, v horkém letním počasí často musíme čelit problémům s teplotou oblíbených nápojů. „Speciální termoobaly z neoprenu s vysokou termoizolační účinností izolují láhev po celou dobu užívání bez nutnosti vyjmutí z obalu. Zachování teploty studených nápojů prodlužuje až o čtyři hodiny a zároveň láhev chrání proti rozbití či poškození,“ vysvětluje Lukáš Fiala z e-shopu Funbaby.cz.