Dnes je 20. 06. 2024

Baterie z aku nářadí i elektrokola musejí být přes zimu v teple

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 15th, 2018
0 komentářů
Baterie z aku nářadí i elektrokola musejí být přes zimu v teple

S příchodem zimy se vyplatí projít nevytápěné garáže, dílny i kůlny a přestěhovat z nich baterie z aku nářadí, elektrokol a dalších zařízení do teplejšího prostředí. Působení chladu a mrazu může z akumulátorů ubrat téměř polovinu kapacity a po delší době vést i ke zničení baterie. Obzvláště citlivé jsou přitom NiMH akumulátory, které se stále běžně používají do aku nářadí. Výměna poškozené či zničené baterie může stát i několik tisíc korun.

Chlad rychle ničí zejména NiMH akumulátory

Pro skladování baterií bývá udávána optimální teplota mezi 15 a 20 stupni Celsia. V neizolovaných či nevytápěných kůlnách a garážích však přes zimu tyto teploty panují jen zřídka. Chlad akumulátory poškozuje, klesá jejich kapacita a po delší době může dojít i k nevratnému poškození. Cena nových baterií do aku nářadí přitom může dosahovat od tisíce korun až po několik tisíc, kolem 5 až 6 tisíc pak běžně stojí také baterie do elektrokol. „V mnohých typech aku nářadí jsou dnes ještě stále používány zastaralé NiMH akumulátory, které v nízkých teplotách ztrácejí kapacitu ještě výrazně rychleji než novější Li-Ion baterie. Proto se důrazně doporučuje skladovat toto nářadí, případně alespoň samotné akumulátory, v místnostech, kde teplota ani přes zimu neklesne pod doporučovaných 15 stupňů,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, jenž nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů a aku nářadí. „Při 0 stupních Celsia klesne kapacita předtím plně nabitého akumulátoru zhruba o 20 procent, při mínus 20 stupních pak o 40 procent,“ dodává Radim Tlapák.

Zapomínáme chránit elektrokola i nářadí před chladem. Jejich baterie se nemusí po zimě probudit

Aku nářadí můžete používat i v zimě, přesto je skladujte doma

Uskladněné NiMH akumulátory je též nutné udržovat v období jejich nečinnosti v nabitém stavu a odpojené od přístrojů, které napájejí. Pokud tedy aku nářadí nebudete déle používat, vyjměte baterii, vložte ji nejlépe do originálního pouzdra, aby se mechanicky nepoškodila, a uskladněte ji na tmavém a suchém místě s pokojovou teplotou. Jednou za zhruba 6 měsíců je pak vhodné baterii nabít na plnou kapacitu. Řadu aku nářadí lze samozřejmě pravidelně využívat i v zimě bez obav ze zničení baterie. Akumulátor se totiž při vybíjení zahřívá, čímž se udržuje ve vyšší teplotě. Přesto je i tak záhodno skladovat aku nářadí doma a brát si je ven pouze v případě potřeby. Prochladlé nástroje, které se najednou začnou při používání zahřívat, jsou náchylnější ke zničení či závadě, protože prudká změna teplot značně namáhá zejména kovové části.

Jak v nepříznivém počasí prodloužit výdrž baterie sporttesteru?

Nezapomeňte na svá elektro vozítka

Častými oběťmi mrazivých nocí se stávají také baterie čím dál oblíbenějších elektrických vozítek – nejčastěji elektrokol, elektroskútrů, elektrokoloběžek a též různých segwayů nebo gyroboardů (kolonožek). Nemáte-li možnost skladovat tyto dopravní prostředky ve vytápěné garáži, dopřejte teplo domova alespoň bateriím. V případě dlouhé mrazivé zimy si tak pojistíte, že na jaře nebudete muset spěchat pořídit nový akumulátor za několik tisíc korun.

Boj s mrazem: Jak ochránit věci v kapsách i tašce

Baterie nejsou jen v nářadí

Při zazimování zahradní elektroniky se vyplatí myslet i dál než jen na nářadí a vozítka. Baterie, které by se přes zimu mohly poškodit či ztratit na kvalitě, najdeme třeba i v různých solárních doplňcích od LED svítidel přes jezírkové fontánky a ozdobné větrné mlýnky až po zavlažovače. Všechna tato zařízení před zimou očistěte, vysušte a překontrolujte životnost baterie. „Životnost akumulátorů se odvíjí od počtu nabíjecích cyklů, ovšem je nutné počítat s tím, že se zpravidla pohybuje v řádu pár let, u zahradních LED svítidel průměrně 2 až 3 roky. Dobře funkční baterie pak zazimujte doma, ty dosluhující odneste do elektroodpadu a s jejich výměnou za nové počkejte na jaro,“ uzavřel Radim Tlapák z e-shopu BatteryShop.cz.