Dnes je 28. 03. 2024

Astmatem trpí bezmála milion Čechů. Pomáhají inhalátory i přírodní medicína

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Kvě 3rd, 2016
0 komentářů

První májové úterý je každý rok věnováno Světovému dni astmatu. Letos tento den připadá na 3. května. Jedná se o jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění dýchacích cest, jímž v Evropě trpí až 10 milionů lidí mladších 45 let. Vyplývá to z údajů publikace Zdraví plic v Evropě, kterou zpracovala Evropská respirační společnost a Evropská plicní nadace. Astma lze léčit za pomoci medikamentózní léčby, jeho projevy zmírní též účinky bylin.

Až pětina astmatiků o svém onemocnění netuší

Podle České iniciativy pro astma má v tuzemsku astma bezmála milion lidí, na celém světě pak až 300 milionů obyvatel. V dospělé populaci se toto onemocnění častěji vyskytuje u žen, velmi často postihuje i děti. Průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že pětina lidí trpících astmatem o své zdravotní obtíži netuší a až 77 % astmatiků připadají občasné problémy s dýcháním normální. Zhruba u 14 % nemocných se přitom potíže s dýcháním dostavují na denní bázi.

Astma způsobují geny i alergie

Astma bronchiale, jak je tato zdravotní obtíž odborně pojmenována, způsobuje otok průduškové sliznice, který dočasně omezuje proudění vzduchu skrze průdušky a který doprovázejí křeče průduškových svalů. Tělo tímto způsobem nadměrně reaguje na dráždivé zevní podněty. Typicky se tato obrana projevuje sípáním, kašlem, namáhavým dýcháním, lapáním po dechu či tlakem v hrudi. Běžné jsou též astmatické záchvaty, které mají za následek dušnost, při níž se průdušky a průdušinky zužují. Příčin vzniku astmatu je několik a obvykle přicházejí společně. „Základem astmatu je často dědičná predispozice. Obvykle jde astma ruku v ruce s klasickými alergiemi, například na pyl, roztoče i plísně. Spouštěčem může být i nadměrný stres, kouření či dlouhodobá práce v prašném prostředí,“ vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Moderní medicína umí projevy astmatu minimalizovat

Astma lze diagnostikovat několika lékařskými metodami. Podezření na astmatické onemocnění potvrzují fyzikální vyšetření, kdy lékař zkoumá stav očí, nosní sliznice a plic, na základě krevních odběrů provádí imunologický rozbor krve a analyzuje vydechovaný vzduch. Moderní lékařství se při diagnostice astmatu neobejde ani bez vyšetření dechu a funkce plic, takzvané spirometrie. Populární jsou též kožní prick testy, při nichž se na pokožku nanášejí alergenové roztoky a sledují se její reakce. Přestože astma stále nelze zcela vyléčit, dnešní medicína umí zdravotní obtíže výrazně zmírnit za pomoci tlumících léků, nejčastěji kortikoidních hormonů aplikovaných za pomoci inhalátoru. Při důsledném dodržování léčby může astmatik bez větších problémů dokonce sportovat či vykonávat jakoukoliv jinou tělesnou zátěž. Jedná se však o dlouhodobý proces, v některých případech může pacient s astmatem bojovat po celý život.

Uklidňující měsíček pročistí dýchací cesty

Při zmírňování projevů astmatu se osvědčila též přírodní medicína. Vybrané byliny totiž obsahují látky, které podobně jako medikamenty tlumí otoky sliznic, ulevují od tlaku a podporují správnou funkci dýchacího systému. „Pro snížení intenzity alergických problémů při dýchání se doporučuje bylinná kúra z břízy, habru, žampionu a měsíčku, která podporuje zdravý stav a dobrou funkci dýchacích orgánů. Posiluje obranné reakce organismu v boji proti působení mikrobů v dýchacích cestách a přispívá ke klidnému dýchání. Dále je vhodné gemmoterapeutikum z černého rybízu, které stimuluje nadledvinky a zároveň působí protialergicky. Posilujícím prostředkem při astmatu je také gemmoterapeutikum z lísky,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Právě měsíček lékařský je jednou z nejúspěšnějších léčivých bylin, které se uplatňují při léčbě astmatu. Působí totiž mírně sedativně a snižuje dráždivost průdušek. Měsíček lze použít též jako součást bylinné koupelové lázně, kde má spolu s květem černého bezu, dobromyslí, lichořeřišnicí, modřínem, jitrocelem, diviznou či eukalyptem blahodárné antibakteriální účinky a podporuje funkci plic a průdušek.