Dnes je 22. 04. 2024

Chovatelům domácích mazlíčků začala sezóna. Mají se bát koronaviru?

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Dub 21st, 2020
0 komentářů

Letošní jaro je pro chovatele psů a koček náročnější než obvykle. Jako by nestačilo, že si musí dělat starosti s ochranou svých mazlíčků proti klíšťatům a s línající zimní srstí, navíc jsou tu obavy z koronavirové nákazy. Přesto není důvod, proč si hezké slunečné dny se psy a kočkami venku neužít, jen s přihlédnutím k základním hygienickým zásadám.

V době omezení pohybu v důsledku pandemie patří venčení psů mezi povolené výjimky. Samozřejmě s co nejmenším kontaktem s jinými lidmi a zvířaty. Po návratu z vycházky stačí zvířeti důkladně omýt tlapky jako obvykle.

Podle Státní veterinární správy se choroba Covid-19 šíří pouze z člověka na člověka a neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Není proto potřeba zvířatům pořizovat roušku nebo návleky na tlapky,“ zdůrazňuje veterinářka Jitka Tahadlová.

Ochranu proti klíšťatům zanedbává třetina majitelů

Zatímco koronavirovou nákazu si naši domácí mazlíčci z venku nepřinesou, jiného nezvaného hosta možná ano. Klíšťata se už po zimě probudila, a proto po každé procházce musíme prohlédnout zvířatům srst. „Ne všichni majitelé psů a koček myslí na fakt, že klíšťata jsou přenášeči závažných onemocnění, kterými se mohou nakazit i lidé. Majitelé by neměli podceňovat včasnou aplikaci antiparazitik. Chrání tak sebe i své zvíře,“ doporučuje veterinářka, podle které ochranu proti klíšťatům zanedbává asi třetina majitelů.

Výběr prostředků proti klíšťatům je poměrně pestrý. Existují antiparazitní obojky, které zvíře chrání až třičtvrtě roku, nebo přípravky ve spreji či pipetě, které jim naneseme přímo na kůži. K dostání jsou i antiparazitika v tabletách a kapslích, které dáme psovi či kočce spolknout.

Každoroční výměna srsti

Příchod jara se v domácnosti se psy a kočkami bezpečně poznají podle zvýšeného množství chuchvalců chlupů v rozích místností a na sedačkách. Výměna zimní srsti za letní je sice nevyhnutelná, ale existují tipy, jak průběh línání zmírnit. „Zdravá a vyvážená strava je nejlepší cesta, jak línání omezit. Chovatelé by měli podávat krmivo bohaté na zinek a vitamíny skupiny B, díky kterým mají zvířata lesklou a hustou srst a také se jim méně vysušuje pokožka,“ doporučuje Petr Wagner z internetového obchodu Astoreo, který doplňky stravy pro zdravou srst prodává.

V období línání bychom měli psí nebo kočičí srst pročesávat každý den, zatímco běžně to stačí jednou týdně. Pročesávání zachytí odpadávající chlupy a také pomáhá roztírat maz po pokožce, která se tak brání vysušování. Hrubosrstí psi se upravují vytrháním, kdy se stará srst odstraňuje nejčastěji trimovacím nožem. Na hladkosrsté psy stačí kartáč nebo pročesávací rukavice. Přebytečná srst se dá odstranit i při koupání, ale musíme dát pozor, aby chuchvalce chlupů neucpaly odtok.

Pokud bude mít zvíře suchou kůži, jarní línání se ještě zhorší. Měli bychom proto dbát na to, aby psi a kočky vypili dostatek tekutin. Pokud zvíře nemá na obyčejnou vodu chuť, můžeme ji zkusit nahrazovat masovým vývarem bez soli a koření, který zvláště psům hodně chutná.

Tipy pro zdravější mazlíčky:

CANVIT SNACKS SKIN AND COAT

Poloměkký funkční pamlsek pro psy s náročnou péčí o srst, jako jsou dlouhosrstí nebo ti, kteří potřebují obnovit srst. Obsahuje důležité základní látky a vitamíny pro podporu regenerace kůže a kvality srsti, sleďový olej, měsíček nebo organický zinek. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 69,- Kč 

CANVIT BARF SALMON OIL

Rybí olej z Norského lososa pro zdravou kůži, lesklou a hustou srst a bezbolestné klouby. Za studena lisovaný lososový olej je bohatým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin s blahodárným vlivem na zdravý stav kůže, funkci imunitního a nervového systému, ledvin a kloubů. Kyselina eikosapentaenová (EPA) pozitivně ovlivňuje zdravý stav kůže a kvalitu srsti. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 279,- Kč

PROPESKO STERILE 1,6 KG

Speciální receptura v krmivu zabrání nadměrnému přibývání na váze a udržuje zdravý močový trakt koček. S komplexem FOR LIFE obsahující řadu vitamínů a omega mastných kyselin. Koupíte na Astoreo.cz.

Cena: 130,- Kč