Dnes je 25. 07. 2024

Do firemních dluhopisů nemusíte investovat pouze přes podílové fondy. I s nízkým kapitálem je můžete nakoupit sami

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů

Firemní dluhopisy, které se v posledních letech stávají stále oblíbenějšími, nabízejí v porovnání s těmi státními mnohdy poměrně zajímavý úrok. Není ale nutné je nakupovat pouze prostřednictvím podílových fondů. I s nízkým kapitálem v řádech jednotek až desítek tisíc korun mají lidé příležitost se k nim dostat sami. Je však třeba pečlivě vybírat a myslet také na diverzifikaci portfolia. 

Firemní dluhopisy jsou jistou formou půjčky. Investoři si dluhopis vydaný společností pořídí s tím, že po uplynutí určité doby jim emitent vyplatí vypůjčenou částku včetně úrokového výnosu. Doba splatnosti dluhopisů je nejčastěji od dvou do pěti let. „Dluhopisy s rozumnou mírou rizika mají výnos kolem dvou až tří procent ročně, rizikovější i kolem 10 procent,” vysvětluje Miroslav Mikeš ze společnosti High Corporation Invest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Investování do firemních dluhopisů mají lidé často spojené s dluhopisovými podílovými fondy, které patří – po fondech peněžního trhu – mezi nejméně rizikové. V jisté míře jsou dluhopisy zastoupeny také ve smíšených fondech. Tyto fondy mohou investovat do dluhopisů vydaných různými státy, ale také obcemi či společnostmi. Jednotlivé dluhopisy v portfoliu se odlišují různými náležitostmi, a to například rizikovostí, očekávaným výnosem, ale také dobou splatnosti nebo měnou.

Nebojte se diverzifikovat

Jednou z velkých výhod, které investice do podílových fondů přináší, je vysoká diverzifikace. To znamená, že peníze ve správě fondu jsou rozloženy do několika desítek různých dluhopisů. Velkou výhodou je možnost pravidelně investovat velmi nízké částky, ale také možnost podílové listy kdykoliv prodat. Lidé mohou využít zprostředkování investic do fondů prostřednictvím samostatných investičních poradců, ale také skrze finančně poradenské společnosti či tuzemské banky.

Pro ty, kteří investování svých finančních prostředků do firemních dluhopisů zvažují, nemusí být jedinou variantou podílové fondy. „Dluhopisy jednotlivých společností je možné nakoupit také samostatně. V případě, že tato varianta někoho láká, je třeba pečlivě zvážit, komu své peníze půjčuje. Je nutné zvážit historii firmy, ale také kapitál a reputaci,“ říká Miroslav Mikeš.

Individuální nákup dluhopisů má své výhody – a to například možnost investování do cenných papírů s poměrně nízkými vstupními náklady. Může jít o jednotky či desítky tisíc korun. Nakoupit je tak mohou i ti nejopatrnější investoři. „Investoři mají díky nízkým vstupním nákladům možnost diverzifikovat své portfolio a také snížit případné riziko, že některá z investic nebude úspěšná,“ dodává Miroslav Mikeš.

 

Komerční sdělení