Dnes je 15. 06. 2024

Black Friday: Češi spotřebiče nejen více nakupují, ale také recyklují

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Lis 23rd, 2017
0 komentářů
Black Friday: Češi spotřebiče nejen více nakupují, ale také recyklují

Konec listopadu je už i v České republice spojený s nákupním svátkem označovaným jako Black Friday neboli černý pátek. Obchody a e-shopy lákají zákazníky na velké slevy zboží a tato marketingová akce znamená pro prodejce až několikanásobný nárůst prodejů. Podle statistik se na trhu objevuje nejen stále více elektrických a elektronických zařízení, jejichž odbyt výrazně roste právě v den černého pátku, ale Češi se zlepšují také v jejich recyklaci. Uvědomují si, že skladovat nepoužívané spotřebiče doma může být nebezpečné.

Zákazníci si odnáší na Black Friday i 3 x více zboží

Black Friday připadá letos na 24. listopadu. Nákupní marketingová akce, která se do České republiky dostala z USA a Kanady, je spojená s výprodejem zboží a velkými slevami. Zapojují se do ní nejčastěji prodejci elektrických zařízení a elektroniky nebo oblečení, ale vztahuje se i na širší sortiment. Mnohdy trvá mnohem déle, než pouhý den. Tak jak tak se jedná o svátek spojený s nákupní horečkou. „V průběhu Black Friday si od nás zákazníci odnesou v průměru 3x více elektropřístrojů než v předchozí listopadové pátky. Z kategorie domácích spotřebičů je největší zájem většinou o pračky a sušičky, v těsném závěsu za nimi jsou lednice. Kupující přichází hojně i pro výrobky péče o tělo, například holicí strojky nebo elektrické kartáčky na zuby,“ říká Lenka Mastešová ze společnosti Euronics, která je největší sítí elektroprodejen u nás, současně provozuje i e-shop Euronics.cz a do Black Friday se letos zapojila.

Lepšíme se v recyklaci velkých spotřebičů

Právě velké domácí spotřebiče, jako pračky, chladničky nebo sporáky, se daří Čechům čím dál více recyklovat. Podle posledních dostupných statistik Ministerstva životního prostředí ČR se recyklace v této kategorii elektrozařízení neustále zvyšuje. V roce 2016 se zrecyklovalo přes 54 % takovýchto zařízení z celkového počtu uvedených na trh, zatímco v roce 2015 to bylo jen 44 % a v roce 2014 pak 37 %. Obdobný trend je možné vysledovat také v oblasti malých domácích spotřebičů, kam se řadí třeba fény, kulmy a další výrobky péče o tělo. Těch domácnosti a firmy odevzdaly ke sběru a recyklaci v roce 2016 54 % z celku uvedeného do trhu, oproti 45 % z roku 2015 a 40 % v roce 2014.

Odpady napříč historií: využití kostí zvířat v pravěku, recyklace skla ve starověku či spalování odpadu v 19. století
Skupina REMA navyšuje sběr elektroodpadu

Sběr TV nemá jasný trend, mobily zůstávají v šuplíku

Nárůst zaznamenala také kategorie IT zahrnující počítače, notebooky nebo tablety a mobilní telefony. Tam se meziročně začalo recyklovat o 15-20 % více. „V České republice se každým rokem prodá na dva a půl milionu mobilních telefonů. Používáme je v průměru 3-4 roky, než si pořídíme nový. Nejvíce k těmto obměnám dochází právě na takové komerční svátky, jako jsou Black Friday nebo Vánoce,“ popisuje Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafonu a dodává: „Počet recyklovaných starých mobilů sice roste, nicméně stále je to jen malý zlomek toho, co Češi uchovávají u sebe doma.“ Naopak výkyvy v recyklaci existují u zařízení, která šíří obraz a zvuk, primárně jde o televize a radia. Z nově uvedených výrobků na trh se sice v roce 2016 vysbíralo 121 %, nicméně v předchozích letech sběr spíše klesal z 96 % na 76 %.

  RECYKLACE V POMĚRU POČTU UVEDENÉHO NA TRH
KATEGORIE 2013 2014 2015 2016
velké spotřebiče 36 % 37 % 44 % 54 %
malé spotřebiče 25 % 40 % 45 % 54 %
spotřebiče – obraz a zvuk 96 % 96 % 76 % 121 %
IT 18 % 20 % 40 % 55 %
elektrické a elektronické nástroje – hobby (vrtačky, apod.) 5 % 7 % 12 % 18 %
elektrické a elektronické nástroje – hračky, sport, volný čas 13 % 9 % 8 % 15 %

Zdroj: Vybrané ukazatele odpadového hospodářství v oblasti odpadních elektrických a elektronických zařízení za rok 2013 až 2016, MŽP

Recyklaci usnadňují bezplatné pomocné služby a odvozy

Dle dostupných statistik jsou tedy Češi v recyklaci elektrozařízení zařízení stále vzornější. „I naše statistiky potvrzují, že sběr velkých spotřebičů funguje lépe a lépe. Důvodem je široká nabídka podpůrných služeb prodejců, kteří nabízí odvoz starých spotřebičů, nebo také využití našich vlastních služeb, tedy objednání odvozu zdarma z domu nebo z firmy přímo přes kolektivní systém. Například domácnosti mohou využít tzv. služby Buď líný, kdy pro vysloužilá zařízení a spotřebiče přijede bezplatně kurýrní služba. Sběru pomáhá i úzká spolupráce s obcemi a firmami na větších sběrných akcích,“ vysvětluje David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií.

Hračky a menší spotřebiče často končí v klasickém koši

Nejhůře recyklujeme malé elektrické a elektronické nástroje, mezi něž patří hračky nebo přístroje pro sport a volný čas. Zejména vzhledem k jejich menší velikosti se vejdou do běžného koše, kde bohužel často končí. Některé domácnosti je také dlouho skladují doma, i když už nejsou funkční nebo se nevyužívají. „U všech spotřebičů a elektrických či elektronických zařízení a nástrojů platí, že pokud je už nepoužíváme, měli bychom se jich co nejrychleji zbavit, a to ekologickou cestou. Mohou obsahovat nebezpečné látky. Mezi nejčastější hrozby u těchto menších spotřebičů patří zejména rtuťové spínače, elektrolytické kondenzátory a akumulátory a baterie, jež jsou jejich součástí,“ doplňuje Vandrovec.