Dnes je 20. 07. 2024

Češi oceňují ekologický provoz elektromobilů. Uvítali by jejich nižší cenu a dotace

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Úno 16th, 2017
0 komentářů

Češi považují auta na elektřinu za velmi sympatická a vidí v nich potenciál do budoucna. Ukázal to výzkum, který pro společnost E.ON provedla agentura Ipsos. Jako sympatickou technologii označilo elektromobily 79 % dotázaných respondentů, opačného názoru je pak 13 % Čechů. Lidé na elektromobilech nejvíce oceňují lokální ekologický provoz a nízké náklady na palivo.

Výzkum, který agentura Ipsos provedla na vzorku 2000 respondentů, ukázal, že Češi mají dobré povědomí o alternativních pohonech aut a vědí o jejich výhodách a možných problémech. Nejvíce znalostí a zkušeností mají lidé s auty a městskou hromadnou dopravou na plyn. V oblibě vede dnes již starší technologie kapalného propan-butanu (LPG). Tento pohon zná 83 % dotázaných a téměř čtvrtina respondentů s ním má také zkušenosti. Znalost elektromobilů potvrdilo 73 % dotázaných, ale osobní zkušenost s elektrickými auty mají podle výsledků výzkumu jen 3 % Čechů.

U elektromobilů lidé nejvíce oceňují jejich lokální ekologický provoz a nízké náklady na palivo. Za ekologické považuje elektromobily 54 % dotázaných. „Pro české motoristy začínají alternativní pohony představovat zajímavou variantu tradičních automobilů. Svědčí o tom i zájem o nabíjení v naší stanici na dálnici D1 u Humpolce. Nejčastěji zde nabíjejí své elektromobily majitelé značek Tesla a Nissan Leaf,“ popisuje Erika Širůčková ze společnosti E.ON. Lidé by si také přáli větší dojezd elektromobilů. Pro 44 % dotázaných je klíčový dojezd na jedno nabití 400 až 600 km. Jen 39 % obyvatel České republiky má také alespoň orientační znalost cen alternativních paliv a elektřiny v nabíjecích stanicích.

Překážkou je vyšší cena aut

Ačkoli je technologie elektromobilů lidem velmi sympatická, většině dotázaných vadí příliš vysoká cena aut. Za největší handicap technologie ji pouvažuje 60 procent respondentů. A to jak u elektromobilů, tak i u hybridních aut, která kombinují tradiční benzínový pohon s elektromotorem. Cena těchto vozů by se však podle odborníků měla postupně snižovat. „Cena elektromobilů a plug-in hybridů bude nepochybně postupně klesat a budou se zlepšovat i jejich parametry. Již dnes je možné za cenu kolem milionu korun koupit elektromobil s dvojnásobným až trojnásobným dojezdem, než jaký nabízely elektromobily za podobnou cenu před pěti lety,“ uvádí k vývoji elektromobilů Jan Horčík, redaktor specializovaného webu o alternativní dopravě Hybrid.cz.

Češi chtějí dotace na elektromobily

Mnoho lidí by také ocenilo dotace na ekologická auta. S tvrzením, že stát by měl nějakým způsobem tyto technologie finančně podporovat, souhlasí 77 % dotázaných. Nadpoloviční většina respondentů by si navíc elektromobil pořídila, pokud by jeho cena byla srovnatelná nebo mírně nižší než u benzínových či naftových aut.

Ministerstvo životního prostředí nedávno spustilo dotační program, díky kterému mohou státní příspěvek na koupi elektromobilu obdržet obce a kraje. O dotacích na elektromobily pro občany se teprve jedná. „Kdy přesně by mohly být dotace pro občany vyhlášeny, záleží hlavně na vyhodnocení aktuální dotační výzvy pro obce a kraj. Analýzu bychom měli mít hotovou do konce září 2017,“ uvedla Petra Roubíčková, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR.