Dnes je 24. 11. 2024

Cena vody je pro letošek vyšší. Ušetřit můžete díky jednoduchým tipům i ekologickému splachování

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Úno 2nd, 2017
0 komentářů

V mnoha českých městech letos opět dojde ke zdražování vody. Nejen kvůli dlouhodobému suchu plánuje stát chránit podzemní zdroje pitné vody. V oblastech, které z podzemí vodu čerpají, tak budou letos výdaje za vodu vyšší. Při dodržování několika tipů je však možné spotřebu vody v domácnosti snížit.

Nejvíce se za vodu platí v severních Čechách

Ceny vody i v roce 2017 nadále stoupají. Loni zaplatili například lidé v Praze za vodné a stočné 85,16 korun, letos si mírně připlatí o 26 haléřů. Brňanům se cena navýší o 60 haléřů na kubík vody. Nejvíce platí za vodu lidé na severu Čech, kde se ceny vody pohybují kolem 100 korun. Například v Ústí nad Labem se za vodu platí 98,30 korun, ve Frýdlantu pak necelých 103 korun, což je o 5 korun více než koni. Naopak jednu z nejnižších cen vody mají lidé v Krnově, kde za kubík zaplatí 47,73 korun.

Průměrná denní spotřeba vody na obyvatele v České republice se v současnosti pohybuje kolem 100 litrů. V Praze, kde je spotřeba tradičně nejvyšší, to bylo v roce 2015 průměrně 106 litrů na osobu denně, z toho 65 litrů spotřebují lidé na osobní hygienu a používání WC. Druhá nejvyšší spotřeba je pak v Jihomoravském kraji, konkrétně 92,4 litrů na osobu a den. S několika jednoduchými tipy je však možné spotřebu vody stáhnout a zvýšení cen téměř nezaznamenat.

Vodu v koupelně vám ušetří i maličkosti

Obecně lidé spotřebují nejvíce vody v koupelně, proto začněte s úspornými opatřeními právě tam. Nejprve myslete na zdánlivé maličkosti, jako je zbytečně otevřený kohoutek při hygienických úkonech. Používáním kelímku při čištění zubů a zastavením tekoucí vody při mydlení rukou můžete ušetřit i desítky litrů denně.

Pozornost věnujte také kapajícím kohoutkům a protékajícímu WC. Kapajícím kohoutkem se může ztratit i 40 litrů vody týdně. Slabě protékající WC může zase dle Pražských vodovodů a kanalizací vést k úniku až jednoho kubíku za den, silně protékající WC pak dokonce ke dvěma kubíkům.

Na splachování WC dnes postačí i 2 litry vody

Pokud se rozhodnete vzít úspory v koupelně opravdu z gruntu, zaměřte se na své WC, konkrétně splachování. Dnes už je zcela běžné dvojité splachování, u něhož si můžete vybrat mezi „malým“ třílitrovým a „velkým“ šestilitrovým spláchnutím. Ještě úspornější jsou ekologické předstěnové instalační systémy. „V porovnání s klasickým splachováním využívá splachovací systém Ecology jen 2 až 4 litry vody, nabízí tak nejnižší možnou spotřebu vody. Pokud toaletu za den použijete desetkrát, ušetříte i 20 litrů vody. Pořizovací cena přitom bývá stejná jako u standardního splachování,“ uvedla Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, jejíž systém Ecology získal v roce 2014 ekologické ocenění Gaia Awards.

Ekologické systémy jsou poměrně nové, celosvětově se využívají zhruba čtyři roky. V současnosti se stávají trendem, což dokládají i prodejní statistiky společnosti Alcaplast. „Meziročně zaznamenáváme zvýšení poptávky po ekologických systémech v řádech stovek procent, a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Stále je však poptávka vyšší v zahraničí, největší zájem sledujeme v západní Evropě,“ doplnila Radka Prokopová.

Sprchováním můžete ušetřit i sto litrů vody

Jednou z velkých úspor vody je sprchování namísto mytí se v napuštěné vaně. Zatímco koupáním ve vaně spotřebujeme průměrně kolem 150 litrů vody, při sprchování proteče běžnou sprchovou hadicí přibližně 10 litrů za minutu. Úspory dosáhnete také pořízením ekologických sprchových hlavic, které mají průtok vody kolem 6 až 8 litrů. Případně můžete nižší průtok vody nastavit sami tak, že kohoutek neotevřete naplno.

Kde ještě se dá ušetřit?

Další místností, na kterou byste se měli při plánování úspor zaměřit, je kuchyně. Například spotřeba vody při umývání nádobí pod tekoucí vodou může být až třikrát vyšší než při mytí v napuštěném dřezu. Pokud používáte myčku nádobí, pak ji vždy zcela zaplňte – rozhodně není efektivní ji pouštět jen kvůli pár kouskům. To samé by mělo platit i pro pračku.

V kuchyni ušetříte i díky maličkostem. Například vaříte-li si vodu na čaj či kávu v konvici, odměřte si podle používaných hrnečků, kolik vody budete potřebovat. Vyhnete se pak zbytečnému vylévání přebytečné vody. V létě si zas můžete napustit pitnou vodu do lahve či džbánu a nechat si ji v lednici. Nebude pak nutné upouštět litry vody, abyste se mohli napít studené vody. Nedopitou starší vodou pak můžete zalít pokojové rostliny.