Dnes je 17. 06. 2024

Antimülleriánský hormon: Jednoduchý test napoví, jak je na tom žena se svou plodností

Autor: Redakce
Rubrika: Zdravotnictví
Čvc 10th, 2020
0 komentářů

Průměrný věk, ve kterém si ženy pořizují prvního potomka, se rok od roku zvyšuje. Ať už je to z důvodu budování kariéry, hledání toho pravého partnera, či proto, že se na dítě zkrátka ještě necítí. I přesto, že se možnosti moderní medicíny posouvají stále kupředu, tikají biologické hodiny neúprosně a po třiatřicátém roku života se plodnost ženy začíná snižovat. Naštěstí ale existuje několik ukazatelů, které jednoduchým testem z krve dokážou napovědět, kolik vajíček ženě zbývá.

Hlavním ukazatelem, který poměrně spolehlivě napoví, jakou má žena takzvanou ovariální rezervu, tedy kolik vajíček jí ještě zbývá, je antimülleriánský hormon, známý také pod zkratkou AMH. Jedná se o hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Čím více jich je, tím vyšší je také hladina hormonu.

Existují ale i další hormony s důležitou výpovědní hodnotou. „U nás na klinice testujeme mimo AMH také TSH, hormon stimulující štítnou žlázu, a prolaktin. Tato trojkombinace činí test dosti spolehlivým a ženě může poskytnout poměrně přesnou představu o jejím reprodukčním zdraví,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Jednoduchý test z krve

Vše, co žena pro zjištění svého zdravotního stavu musí udělat, je navštívit reprodukční kliniku, kde jí bude odebráno malé množství krve. Cena takového krevního rozboru stojí přibližně tisíc korun. Test je určen ženám v jakémkoliv věku a zejména pak těm, které zatím neporodily.

„Vyhasnutí vaječníků se může výjimečně objevit i u mladých žen. Včasný záchyt klesající ovariální rezervy ale poskytuje čas situaci řešit. Rozhodující je zahájit léčbu prakticky okamžitě. V některých případech totiž může ovariální rezerva ve fázi poklesu klesnout pod kritickou mez v řádu pouhých několika měsíců,“ vysvětluje Kateřina Veselá.

Test podle ní může navíc poukázat i na jiné faktory, které by mohly mít na ženinu plodnost do budoucna vliv. Nález nejen nízké, ale také naopak extrémně vysoké hodnoty AMH může být důležitou informací pro další prognózu otěhotnění.

Když je hladina AMH nízká

Objeví-li se nízká hodnota, měla by žena, která by ráda měla vlastní děti, co nejdříve otěhotnět. Pokud však zatím nemá partnera nebo chce mateřství odkládat kvůli kariéře či proto, že se zkrátka ještě necítí na to být matkou, lze vajíčka uchovat do budoucna takzvanou vitrifikací, tedy zmražením.

Stimulaci a odběr vajíček může žena podstoupit opakovaně ještě v době, kdy je ovariální rezerva na ucházející úrovni. Včasné rozhodnutí k vitrifikaci oocytů může ženě umožnit mít dítě i v případě, že za pár let nebude již schopna vyprodukovat vlastní vajíčka.

„Důležité ale je vědět i o vysokých hodnotách AMH, ty totiž rovněž bývají spojeny s jistým typem neplodnosti – se syndromem polycystických vaječníků. Tento nález pak vyžaduje zcela jiný léčebný přístup nežli snížená ovariální rezerva. I v tomto případě je však důležité zahájit léčbu včas,“ uzavírá lékařka.