Dnes je 28. 01. 2023

Dlouhé sukně budou hitem příštího léta, ne však módním diktátem, shodují se odborníci

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Zář 10th, 2014
0 komentářů

Český národ je v módě stále opatrný, ovšem každým rokem se klade větší důraz na pohodlí. Právě pohodlné oděvy budou podle odborníků v příštích letních měsících jádrem kolekcí. Módní trendy a pohodlí se totiž budou ideálně doplňovat. Podle návrhářů však trendy slouží hlavně pro inspiraci a neměly by nás svazovat.

Podle odborníků na módu vyplní ženy v příštím létě mezeru ve svém šatníku dlouhými sukněmi až na zem. Lidé by ale rozhodně neměli zcela podlehnout módnímu diktátu. Návrháři se shodují, že trendy jsou hlavně pro inspiraci. I přesto, že se móda neustále mění, modely z dřívějších kolekcí se budou hodit i za rok. Podle návrhářky Lady Vyvialové je totiž dobré mít ve své skříni od všeho něco. Například k dlouhé sukni mít také sukni úzkou a krátkou.

„Móda je o pocitech. Trendy jsou skvělá věc, ale slouží především jako inspirace. Neměly by nás svazovat. Ženy mohou mít klidně jednoduché a jednobarevné šaty, které doladí větším množstvím doplňků, například zlatými řetězy. Trendy budou i abstraktní vzory,“ vyzdvihla Lada Vyvialová, která navrhuje kolekci pro firmu Odex.

Celkově budou módní kolekce plné volnějšího oblečení. Ženy si tak nemusejí dělat starosti s drobnými nedostatky na své postavě. „Zákaznicím nabízíme úplety, které kopírují siluetu těla, ale zároveň na postavě zakrývají nedostatky. Navíc jsou pohodlné a celkově zpracované tak, aby zaručily dostatečný komfort. Oděv se dá nosit více způsoby a žena tak může vypadat pokaždé jinak,“ uvedla Jana Lejsalová, ředitelka firmy Odex, která prodává oblečení i v nadměrných velikostech.

Zatímco v jiných zemích se trendy prosazují rychleji, Češi jsou ostýchavější. Podle obchodníků totiž český zákazník novinky příliš nevyhledává, naopak se zajímá o praktičnost. Prodejci se proto snaží do kolekcí zařadit i klasiku. Materiály podle nich zůstávají převážně stejné, využívá se bavlna, viskóza, úplet a vzdušné materiály. Střihy se volí opět s ohledem na komfort. Do módy se budou vracet i některé vzory, například puntíky či pruhy.

„Oblíbená bude stále krajka a šaty v různých barvách. Vyhledávané budou živé barvy, hlavně žlutá, oranžová, meruňková a růžová. Nosit se budou také volné kalhoty a puntíkové vzory,“ popsala Kateřina Ščučková z firmy PM-Style, která se zaměřuje na dámskou módu. Džínovina se drží v módě poměrně dlouho a ani v příštím roce nebude na ústupu. „Dalším trendem budou džíny, které budou na způsob tepláků, takzvané Joggers. Díky této vlastnosti jsou pohodlné na nošení. Co se týče pánů, tak hitem se stanou džínové košile s dlouhým rukávem,“ řekl Rob Mooren ze společnosti Blue Trading Group, která prodává nevšední dámské i pánské oblečení, značky Geisha a Noize. Krátký rukáv se už podle něj u košil nenosí.

Každá žena má mít podle módních expertů v šatníku alespoň jedny černé šaty. Zároveň by však měla trochu experimentovat. Pokud zvolí černé šaty, je vhodné mít zajímavé doplňky a obuv. „Šaty ženy volí převážně kratší, dlouhé se ale také vrátí. Několik sezón se drží i ozdobné kamínky, které budou trendy i nadále. Zajímavým vzorem jsou puntíky na krajce,“ uvedla Jitka Havigerová, majitelka firmy Hapel, ve které si dámy mohou zakoupit společenské šaty.