Dnes je 20. 04. 2024

Dodavatelé energií a banky zavádějí Tiché spojení. Službu, se kterou se na přepážce domluví i neslyšící

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Led 13th, 2017
0 komentářů

Zajít si na pobočku dodavatele energie a vyřídit změnu záloh nebo se v bance informovat o výhodách nového produktu je pro sluchově postižené lidi velmi komplikované. Proto banky, pojišťovny nebo energetické společnosti rozšiřují své služby, které lidem s handicapem umožňují komunikovat přímo s pracovníkem pobočky, aniž by si s sebou museli přivést asistenta. Službu Tiché spojení, jež umožňuje neslyšícím klientům zdarma komunikovat ve znakovém jazyce, už zavedla například společnost E.ON nebo Česká spořitelna.

V České republice žije podle odhadů asi půl milionu sluchově postižených lidí, kteří mají kvůli svému handicapu ztížené jednání na úřadech nebo u poskytovatelů služeb. „Pracovníci na přepážkách si často na pomoc berou tužku a papír. To ale pro plnohodnotnou komunikaci a vzájemné porozumění nestačí,“ vysvětluje Danuše Kulhánková z platformy Tiché spojení. Ta zajišťuje online tlumočení komunikace lidí mluvících znakovým jazykem přímo, vizuálním překladem, nebo přepisem v reálném čase. Není proto nutné, aby společně s neslyšícím nebo nedoslýchavým na pobočku docházel i jeho tlumočník.

Tiché spojení má Česká spořitelna nebo E.ON

Službu Tiché spojení mohou na devětadvaceti pobočkách využít například klienti České spořitelny. Na konkrétní den a čas si ji zdarma objednají pomocí online aplikace z domova. „Lidé mají garantovaný čas schůzky a nemusejí čekat. Náš poradce se přes svůj počítač nebo tablet spojí s tlumočníkem nebo přepisovatelem a jednání probíhá v reálném čase,“ popisuje službu Markéta Sodomková, projektová manažerka CSR České spořitelny. Službu Tiché spojení využije podle statistik České spořitelny kolem 500 klientů ročně.

Průkopníkem služby Tiché spojení je v případě dodavatelů elektřiny a zemního plynu společnost E.ON Energie, a. s., která ji zavedla ve svých Poradenských centrech v Českých Budějovicích a v Brně. „Neslyšící zákazník si může vybrat buď online tlumočení do znakového jazyka, nebo komunikaci pomocí okamžitého přepisu mluvené řeči do textu. Tato služba je pro naše zákazníky zdarma. Bez problémů tak můžeme komunikovat i s neslyšícími klienty, pro něž je vyřizování formalit složité,“ říká Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Energie, a. s.

Pro rovné příležitosti

Služba Tiché spojení usnadňuje přímou komunikaci mezi pracovníkem a sluchově postiženým. „Snažíme se tak o zajištění rovných příležitostí. Je totiž důležité, aby i lidé s handicapem mohli komunikovat napřímo a bez asistenta,“ dodává Danuše Kulhánková. Zaměstnanci banky procházejí mimo jiné i školením v přístupu a komunikaci s lidmi s handicapem. „Nemělo by se proto například stávat, že náš pracovník bude na klienty zbytečně křičet nebo hovořit místo ke klientovi k jeho asistentovi,“ upřesňuje Markéta Sodomková.

Odbavení neslyšícího nebo nedoslýchavého zákazníka trvá prostřednictvím služby Tiché spojení přibližně stejně dlouho jako u slyšícího klienta. Služba zároveň umožňuje sdílení a zasílání dokumentů nebo chat. Výhodou je, že se díky záznamu rozhovoru eliminuje možné nedorozumění mezi klientem a pracovníkem pobočky. „V případě online tlumočení do znakové řeči klient obdrží textové shrnutí hlavních bodů schůzky. Pokud si neslyšící zvolí komunikaci pomocí přepisu do textu, bude mít k dispozici celý obsah schůzky v textovém dokumentu,“ uzavírá Vladimír Vácha.