Dnes je 21. 07. 2024

V prostorách bývalé vyškovské prádelny Chrištof vyrostou nové byty. Domov v nich najde více než sedm set lidí

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Led 30th, 2020
0 komentářů

Areál mezi vyškovským aquaparkem a samotným centrem dvacetitisícového města opět ožije. V prostorách bývalé dominanty Vyškova – prádelny Chrištof – příští rok odstartují stavební práce vedoucí ke vzniku sedmi bytových domů. Projekt má na starost developerská firma Kaláb, která předpokládá, že se noví obyvatelé budou moci do 299 bytů začít stěhovat v roce 2023.

Prádelnu Chrištof zná ve Vyškově každý. Firma s tradicí sahající až do 19. století ale v roce 2013 ve Vyškově ukončila provoz a přesunula se do Brna. A ačkoliv měl Chrištof v prostorách prádelny ještě několik dalších let administrativní zázemí, areál chátral a postupně se stával pro město toxickou zátěží.

V roce 2018 odkoupila tento jediný vyškovský brownfield developerská společnost Kaláb. „Chystáme se zde postavit sedm bytových domů, ve kterých bude celkem 299 bytů. Rádi bychom začali stavět první etapu už v tomto roce, ale je otázkou, jestli nás něco nezdrží v průběhu územního a stavebního řízení,“ přibližuje situaci Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb s tím, že první nájemníci by se mohli do nových bytů nastěhovat už v roce 2023.

Projekt chválí jak architekt města Vyškov, tak i jeho starosta

Bytové domy poskytnou domov pro více než sedm set lidí. Vzhledem k tomu, že Vyškov leží přímo na dopravní tepně mezi Brnem a Olomoucí, jde o velmi vyhledávanou lokalitu. „Vyškov má výbornou polohu s přivaděčem na D1. Ve městě jsou desítky firem nabízející pracovní uplatnění, město má dlouhodobě výborná čísla zaměstnanosti a poptávka po bydlení je vysoká. Proto jakýkoliv projekt počítající s výstavbou nových bytů či rodinných domů vítáme. Navíc ze všech projektů, které se ve Vyškově dlouhodobě připravují, je ten v areálu prádelny Chrištof dle mého názoru jeden z nejpovedenějších,“ říká starosta Vyškova Karel Jurka.

Pozitivně vnímá revitalizaci chátrajícího areálu také hlavní architekt města Vyškov Jiří Plášil. „Nahradit opuštěný výrobní areál v těsné blízkosti centra města kvalitním bydlením je vždy dobrá zpráva. Pochopitelně záleží na kvalitě projektu. Návrh pro Vyškov se jeví zatím jako velmi dobrý, včetně dosavadní spolupráce s developerskou firmou,“ uvádí.

Vyškov nemá s brownfieldy problém

Areál prádelny Chrištof je podle architekta Plášila jediným brownfieldem ve Vyškově. Starosta Jurka potvrzuje, že ve městě jsou problémy s chátrajícími pozemky jen minimální. „Vnímáme ještě problém chátrajícího oploceného areálu, který kdysi fungoval jako traktorová stanice. Městu ale nepatří, soukromý pozemek je v územním plánu určený pro výstavbu,“ uzavírá Jurka.