Dnes je 17. 06. 2024

CNG v posledních měsících mírně podražilo, průměrně na 25,45 koruny za kilogram. Přibylo dalších sedm plniček, kterých je v Česku už 172

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Zář 24th, 2018
0 komentářů
CNG v posledních měsících mírně podražilo, Přibylo dalších sedm plniček, kterých je v Česku už 172

Ceny stlačeného zemního plynu (CNG) v posledních třech měsících mírně vzrostly, za kilogram odběratelé zaplatili na začátku září v průměru 25,45 Kč. Zajímavostí je, že v Praze jsou ceny nižší než ve zbytku republiky, kilogram CNG zde v průměru vyjde na 24,90 Kč. Ve srovnání s benzínem a naftou je však CNG stále výrazně levnější a některé CNG karty navíc umožňují čerpat slevu 2 koruny za kilogram. Síť plnicích stanic CNG se v posledních měsících rozrostla o dalších sedm. Aktuálně jich v Česku je 172.

Ceny CNG mírně vzrostly

Ceny CNG od konce května do začátku září mírně vzrostly, celý trh v tomto období zdražil v průměru o 0,23 Kč. Průměrná cena CNG byla na začátku září 25,45 Kč za kilogram včetně DPH a stále mírně roste. Průměrná cena v Praze pak byla o něco nižší než průměr trhu, a to 24,90 Kč s DPH,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám kromě tankovacích karet poskytuje i karty na nákup CNG. Podnikatelé a firmy, které využívají vozy na CNG, mohou čerpat stlačený zemní plyn dlouhodobě levněji, než je průměrná cena na trhu. S využitím některých karet pro odběr CNG lze totiž získat 2korunovou slevu na každý kilogram. Firmy a podnikatelé sdružení v naší nákupní alianci tankují v celé síti innogy za ceny v rozpětí od 23,50 do 24,50 Kč. Průměrná cena za kilogram je pak 24,19 Kč, což je více než korunu pod průměrem trhu,“ dodává Damir Durakovič.

O 1 kus letos elektromobily porážejí CNG. V Česku je evidováno 131 dobíjecích stanic

Úspora na palivu CNG je výrazná

I přes mírné zdražení je však stále úspora na palivu CNG velmi výrazná. Ve srovnání s cenou tradičních ropných paliv lze díky CNG uspořit skoro polovinu nákladů. Cenová výhoda není na plnicí stanici zřetelná na první pohled, protože se standardně uvádí cena za kilogram. Pro správné porovnání je však relevantní cena za metr krychlový, protože to je množství energeticky srovnatelné s litrem běžného paliva. Pokud bychom aktuální cenu za kilogram CNG přepočetli na metr krychlový, dostáváme se na 18,18 Kč/m3 CNG. Litr nafty přitom v srpnu podle dat Českého statistického úřadu stál 32,21 Kč a litr Naturalu 95 pak 33,06 Kč. „CNG je cenově výhodný především díky daňovému zvýhodnění. I když se spotřební daň na CNG začátkem letošního roku zvedla na dvojnásobek, její výše činí jen asi 1,44 Kč/m3. U benzínu přitom zaplatíme státu za každý litr 12,84 Kč a u nafty 10,95 Kč,“ vysvětluje Damir Durakovič.

Výrazná daňová podpora CNG v ČR stejně jako v Německu pokračuje. Spotřební daň je ve srovnání s benzínem nižší o 11 korun
České firmy využívají CNG stále více. Náklady na pohonné hmoty mohou být i poloviční

Od května do začátku září se rovněž o sedm míst rozrostla síť stanic, na nichž lze CNG čerpat. Nově mají řidiči možnost natankovat stlačený zemní plyn v Blansku, Děčíně, Milíně, Poděbradech, Prachaticích, Toužimi a Ústí nad Orlicí. Aktuální počet plnicích stanic v České republice se tak vyšplhal na číslo 172.