Dnes je 3. 07. 2022

Chceme zabránit dalšímu odloučení, zní z organizací zapojených do očkovací kampaně

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 25th, 2021
0 komentářů

Spolu s tím, jak se zvyšují čísla pozitivně testovaných na covid-19, znovu roste komunitní část kampaně na podporu očkování. Do kampaně s názvem Udělejme tečku za koronavirem se zapojila řada velkých českých organizací. Společně se snaží přesvědčit váhající k očkování a zároveň iniciativně vyvracejí nejčastější mýty ohledně očkování.

Kampaň na podporu očkování podpořilo již přes padesát českých organizací. Zpočátku pro ně bylo důležité ukončit dlouhotrvající izolaci svých členů, avšak s tím, jak opět rostou čísla pozitivně testovaných na covid-19, se snaží přesvědčit veřejnost, aby se nechala očkovat. Nikdo už totiž nechce zažít lockdown, který si pamatujeme z loňského roku.

„Po dlouhém přerušení kvůli pandemii jsme v létě dostali šanci znovu začít s turnaji. Neumíme si představit, že bychom dětem zase vzali možnost se potkávat a utvářet týmového ducha,“ říká místopředseda spolku DetskyFutsal.cz Petr Bořecký. Největším problémem z jeho pohledu bylo právě vzájemné odloučení hráčů. „V kolektivních sportech jde mnohdy o více než jen pohyb. Vytváří se týmový duch, děti tady nejsou jen spoluhráči, ale často nejlepšími kamarády,“ vysvětluje Bořecký. Dětský futsal o očkování informoval vlastními komunikačními kanály a oslovoval zejména rodiče dětí a trenéry. Podle Bořeckého je vysoká proočkovanost důležitá, aby byl zachován kontinuální provoz aktivit.

Touha znovu se setkávat tváří v tvář motivuje i některé české univerzity, které kampaň rovněž podporují. „Chtěli jsme v létě motivovat mladou generaci k očkování proti koronaviru a upozornit na to, že budou-li studenti očkovaní, mohou tak výrazně přispět k obnovení provozu školy,“ říká tisková mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze Martina Mlynářová. „Online výuka sice probíhala poměrně hladce, ale vysokoškoláci přišli o velmi důležitou část studentského života. Mladí lidé se mají mezi sebou potkávat, cestovat, navazovat nová přátelství a budovat si síť svých budoucích profesních kontaktů,“ dodává rektorka VŠE prof. Hana Machková.

Očkování přitom neznamená pouze naději, že se studenti vrátí do lavic. Společné setkávání je podstatné i pro samotný chod institucí. „Díky očkování se mohou do svých laboratoří vrátit výzkumné týmy a mohou probíhat semináře a debaty. Kromě předávání informací tam dochází k socializaci, což je podstatné právě pro lepší pochopení nejen studované látky, ale hlavně myšlenek kolegyň a kolegů,“ vysvětluje tiskový mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák.

Kampaň ministerstva zdravotnictví na podporu očkování průběžně pokračuje. „Nyní běží nové reklamní spoty v České televizi, TV Nova nebo na TV Prima. Reklamy je možné slyšet v rozhlase a zároveň startuje velká kampaň na Facebooku. Snažíme se přesvědčit co nejvíce lidí, kteří se ještě neočkovali, aby se přihlásili na vakcinaci. U ostatních zemí v Evropě vidíme, že očkování je opravdu jedinou cestou ven z epidemie,“ uzavírá Daniel Köppl, který má na Ministerstvu zdravotnictví kampaň na podporu očkování proti covidu-19 na starosti.