Dnes je 30. 05. 2024

Do aplikací GisOnline.cz a Chytremapy.cz přibylo 37 tisíc snímků západní části Česka

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Srp 10th, 2020
0 komentářů

Obyvatelé regionů na západě Česka se mohou podívat na svá města a domovy na nejnovějších ortofotomapách. Aktualizované letecké snímky Prahy, Středočeského, Ústeckého, Libereckého a Plzeňského kraje jsou od tohoto týdne dostupné v mapových aplikacích obcí a měst GisOnline.cz a na webu Chytremapy.cz. V letošním a příštím roce probíhá další kolo snímkování na zbytku území republiky.

Letecké snímky západní části země pořizovala brněnská společnost TopGis se svými letadly Cessna 404 a Partenavia P68 loni od května do září. „Celkem se jednalo o území o rozloze větší než 27,5 tisíce kilometrů čtverečných a přibylo tak více než 37 tisíc nových snímků,“ uvedla Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která se na letecké snímkování Česka specializuje a od roku 2014 realizovala již dvě kompletní časové řady.

Obě letadla jsou vybavena velkoformátovou kamerou a výstupem jsou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Jejich zpracování a výroba samotné ortofotomapy pak byly technicky velmi náročné, celý proces specialistům společnosti zabral stovky hodin práce.

„Musíme pracovat s množstvím parametrů, které mají vliv na kvalitu konečného díla, zejména polohovou přesnost. Máme vlastní bodové pole vlícovacích bodů v terénu, které díky aerotriangulaci zajišťují polohovou přesnost ortofotomapy. Rovněž musíme překreslovat snímky na průběžně aktualizovaný digitální model terénu. Při mozaikování snímků se zakreslují místa, kde dochází ke spojení snímků tak, aby byly jednotlivé jevy v ortofotomapě ve správné poloze a měly správnou geometrii,“ popsala Drahomíra Zedníčková.

Velké množství práce obnáší i úprava spojů snímků. V závislosti na době pořízení jednotlivých snímků je například třeba upravit barevné přechody tak, aby spolu všechny části perfektně ladily. „Nestane se tak, že na výsledné ortofotomapě bude část pole již pooraná a na druhé bude stále vidět rostoucí obilí,“ dodala Drahomíra Zedníčková.

Nové snímky západu země je možné od tohoto týdne najít v mapové aplikaci GisOnline.cz, kterou využívají zejména místní samosprávy, a také na webu Chytremapy.cz. Ten kromě samotných ortofotomap uživatelům nabízí například i přímý vstup do katastru nemovitostí nebo nástroje pro přesné měření. V aktualizovaných mapách jsou přitom na první pohled patrné změny, jimiž některé oblasti v minulých letech prošly. Zejména u měst je velmi dobře vidět, jak postupuje výstavba nových budov či jak si stavební firmy poradily s úpravou stávajících komunikací i budováním těch nových.

Další kolo snímkování v letošním roce

Aktuální snímkování země, které společnost TopGis provádí, je již třetím v pořadí. Začalo v roce 2018 snímkováním východní části Česka, na loňské letecké snímky západu země poté společnost letos a příští rok naváže zbytkem našeho území. „Podrobné plánování letů probíhalo již v zimě. Čekání na vhodnou dobu k samotnému snímkování pak může trvat i několik týdnů, protože významnou roli v tomto ohledu hraje bezoblačné počasí,“ sdělila Drahomíra Zedníčková.

V letošním roce tak letadla TopGisu budou lidé moci spatřit na obloze nad Jihočeským, Pardubickým Královehradeckým krajem a Vysočinou, v příštím roce pak v oblasti Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.