Blatnička patří mezi nejstarší české vinárny. Stala se útočištěm umělců a inspirací pro Frýbortova Veksláka
Téměř pětadvacet let již uplynulo od vzniku jedné z nejstarších českých vináren, známé dnes pod názvem Vinárna Blatnička. V 70. letech začala v centru Prahy fungovat vinárna, která se díky kvalitnímu vínu a přátelské atmosféře, stala oblíbeným útočištěm českých vysokoškoláků, umělců, novinářů a politiků. V současnosti existují v Michalské ulici celkem čtyři provozy a své jméno známá vinárna propůjčila dalším vinotékám v pražských Dejvicích a Nuslích.
Vinárna Blatnička byla založena v roce 1970 v ulici Michalská 6 přímo v centru města Prahy pod jménem Slovácká Vícha Blatnička. Vinárna se postupně stala centrem pražských vysokoškoláků, umělců, hudebníků a politiků. „Vinárnu tenkrát navštěvovala většina pražských vysokoškoláků. Velmi často do ní chodili i například Jiří Štaidl s krasobruslařkou Hanou Maškovou, režisér Oldřich Lipský
či Petr Landovský,“ uvedla Monika Kořínková, marketingová ředitelka společnosti Víno Blatel, které provozuje vinárnu a restauraci nepřetržitě od svého vzniku. „Prostory vinárny se staly rovněž inspirací pro spisovatele a novináře Pavla Frýborta. Hlavní hrdina jeho románu Vekslák si sjednával schůzky právě v Blatničce,“ doplnila Kořínková.
V 80. letech k vinárně přibyly dva denní vinné bary a o několik let později dokonce restaurace Blatnice. V současnosti tak existují celkem čtyři provozy v Michalské ulici, ve kterých si lidé mohou vychutnat víno výhradně z moravských vinic, přímo z vinařství Víno Blatel, které má dlouholetou tradici. „Blatnická vína byla v Praze vždy oblíbená. Víno z Blatnice se vozilo do Prahy již ve 14. století,“ sdělila Monika Kořínková z Vína Blatel. Mezi hlavní odrůdy, které jsou ve vinárnách k dostání, patří Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát Moravský, Rulandské šedé či Chardonnay. „Z modrých odrůd pak převažuje Merlot, Frankovka, Rulandské modré, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe nebo André,“ dodala Kořínková.