Domácnosti si za energie připlatí. Podle odborníků je na místě zvážit fixaci
Ceny energií se v loňském roce kvůli pandemii koronaviru i ekonomické recesi držely nízko a někteří dodavatelé dokonce zlevňovali. V současné době však nastupuje zdražování, které se nepříjemně projeví na účtech za elektřinu i plyn. Odborníci uvádějí, že je na místě zvážit fixaci.
Cena elektřiny a plynu pro domácnosti posledních několik měsíců roste. Tento trend podle odborníků bude pokračovat i v následujícím roce. „Ceny energií na burzách rostou. U elektřiny se do zdražování projevuje například pozvolné odstavování uhelných elektráren související se snižováním emisí, i plánovaná odstávka jaderných elektráren v Německu,“ říká Michal Malaník, specialista ze společnosti Národní energie.
Spotřebitelé by podle něj měli počítat, že si za energie připlatí už v letošním roce. „Průměrná domácnost si vzhledem ke zdražování připlatí kolem tisíce až 1400 korun za elektřinu, u plynu pak o něco méně,“ vypočítává Michal Malaník s tím, že zejména u elektřiny se brzkého snížení cen hned tak nedočkáme.
Aby lidé ochránili své peněženky, radí odborníci ceny energií zafixovat. Fixace v praxi znamená, že si zákazník smlouvou fixuje konkrétní cenu energie na předem dané období a je tak chráněný před dalším zdražováním. Nejčastěji se takové smlouvy uzavírají na rok, dva nebo tři.
Specialisté společnosti Národní energie přitom aktuálně doporučují volit delší časový úsek, po který bude cena dodávek fixována. „Vzhledem k tomu, že se v brzké době neočekává pokles cen, ale právě opačný trend, doporučujeme cenu energií, zejména elektřiny, zafixovat alespoň na dva až tři roky,“ uvádí Michal Malaník ze společnosti Národní energie.
Komerční sdělení