Toulcův dvůr propojuje děti s přírodou. Včelí stráž bojuje proti vymírání opylovačů
Ekologická soutěž E.ON Energy Globe každoročně sbírá a oceňuje zajímavé projekty, které přispívají k ochraně přírody. Letos v kategorii Vzdělávání nominovala odborná porota do užšího finále projekty Toulcův dvůr a VČELÍ STRÁŽ. Přečtěte si, jaké problematice se zmíněné projekty věnují a neváhejte jim zaslat svůj hlas.
Především děti vyrůstající ve velkoměstech dnes mají poměrně málo příležitostí být v každodenním kontaktu s přírodou, poznávat její krásu a učit se ji chránit. V Praze-Hostivaři se nachází Toulcův dvůr, který si za 25 let své existence vybudoval pověst uznávaného sdružení, jež má významný podíl na environmentálním vzdělávání v České republice. „Přestože jsme v Praze, můžete si u nás užít tak trochu vesnický den. Lidé se k nám rádi vracejí, protože si zde užijí nejen den v klidu a pohodě, ale také získají inspiraci a ponaučení ohledně udržitelnosti života na zemi, které si mohou odnést do svého života,“ uvádí Lenka Skoupá, předsedkyně sdružení Toulcův dvůr.
Vzdělávací centrum obklopené mokřady, lužními lesy a loukami
Areál tvoří soubor památkově chráněných budov, mezi nimiž najdete například rodinné centrum, mateřskou školku, keramickou dílnu, klubovny či obchod s biopotravinami. Stavení obklopuje 10 hektarů pozemků, kde jsou na přírodních plochách zachovány cenné biotopy, mokřady, lužní lesy, louky, sad, pole a farma s ojedinělou expozicí původních českých plemen hospodářských zvířat. K vidění jsou například přeštické černostrakaté prase, česká červinka, huculské koně, ovce, kozy a další domácí zvířata. V Toulcově dvoře se děti z mateřských škol a žáci základních i středních škol učí, jak nakládat s odpady a chránit biotopy, nebo jaké jsou možnosti šetrného zemědělství. O podobných tématech se pak v rámci seminářů školí firmy i veřejnost.
Ochránci hmyzích opylovačů
Albert Einstein řekl, že bez včel má lidstvo před sebou čtyři roky života a pak vymře. Této katastrofě se snaží zabránit sdružení VČELÍ STRÁŽ, jež je druhým z nominovaných projektů letošní soutěže E.ON Energy Globe. „V mnoha programech a kroužcích učíme děti a mládež, jak se postarat nejen o včely, ale o všechen hmyz, který běžně opylovává rostliny. Zastavení vymírání hmyzích opylovačů je v současnosti důležité pro fungování přírodní rovnováhy,“ připomíná často přehlížený fakt Jiří Cafourek ze sdružení VČELÍ STRÁŽ.
Projekt se soustředí na vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Pravidelně také organizuje školení, vzdělávací semináře a celostátní i mezinárodní setkávání kroužků včelařské mládeže. Každoročně se vyhlašují soutěže „Hmyzí hotely“ a „Včelí louka“, které řeší problémy životního prostředí a pestrosti potravy pro hmyz. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé republice, do jejichž aktivit se každoročně zapojí přes 2 000 dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílejí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu. „Vymírání užitečných včel a hmyzu se média často nevěnují a řeší obvykle jiné ‚viditelnější‘ problémy v přírodě. Jsme rádi za každého člověka, který se začne o tuto problematiku zajímat a také přispěje k nápravě,“ doplňuje Jiří Cafourek.
Vítězný projekt vybírá veřejnost
Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Vzdělávání teď soutěží o hlasy veřejnosti. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu může být auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických produktů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz do 15. září.